Mai alguse tegemised

viimsi_jooksToomas, Veiko ja Viljar peale Viimsi jooksu

Viimastest lugudest on omajagu aega möödas. Nüüd on aeg see viga parandada. Alustame siis kronoloogilises järjekorras. Igaks juhuks vabandan ette kui kellegi tulemus mainimata jääb või kui mõni jooks lausa vahele juhtub jääma.

TTÜ tudengijooks.

02. mail toimus esimest korda TTÜ jooks. Distantsiks oli märgitud 6 km ja ka päris korralikke tõuse tuli rajal läbida. Esmapilgul tundus igati korralik jooks tulevat, informaator oli aktiivse jutuga ja tegi nalja, stardi-finiśipaigas askeldas igasugu tegelasi ning muusika mängis. Vahetasin enne starti paar lauset meie ainsa esindaja, Mirjami Piik´ga ning suundusin mööda rada veidi kaugemale, et jälgida, mis sündmused esimesel kilomeetril toimunud on. Natuke hämmastas mind, et ühtegi suunajat rajal ei paistnud olevat, aga algul polnud ka tähistusel väga viga. Peagi saabusid võistlejad. Tugevamad mehed olid juba veidi eraldunud. Mirjam tuli korralikul ründepositsioonil, naistest neljandana. Naiste liidridki polnud kaugel.
Kuna rada tegi suure ringi ja kuskile kaugele poleks olnud mõtet minna (tagasi ka vaja jõuda), suundusin järgmisse punkti, Üliõpilaste teele, mis võis olla ca 1 km enne lõppu. Kuna sinna oli ka autosid pargitud, võis jooksjatele see koht üsnagi arusaamatu tunduda, kuigi mõned lindid olid puude küljes. Teed sulgesid 2 vene keelt kõnelevat helkurvestides meest, kes võistlejate suunamisega absoluutselt ei tegelenud. Kui juba seal olin, siis tegelesin algul sellega ise. Esimesed tulid üksikult ja mõned neist olid üsnagi hämmingus, kuhu joosta.
Peagi tuli ka naiste liider, Triinu Tamberg. Veidi ootamist ja üheskoos tulid 3 järgnevat naist, nende hulgas ka Mirjam. Ta tundus üsna värske olevat. Soovitasin tal tasapisi suruma hakata, sest autasustati 3 esimest. Ootasin seal veidi aega veel, et vaadata, kas mõni konkurent järele jõudma ei hakka ja hakkasin siis finiši poole suunduma. Märkasin enda üllatuseks, et alates Mirjami pundist, olid kõik jooksjad jooksnud vales suunas. Teha polnud enam midagi. Nimelt oli metsa vahel üks täisnurkne kurv, mille tähistus oli ainult sisekurvis ja joostes ilmselt tundus, et rada läheb otse ja kõik jooksidki otse. Edasi ekseldi TTÜ staadioni ümbruses metsas ja nii nad siis tulid kõik lõpuni, kes jooksis vähem, kes rohkem. Mirjam sai kirja 5. koha, mis kohe kindlasti polnud tema õige koht, sest 1 km enne lõppu oli ta viiendast naisest ikka väga palju ees.
Meeste võitja oli Pärnumaa mees, Karl Mäe, kes lõpus tegi suure vahe lähikonkurentidega sisse. Mis põhimõttel hiljem naisi autasustati, aru ei saanudki. Võitja oli küll õige, aga ülejäänuid ei auhinnatud päris lõpetamise järgi. Distantsil aga korraldajaid ei olnud, et hinnata, kes läbisid raja, kes mitte. Muidu oli igati tore üritus.

Hubi jooks.

05. mail toimus Sütiste pargis iga-aastane, kohaliku tähtsusega üritus, Hubi jooks. Jooks toimub nii kevadel kui sügisel. Distantsiks on 2,1 km metsaring, kus tõuse eriti pole ja saab päris suurt kiirust arendada. Täppsportlasi esindas Oliver Kulbas. Kuna jooksu ise ei näinud, siis pikalt kommenteerime ei hakka. Jooksu võitis üsna kindlalt Oliver Mändla, ajaga 6:56, II oli Aare Kutsar 7:11 ja meie Oliver oli III ajaga 7:16, mis on tema selle raja rekordist ikka väga palju parem. Selja taha jäi isegi vanameister Erko Õunapuu 7:29-ga. Noored arenevad.

Viimsi jooks.

Viimastel aastatel on Viimsi jooksu trass muudetud päris nõudlikuks. Algul joostakse umbes 1 km krossirajal, siis veidi asfalti ja veel umbes 3 km kruusateid. Sellele järgneb kurikuulus Lubja tõus, mis koos platooga on oma 1,5 km pikk. Ja nagu sellest veel vähe oleks, oli ka sel aastal tõusu lõppedes vastutuul. Oleks nagu allamäge, aga eriti ei tunne seda. Kokku tuleb seda rada ligi 10 km. Kõike seda said omal nahal proovida ka 3 Täppsportlast, Viljar ja 2 Toomast. Õnneks meie jooksjad päris tippu veel ei küündinud, sest liidritega tehti igasugu trikke. Juhtrattur vedas liiderkolmikut ligi 500 m-le lisaringile. Nagu sellest veel vähe oleks pandi järgmise grupi jooksjad üle aia ronima. Õnneks meie jooksjad lisaringi ei teinud ja aed oli ka nende tuleku ajaks lahti tehtud ja joosta sai normaalselt. Meie omadest lõpetas parimana Viljar Hiienõmm, kes sai 24. koha ajaga 42:59. Toomased lõpetasid järjestikku, 34. oli Toomas Voolaid 44:01 ja 35. Toomas Pärnassalu 44:06-ga.
Õnneks suutsid liiderkolmiku mehed vaatamata lisaringile end uuesti ette joosta ja paremusjärjestus kujunes selliseks, nagu jooksjate võimed olid. Jooksu üldvõitjaks jooksis end Sergei Tśerepannikov

Tartu jooksumaraton.

Oli igati tore jooksuilm ja ka Täppsportlased olid väikese seltskonnaga kohal. Tulemused olid head ja kõik olid rahul.
Kõige suurem küsimus oli enne jooksu, kas võidab must mees või valge? Must võitis ja Roman Fosti sai lohutuseks vaid I vahefiniśi võidu.
Kõige kiirema Täppsportlasena lõpetas Ahto Jakson. Tulemus oli parem kui eelmisel aastal, 1:32:31 ja 56. koht. Kristjan Enno pole sel aastal veel ülipikamaajooksu tippvormi jõudnud. Kuigi positsioon paranes distantsil, siis tempo lõpuosas veidi langes. Aeg 1:34:09 andis 69. koha.
Ka Täppnaisi naisi oli rajal täpselt 2. Suurepärase jooksu tegi Anneli Tühis, kes parandas selle raja isiklikku tippmarki üle 4 minuti ja jooksu vältel nihkus pidevalt ettepoole. Üks unistuste piir, 1:50, jäi napilt alistamata, aga ehk oligi hea, siis on järgmiseks aastaks ka mõni eesmärk olemas. Anneli lõpetas 25. naisena (üldkoht 387.) ja aeg oli 1:50:42. Pea kõikidel jooksudel osalev Marika Roopärg lõpetas 2:08:57-ga, mis naiste hulgas andis 147. koha. Üldkoht läks napilt üle tuhande, 1026. Tagantjärele targana võib veel lisada, et osales ka tulevane Täppsportlane Kätlin Kattai, kes saavutas 2:04:08-ga 874. koha (107. naine).

Kohila seeriajooks – 3000 m.

Ka staadionil on meie mehed väljas. Kohila seeriajooksu esimene etapp toimus 13. mail ja distantsiks oli 3000 m. Lausvihmas ja tugevas tuules joostud võistlus pani võistlejad täiega proovile. Võitja, Valeri Podevalini aeg 9:31,4 juba näitab, mis tingimused olid. 4 minuti 1500 m mees peaks ikka alla 9 minuti jooksma. Suurepärase II koha saavutas Oliver Kulbas ajaga 10:40,2, mis peaks tema uus isiklik rekord olema. Mis veel normaalsetes oludes tulemuseks oleks tulnud?