Sügisel toimunud võistluste ülevaade

jooksuvõistlused

Varasemast ajast on paar võlga veel üleval. Kirjutame kõigepealt neist.
——
Marge Nõmm osales Anija valla rahvajooksul. Ise võttis ta selle kokku nii:
“Anija Valla rahvajooks toimus juba 13.ndat korda. Korraldab Kehra kool ja enamus jooksjatest on ka kohalikud kooliõpilased ja elanikud. Minul oli viies osalemiskord sel aastal. Enamus distantsist kulgeb metsarajal. Kusjuures tegemist ei ole liikumisradadega vaid ehtsa metsasihiga.Ületada tuleb ka kaks pikka kõikuvat rippsilda. Ja lõpus viimane km asulas on majade vahel.
Minu aeg 6,7 km läbimisel 30.58 ja üldarvestuses olin 18.kohal naistest 1. kohal, kokku jooksis rajal 57 jooksjat – üldvõitja oli Aleksander Kulešov.”

05.10.2024. Anija valla rahvajooks ~ 6,7 km
naised:
1. Marge Nõmm – 30:58
——
Nädal vahet ja Marge Nõmm oli taas stardis. Sel oli kavas Tõstamaa jooks, millel on pikkust ~ 7,5 km. Marge on seda jooksu paarkümmend aastat tagasi kahel korral võitnud ja korra teine olnud. Nüüd siis ka teine koht, mille kohta võiks öelda, et aastad mööduvad aga vorm on jääv. Vahe Anu Piirojaga oli siiski selge ja midagi kripeldama ei jäänud.

12.10.2424. Tõstamaa jooks ~ 7,5 km
naised:
2. Marge Nõmm – 34:33,9 (NV – 2. koht, üldkont 24.)
——
Ühel väga huvitaval jooksul käis Robert Tiismus, kes ise kirjutas sellest üritusest nii: “Käisin laupäeval, 12. oktoobril Ahvenamaal Kanonloppet’il. See on pika ajalooga maastikujooks, sel aastal juba 57 toimumiskord. Kolm kanget meest on raja algusest saati igal toimumisaastal läbi teinud. Distants on aja jooksul pisut muutunud. Viimastel aastatel ametlikult 22,5 km, minu kella järgi 22,8 km ja teiste osalejate käest kuulsin et võib olla lausa 23km. Koondarvestust seal ei tehtud, Ei viitsinud ise ka seda enda jaoks tegema hakata. H50 klassi 12 osaleja seas sain 2:05:30 netoajaga 8 kohale. Lõpus spurtisin et eesjooksjast mööda saada. Ega ma teadnud et jookseme samas klassis, aga tal oli samuti veel jõudu üle, tegi samuti kiiremat sammu ja nii jäingi temast 1 sek aeglasemaks. See oli selline vahelduva pinnasega ja liigendatud rajaga jooks, võisolla kuskil 175 tõusumeetrit. Ilm oli ilus ja kuiv, pilve vahelt piilus päike. Kuna kahe päeva jooksul enne võistlust oli vihma kallanud, siis oli rada mõnes kohas üpris vesine ja kui ette ei vaadanud siis võis pahkluuni porri vajuda, ja nii mul paar korda isegi juhtus. Kolmandal kilomeetril haakus mu jooksusussi nina külge sambla vahel pikuti üle raja vedelenud okastraat mis oleks mu peaaegu siruli tõmmanud, aga õnneks sain siiski tasakaalu tagasi. Rajal oli metsa vahel lõike kus suured munakivid maa seest välja turritasid, oli ka asfaldil, kruusateel, saviteel ja multšiteel jooksmist. Mulle meeldis! Kuna jooksen 20. novembril Amsterdami maratonil, siis hoidsin pisut tagasi, ja lihtsalt nautisin kulgemist.”

12.10.2024. Kannonloppet ~ 22,8 km
M50
8. Robert Tiismus – 2:05:30

Leia üles Robert Amsterdami maratonilt
——
Saaremaa 3-päeva jooksul oli stardis päris palju Täppsportlasi või meie trennides käivaid inimesi. Igaühel olid omad eesmärgid ja igaüks õnnestus või ebaõnnestus omamoodi. Üldjuhul jäädi siiski tulemustega rahule.

Parim Täppsportlane oli Danel Taur. Tema kohta võib küll öelda, et ta oli Saaremaa 3-päeva jooksul parim 400 m mees (tegelikult vist rohkem 800 m mees). Sel hooajal 400 m Eesti M45 rekordi 52,77-ni viinud Danel oli üldarvestuses 45.-s. Käisin protokolli läbi ja ega nii kiireid jooksjaid sealt eestpoolt ei leidnud. Esimesel päeval sai Danel sel aastal esimest korda 10 km alla 37 minuti, mis on normaalne. Ka teine päev oli üllatavalt hea. Kolmas päev tuli raskemalt aga ei midagi hullu. Kelly Nevolihhin proovis viimasel 200 m-l Daneli kiiruslikke võimeid aga eks üsna lootusetu üritus oli, isegi Daneli väsimusastet arvestades. Võib-olla nii palju jäi väga heast esitusest puudu, et viimase päeva tulemus oli kehvem kui teisel päeval. M45 noorukite hulgas oli Danel viies.

Paremuselt järgmine mees oli Kain Väljaots. Nii nagu Danelgi jooksis Kain parima tulemuse esimesel päeval. Eks 800 m mehel on raske 2 päeva järjest 16 km distantse joosta. 10 km tulemus oli hooaja parim ja kõva mehe taseme jooksis Kain välja, sest kolmanda päeva aeg oli parem kui teisel päeval ja seda üsna kindlalt. Omad nõrkusehetked olid Kainilgi aga seda eelkõige teisel päeval. Pjedestaalile pääsemisest ja Kain vaid üks koht puudu. Nimelt oli ta M50 meeste hulgas neljas.

Tarvi Tameri seevastu otsustas ka sel aastal starti minna kolmeliikmelise veeremiga. Tarvi ise jooksis aga lükata tuli kahte põngerjat, kes on aastaga mõned kilod juurde võtnud. Tõsi viimasel päeval jooksis Tarvi siiski täiesti üksi, sest viimasel etapil on rajal kohti kus kahese käruga poleks läbi mahtunud. Viimasel päeval jooksiski Tarvi meie parima indviduaalkoha kõigi etappide lõikes. Tunni piiri siiski alistada ei õnnestunud. Teisel päeval proovis ka 3:15 “jänesena” jooksnud Kristiina Verevmägi umbes kilomeetri jagu käru lükata aga jättis siis lapsed ikka oma isa hoolde. Tarvi veeremilt aga tuli igati tubli sooritus ja Täppsportlaste arvestuse kolmas koht.

Saarlane Jaan Õun alustas võistlust igati korraliku 10 km jooksuga. Sellele järgnesid paraku aga veidi keskpärasemad teine ja kolmas võistluspäev. Kolmanda päeva tulemus oli küll kahe sekundi võrra parem kui teisel päeval aga arvestades ülikiireid olusid, võinuks see suurem olla. Koha mõttes langes Jaan iga päevaga natuke taha poole. Kolme tunni alistamisega Jaanil probleem ei tekkinud.

Kristjan Ööpik otsustas Saaremaal jala joonele panna vaatamata vähesel treenitusele ja pea terve suve vigastuse tõttu vahele jätmisele. Eks ta raske oli, sest väsimus kasvas iga päevaga. Eesmärgiks võetud 3:15 sai siiksi kindlalt alistatud ja seda vaatamata sellele, et viimasel päeval ei õnnestunud enam 3:15 tempogrupis Kristiina Verevmägi pundis püsida. Kolm päeva head mahutreeningut kulus kindlasti marjaks ära.

Marek Tõnismäe alustas võistlust väikese varuga 10 km jooksus. Teisel päeval oli Mareki minek hea ja positsioon paranes. Tõsi, selg tegi juba muret. Ja nii ta läks, et kolmandal päeval olid Mareki mõtted sealmail, et kas üldse starti minna ja kuidas üldse joosta. Starti ta siiski läks aga alustas väga aeglase sörgiga ja kergelt joostes õnnestu ka lõpuni jõuda. Tulemus 2:55 kandis jäi siiski väga kaugeks ja hea, et Marek üldse tulemuse kirja sai.

Mihhail Korasteljov oli kõigil päevadel peaaegu 3:15 graafikus. Kui esimesel päeval oli ta päris tempogrupi järel, siis nii teisel kui kolmandal päeval suutis ta küll enamuse distantsist pundis joosta aga lõpud kahjuks vajusid natuke ära ja nii see 3:15 jäigi alistamata. Tegelikult oli veel viimase päeva eel võimalus aga jaksu enam nii palju polnud aga sellele vaatamata oli see elu parim 3-päeva jooks.

Omas ühtlases tempos läbis kõik 3 päeva Raul Mändla. Esimesel päeval tuli 10 km kindlalt alla viiekümne minuti, mis sel hooajal on nii mõnelgi korral alistamata jäänud. Eriti hea oli Rauli teise päeva jooks, sest ta lõpetas peaaegu 50 kohta kõrgemal positsioonil kui esimesel päeval. Ka kõva jooksumehe taseme suutis ta viimasel päeval välja joosta, sest kolmanda päeva aeg oli parem kui teisel päeval.

Naistest tegi head jooksud Bret Schär. Esimesel päeval jooksis Bret väikese varuga ja seetõttu oli tulemus tavapärane ehk mõned sekundid alla 40 minuti. Teisel päeval lõpetas Bret küll mõned kohad kaugemal aga kolmas päev oli veel ees ja ega päris hingetuks veel end joosta ei saanud. Kolmas päev oli Bretil kõige tugevam ja tõusis mitme koha võrra ettepoole. Kokkuvõttes jäi üsna vähe puudu kohaliku mehe Jaan Õuna alistamisest.

Kõige värskem Täppsportlane Jane Medar alustas kohe 10 km isiklikuga. Ja see polnud mitte ainult isiklik vaid kohe üle minuti endisest isiklikust parim. Tarvitseb vaid korra ÜKE trennis käia ja kohe rekordidi kukuvad. Aga see polnud veel kõik. Teisel päeval lõpetas Jane lausa 41 kohta kõrgemal positsioonil kui esimesel päeval ja kerkis ka üldarvestuses päris palju ettepoole. Kuna viimase päeva tulemus oli veel minuti võrra kiirem kui teisel, võib Jane eteaste lugeda lausa suurepäraseks.

Kristiina Verevmägil olid piirangud peal ja ta pidi ennast kõvasti tagasi hoidma. Nimelt oli Kristiina 3:15 tempomeister. Nii ta siis kulges seljakotiga, millest lehvis välja 3:15 tempomeistri lipuke. Tundub nii, et tempo tegemine õnnestus ja kõigil päevadel oli Kristiina ilusti graafikus. Aeg tuli 3:13:33. Kes temaga koos suutsid joosta, said unistuste 3:15 alistatud. Arvestades koosseisu ja Saaremaa jooksule eelnenud Rabajooksu tulemust, oleks Kristiina ilmselt päris kindlasti esikuuikusse jooksnud, seda enam, et siin olid distantsid 2:53 maratoonarile sobivamada kui Rabajooksu 6 km.

Raili Maripuu otsustas tagasituleku teha kohe suure pauguga – Saaremaa 3-päeva jooksul. Peab ütlema, et Raili pidas ilusti vastu. Kuigi kiireid trenne polnud treeningul eriti ette tulnud, suutis Raili kõigil kolmel päeval ühtlases tempos lõpuni välja vedada. Natuke raskemalt tuli kolmas päev ja sinna ilmselt jäigi 3:30 piiri alistamine.

Terje Tilk tuli Saaremaale põhiliselt rattatrennide pealt. Jalad pidasid vastu ja iga päevaga läks jooks paremaks. Kui esimese päeva lõpetas Terje 475. kohal, siis teisel päeval oli ta koha võrra kõrgemal. Eriti hästi õnnestus Terjel kolmas päeva, kus aeg oli ligi 4 minutit parem kui teisel päeval. Ilmselt pidi kahe esimese päevaga väike varu jääma ja nii saigi Terje viimasel päeval täiega sprintida.

Kadri Jägel on sel aastal suhteliselt juhuslikult treeninud ja juba starti tulek oli igati suur ettevõtmine. Kuna treenitud on suhteliselt vähe, oli Kadri parim jooks esimesel päeval. Tõsi, 50 minuti piir jäi alistamata, mis ilmselt võis olla väike eesmärk. Teisel ja kolmandal päeval jäi Kadril alaistamata 1:30 piir aga kokkuvõttes polnud sellest midagi. Nelja tunni piir sai kokkuvõttes alistatud pea 8 minutiga.

Tublid olid kõik ja hooaja viimane suurem üritus sai edukalt läbitud.

18.10.-20.10.2024. Saaremaa 3-päeva jooks 10 km + 16,195 km + 16 km

55. Danel Taur – 36:41,6 (43) + 1:02:52,0 (49) + 1:03:23,4 (69) = 2:42:56,9 (M45 – 5.)
76. Kain Väljaots – 37:39,6 (71) + 1:05:46,3 (89) + 1:04:52,3 (85) = 2:48:18,1 (M50 – 4.)
127. Tarvi Tameri – 41:02,7 (167) + 1:13:46,6 (237) + 1:00:57,0 (39) = 2:55:46,2 (M40 – 25.)
129. Jaan Õun – 39:17,9 (118) + 1:08:19,3 (131) + 1:08:17,3 (144) = 2:55:54,4 (M40 – 26.)
262. Kristjan Ööpik – 42:33,3 (222) + 1:15:08,4 (267) + 1:16:02,5 (299) = 3:13:44,0
283. Marek Tõnismäe – 41:06,4 (169) + 1:09:44,4 (155) + 1:25:18,9 (498) = 3:16:09,6 (M45 – 37.)
303. Mihhail Korasteljov – 44:56,9 (321) + 1:16:23,3 (285) + 1:17:32,3 (328) = 3:18:52,4 (M50 – 23.)
441. Raul Mändla – 48:58,4 (479) + 1:22:59,7 (431) + 1:22:31,9 (448) = 3:34:29,9 (M50 – 37.)

naised:
18. Bret Schär (üldkoht 134.) – 39:55,2 (138) + 1:09:00,1 (146) + 1:07:35,5 (132) = 2:56:30,6
33. Jane Medar (üldkoht 208.) – 43:05,6 (249) + 1:12:35,1 (208) + 1:11:37,5 (215) = 3:07:18,0 (N40 – 7.)
53. Kristiina Verevmägi (üldkoht 261.) – 44:46,1 (306.) + 1:14:45,2 (260) + 1:14:02,2 (266) = 3:13:33,4 (N35 – 13.)
107.. Raili Maripuu (üldkoht 421.) – 48:25,6 (461) + 1:21:03,0 (396) + 1:22:40,1 (453) = 3:32:08,6 (N35 – 21.)
121. Terje Tilk (üldkoht 456.) – 48:49,5 (475) + 1:25:44,2 (474) + 1:21:58,6 (440) = 3:36:32,2 (N45 – 20.)
170. Kadri Jägel (üldkoht 555.) – 50:22,8 (520) + 1:30:58,3 (565) + 1:30:45,5 (594) = 3:52:06,6 (N45 – 29.)

Täppsportlased Saaremaa 3-päeva jooksul
——
Krusensterni jooksul pani jala joonel 4 Täppsportlast. Nagu ikka, olid naised ülekaalus. Meessugu esindas Ahti Prits ja naistest olid jooksmas Liliana Torn, Kaia Lepik ning Gerda Kikas. Meeste esikolmik läks oma teed ja nagu arvata võis, oli Kalev Hõlpuse ülekaal lõpuks üsna suur. Naiste osas oli põnevust natuke rohkem. Eks sealgi oli Liliana ülekaal selge. Juba distantsi alguses jooksis ta eest ära ja see vahe säilis lõpuni. Kaia Lepik jooksis kogu aeg teise naisena, Tatjana Mannima tihedalt kuklasse hingamas. Kui kolmanda km-i märgi juures ikka seis sama püsis otsustas Kaia, et nüüd tuleb minna või muidu läheb asi hapuks. Ja siis hakkaski vahe tekkima ning Kaia pääses eest ära. Lõpuks oli teine koht üsna kindel. Gerda jooks sel korral kõige paremini ei õnnestunud. Vanade tossude tõttu olid jalatallad krampi kiskunud ja tempo tuli alla lasta ning lihtsalt finiśisse tulla. Kindlasti on andekal jooksjal paremad jooksud ees. Pole veel trennigi jõudnud eriti teha.

20.10.2024. Krusensterni jooks ~ 4,2 km
33. Ahti Prits – 20:52 (MV – 8. koht)

naised:
1. Liliana Torn – 15:33 (NV – 1. koht; üldkoht – 8.)
2. Kaia Lepik – 16:03 (üldkoht – 11.)
16. Gerda Kikas 21:48 (üldkoht – 39.)
——
26.10.2024. Paldiski majakajooks ~ 7 km
naised:
2. Bret Schär – 27:43,8 (üldkoht – 6.)
——
Nii nagu Krusensterni jooksul oli Pärnu rannajooksul naiste osakaal täppsportlaste osas suurem. Tulemustest ei maksa rääkidagi, sest kohal oli Liliana Torn. Lisaks jooksis ka kohalik tuus Marge Nõmm ja ainsa tugevama poole esindajana Ahti Prits. Ahti on tõesti tugev, sest teise (tugevama) alana teeb ta kaasa jõutõstmise võistlustel. Liliana võttis seda jooksu väikese varuga, sest Kaisa Kukk oli kindlalt eest ära ja Anneli Ratassepp oli poole minutise vahega tagapool. Tulemuseks oligi selline tavapärane 38 minutit sekunditega, sel korral suuremate sekunditega. See tagas naiste üldarvestuses kindla teise koha ja N50 klassis veel kindlama esikoha, sest teine oli Marge Nõmm. Seega tuli N50 klassi lausa kaksikvõit. Marge vorm hakkab vastu talve paranema ja see oli tema kiireim 10 km sel hooajal. Ilmselt on haigused üle elatud ja nüüd saab eluga (jooksuga) edasi minna. Ahti jooksis tavapärases tempos. Natuke üle 5 min km-le tal sel hooajal on olnud ja oli nüüdki. Kevadega võrreldes on aga edasiminek silmnähtav. Seda näitavad tulemused

27.10.2024. Pärnu rannajooks 10 km
260. Ahti Prits – 52:08,2 (M60 – 12. koht)

naised:
2. Liliana Torn – 38:49,7 (N50 – 1. koht, üldkoht 30.)
22. Marge Nõmm – 47:06,8 (N50 – 2. koht, üldkoht 159.)
——
Esimese Täppsportlasena sai tõelist talvejooksu nautida Jane Medar. Nimelt toimus 3.-ndal novembril Reinpauli maastikujooks, mis on niigi Eesti üks raskeima profiiliga võistlus üldse. Raskusastet lisas juurde lumesadu. Oli tõeline talveilm, lund sadas ja anna ainult tuld. Tulemusele see kindlasti kasuks ei tulnud aga konkurentidega võrreldes oli Jane sammu edasi teinud. Naistest oli ta neljas ja N40 klassis jäi ainult üks konkurent ette. Väga hea tulemus kõige värskemalt Täppsportlaselt.

03.11.2024. Reinpauli maastikujooks ~ 10 km
naised:
4. Jane Medar – 51:17,1 (N40 – 2. koht, üldkoht 29.)
——
Ülemiste järve äärses metsas joosti Halloween run. Võistlusdistantsil oli pikkust 5 km ja stardis oli ka Anna-Liisa Kubo. Jooks toimus siiski kergliiklusteel ja asfaldil. Vastasel juhul oleks korralik mudakross olnud, sest kogu võistluse ajal sadas korralikult vihma. Anna-Liisa oli aga tubli. Korraliku algkiirenduse järel võttis ta distantsi keskosas veidi tempot maha, võib-olla liigagi. Lõpp oli aga äge. Mõne kuuga on samm päris ilusaks muutunud. Tulemus oli hea ja jõudu oli ülegi jäänud. Minu meelest oli seal ajavõtuga natuke nihkes, sest minu enda stopperi järgi lõpetas Anna-Liisa ajaga napilt alla 24 minuti. Kohta see ei muutnud ja ilmselt oli ajaline nihe kõigil osalejatel sama. N40 klassis oli Anna-Liisa lausa teine. Pole paha värskelt alustajalt.

03.11.2024. Halloween run ~ 5 km
naised:
8. Anna-Liisa Kubo – 24:22,3 (N40 – 2. koht, üldkoht 25.)
——
Jõulumäe metsajooksul esindas Täppsportlasi ainsana Marge Nõmm. Kuigi olin ise samal ajal veel seal, siis jooksu vaatama ei jõudnudki, sest jooksu stadi ajaks oli meile sätitud lõunasöök ja pärast tuli lihtsalt minema sõita. Marge aga jooksis tublilt. Üsna raske raja kohta hoidis ta head kiirust ja naistest üldse neljas. Lisaks kõigele võitis Marge N55 vanuseklassis konkurente päris kindlalt. Kõvad naised on meil ka Liliana selja taga.

10.11.2024. Jõulumäe metsajooks ~ 9 km
naised:
4. Marge Nõmm – 45:11,8 (N55 – 1. koht, üldkoht 47.)
——
Tõelist maratoni käisid jooksmas Mihhail Korasteljov ja Robert Tiismus. Nimelt startisid meie mehed sellel päris õigel Ateena maratonil. Kui esimesed kilomeetrid olid veel suhteliselt lauged, siis juba õige pea algas üks kõva ronimine. See kestis umbes kolmekümnenda kilomeetrini. Peale seda kulges joks enamjaolt allamäge. Tõsi, päris stardipaiga kõrguseni enam ei jõutud. Ehk siis kokkuvõttes oli tõusumeetreid oluliselt rohkem kui langust.

Et Mihhail elu parimas vormis oli, seda teadsin juba ette. Pakkusin talle aega üsna isikliku rekordi lähedale. Nii ta ka jooksis. Ilmselt laugel maratonil oleks 3:35 reaalne olnud. Ilmselt tegi pikk tõusmine kuni kolmekümnenda kilomeetrini Mihhailile siiski natuke liiga, sest peale seda ta enam päris algkiirust kätte ei saanud ja seda vaatamata pidevale langusele. Kui distantsil Mihhaili kohalist positsiooni vaadata, siis lõpus kiiremal osal ta kaotas kohti.

Robert alustas üsna optimistlikult aga ilmselt see jõnksutamine tegi kehale liiga ja tal oli tegu seedeprobleemidega. Seetõttu kulus tal distantsi läbimiseks aega tavalisest veidi rohkem. Roberti puhul torkas silma see, et distantsi lõpuosas kaotas ta veidi liiga palju kohti. Paar sunnitud pausi ilmselt tegid oma töö. Samas peale jooksu oli Robert kohe energiast pakatanud ja lähima mäe otsa söögikohta otsima tormanud, mille ta ka leidis.

10.11.2024. Ateena maraton
3433. Mihhail Korasteljov – 3:48:04 (M50 – 393. koht)
7985. Robert Tiismus – 4:24;19 (M55 – 493.)

Mihhail Ateena maratoni eel
——
Jooksulusti kõigile!