Talv on huvitav aastaaeg.
võistlusi toimub nii väljas kui sisetingimustes ja isegi treppidel. Lühike kokkuvõte siis neist erinevatest variantidest.
——
Eelmisest postitusest jäi välja Terje Tilga suursaavutus Saaremaa pööripäeva jooksul. Jäi märkamata, et naiste 2,5 km distantsil pani Terje kotti kogu Saaremaa N45 klassi eliidi. Kõik suurjooksjad said alistatud ja eespool lõpetaski vaid 8 nooremat naisjooksjat ja mõned poisid. Pole paha!
24.12.2024. Saaremaa pööripäevajooks 2,5 km
naised:
9. Terje Tilk – 11:01,8 (N45 – 1. koht, üldkoht – 15.)
——
Trepijooksu sarjaga alustati sel korral Olümpia hotelli vallutamisega. Läbida tuli 27 korrust ja läbijate hulgas oli ka Lauri Ulm. Tõsi, praegusel hetkel Lauri enam nii palju trepijooksule ei panusta aga võistelda kannatab ju ikka. Seitsmes koht kõvade trepijooksjate seltskonnas pole üldsegi paha. Võitjale, Sander Kaurile, kogunes kaotust veidi alla kahekümne sekundi. Siit saab ainult kõrgemale tõusta.
04.01.2025. Olümpia trepijooks – 27 korrust
7. Lauri Ulm – 2:15,4
——
Rakvere talvejooksul osales 2 Täppsportlast ja 1 tulevane Täppsportlane. Startisid Liliana Torn, Jane Medar ja tulevasena siis Andres Koppel. Ilm ei andnud armu ja tingimused olid talviselt vahelduvad. Oli nii lund, ka lahtist lund, jääd ja ka mõnel lõigul isegi asfalti. Märksõna oli siiski libedus. Naiste konkurentsis algas jooks nagu ikka – Liliana pani ees ajama ja teised siis püüavad nii kaua kui jaksavad tempot hoida. Tavaliselt eriti ei jaksa. Nii läks ka nüüd kuigi vahe teiseks tulnud Irina Savinitśiga oli alla kahe minuti. Liliana tulemuse põhjal võiks pakkuda, et ilmaolude tõttu tuli ca 4 minutit aeglasem jooks kui oleks heades tingimustes joostud. Seega tegi Liliana tavapäraselt hea jooksu. Aastad lähevad aga vorm on igavene!
Veidi rohkem kõhklusi oli Jane Medari kohal, sest ta oli alles vähem kui kuu aega tagasi haige olnud ja ilmselt heast vormist võis asi kaugel olla. Eks tulemus seda ka näitas aga alalhoidliku jooksuga õnnestus Janel siiski kolmas pjedestaalikoht saavutada ja järgnevaid naisi üsna kindlalt edestada.
Startis ka Andres Koppel, kes sel hetkel veel Täppsportlaste treeningutega liitunud ei olnud. Aga soov oli juba siis. Tema suurim konkurent oligi Liliana. Kuna nad jooksid, Lilianaga võrreldes, väga erinevate jalatsitega, siis jooks kujunes selliseks, et mingitel hetkedel jõudis Andres Lilianale järele ja kusagil tekkis jälle suurem vahe. Nii läks lõpuni välja ja lõpuks oli vahe Lilianaga 2 sekundit. Oli igati korralik jooks lumistes oludes.
12.01.2025. Rakvere talvejooks 10 km
naised:
1. Liliana Torn – 42:10
3. Jane Medar – 49:09
mehed:
11. Andres Koppel – 42:12
——
Kui laupäevasest trennist koju jõudsin, tuli ette võtta tõsisem pealelõuna arvutiekraani vahtides. Nimelt toimusid Tartus KEVEK lahtised MV kergejõustikus, kus peale lubati ka nooremaid kui 35-aastaseid võistlejaid. Nüüd kõigest lähemalt aga peab ütlema, et ülekanne polnud just parim. Pean siin silmas reportereid, kes ei hiilanud kompetentsusega just jooksualadel. Aga see selleks. Lühidalt nüüd kõigest alade kaupa.
Alustuseks tegelesin järelvaatamisega, sest mõned meie võistlejate alad olid juba lõppenud ja tuli needki üle vaadata. Võtame kõigepealt ette meie naisjooksjad (hüppajad). 60 m jooks oli esimene ala ja seal osales Kadri Jägel. Pärast otsimist leidsin Kadri jooksu üles ja vaatasin selle paar korda üle. Start oli nii ja naa aga lähtejooks oli päris hea. Kui mindi üle distantsijooksule tekkis tunne, et Kadri paneb jooksu kinni. Sel hetkel oli ta teisel kohal. Aga siis lõi välja Kadri tavaline viga – õlad olid liiga pinges ja kõrgel ning käed seevastu liiga sirged ja hoopis 2 konkurenti pääses napilt ette. Tulemuse mõttes midagi viga polnud. Oli täitsa Kadri tasemel jooks.
Järgmine ala, kus Kadri võistles oli 200 m. Kuna osa registreeritud võistlejaid jäi tulemata, tuli võistelda kahekesi ühes jooksus. Millegipärast jookse kokku ei pandud. Õnneks oli konkurent samal tasemel ja terve jooks tuldi umbes kõrvuti või Kadri veerand meetrise eduga. Lõpusirgel vahe siiski veidi suurenes kuigi ka siin jooksis Kadri väga puiselt aga treenituse vahe lõi välja ja konkurent tundus füüsiliselt nõrgem olevat. Ka siin jooksis Kadri enda tavapärase tulemuse ära, sest ega viimasel perioodil väga sprindikiiruse tõstmisele rõhku pole pandud.
Kadri võttis ikka päris suure programmi ette. Ta oli ennast registreerinud ka 400 m jooksuks. Eks jõuvarud hakkasid tasapisi ammenduma aga loobuda Kadri ei tahtnud. Ei tea miks aga Kadri pandi jooksma kolme väljaspool arvestust võistleva jooksjaga, kes kõik olid alla 35 aasta vanusega. Seetõttu tuli Kadril praktiliselt üksi joosta. Jooksu ajal oli vahepeal Kadril käinud läbi mõte, et mis oleks kui astuks kõrvale aga lõpuni ta tuli ja ega midagi hullu polnudki. Siin oli Kadri jooks hulga vabam. Ilmselt pingutusaste oli veidi madalam ja lõtvus säilis. Kahjuks esimese ringi vaheaega võtta ei saanud, sest sel hetkel kui Kadril 200 m täis sai oli pilt liidritel. Aga sellise pika programmi järel oli tulemus igati OK.
Marge Nõmme võib tavaliselt kohata pikamaajooksu võistlustel või isegi ülipikkadel distantsidel. Talvistel hallivõistlustel kehastub Marge hüppajaks. Sel korral olid kavas kaugus ja kõrgus. Kogenud kaugushüppaja panustab alati esimesse katsesse, sest siis on jalg veel värske ja nii tegi ka Marge. Kohe esimese katsega pani ta litaka maha ning korralik tulemus oligi kirjas. Hiljem enam tulemust parandada ei õnnestunud aga mis sellest ikka. Vaata mis pidi tahad, kuues koht tuli igat pidi arvutades.
Marge hüppas ka kõrgust. Kõrgushüppes on paraku nii, et esimese katsega ei maksa veel maksimum litakat panna, sest latti tõstetakse pidevalt kõrgemale. Viimase litaka sai Marge kirja 1.20-l. Järgmine kõrgus enam ei alistunud. Tegelikult see ongi viimasel ajal olnud Marge tavapärane tulemus tulemus. Seega tegi Marge ka oma ära.
Naiste 3000 m jooksus ootasime võitu, sest stardis oli Liliana Torn. Rajale tuli ka nooremaid võistlejaid ja 2 neist jooksid päris kiiresti. Nimelt vedas Liis-Grete Arro Hanka Mühlbergi Eesti noorterekordini. Nemad alustasid kohe kiiremini aga põhiline võistlus toimus tagapool. Liliana startis millegipärast teisest reast ja natuke läks aega enne kui ta omale kohale välja jõudis. Peab ütlema, et 3000 m jooksu ülekanne oli kohutav. Reporterid jahusid terve selle aja Leila Luigest kui meie olümpiajooksjast ja Liis-Grete finiśi järel arvasid, et Liis-Grete tegi Eesti rekordi. Tegelikult tegi Hanka Mühlberg hoopis U18 rekordi ja Liis-Geret jäi Ille Kuke rekordini siiski umbes minut. 3000 m ajal kaadrid vaheldusid küll kuulitõuke sektorisse, küll välja raskusheite sektorisse ja vahelduseks ka jooksurajale. Kuna reporterid ülevaadet ei andnud, oli päris raske aru saada kuidas seisud on. Õnneks just sel hetkel kui 1000 m täis sai, langes pilt Lilianale ja kuna olin stopperi stardi hetkel käima pannud, võisin veenduda, et kõik on hästi. Esimene km tuli 3:38-ga, mis oli täpselt plaanipärane. Kuna Lilianal oli seal kohal isiklik ajavõtja, tuli infot iga järel ja plaanitud 44 sekundilisi ringiaegu õnnestus lõpuni hoida ning kordagi ei läinud tempo üle 45 sekundi. Natuke tuli isegi alla 44 sekundi ja 10:55,48 tähistas uut siseraja isiklikku rekordit. Rõhutan, et see ei olnud ainult vanuseklassi isiklik rekord vaid rekord läbi saavautusterohke karjääri ehk absoluutne rekord. Väljas on Liliana siiski veel kiiremini jooksnud. Selle jooksu eest pälvis Liliana parima naisjooksja eriauhinna. Eks koefitsiendi järgi arvestatud 9:17 seda ka näitas. Tubli tegu!
Mehi oli meie poolt stardis 2 – Danel Taur ja Kain Väljaots.
Danel jooksis esimese ehk tugevamas jooksus ja just jooksu alguses otsustati anda eetrisse üks intervjuu ühe külalisvõistlejaga. Selle tõttu suuremat osa esimesest ringist ei näinud ja hiljem Danel jutu järgi alles kuulsin, et algus oli olnud kiire. Danel ise oli plaaninud joosta nii, et teeb korraliku stardikiirenduse ja siis laseb tempo rahulikumaks. Kuna ta jooksis kõige välimisel rajal ja konkurente ei näinud, selgus ühisele rajale tulles, et kõik konkurendid olid praktiliselt kõrvuti ja et väljaspool arvestust Enari Tõnströmi järele teisele kohale välja jõuda tuli veidi pikemalt kiirelt edasi panna. Esimese ringi lõpus oli Tõnström eest läinud ja Danel oli teine. Kõik konkurendid olid veel Daneli tuules. Panin esimese ringi lõpus stopperi käima, sest varasemat stardipauku ei kuulnud intervjuu taustalt. Ja mis selgus. Kui lõpuajast viimase kolme ringi aeg maha võtta, tuli esimese ringi ajaks 28,3. Aga sel hetkel ma seda muidugi ei teadnud. Teine ring joosti väga rahulikult Daneli vedamisel, Tõnström oli muidugi kuskil kaugel omaette. Teise ringi ajaks sain 33,5. Siis käis küll peast läbi, et tuleb umbes sama tulemas nagu detsembris Omegal. Kolmas ring oli veidi kiirem. Sain vaheajaks 31,6 aga konkurendid olid veel kannul kuigi mõnel läks jooks juba kangutamiseks. Kui sain mõtlema hakata, et tuleb põnev finiś, hakkas Danel tasapisi teistel eest ära vajuma ja oli selge eduga teiste ees ning Tõnströmi järel teine. Viimase ringi fikseerisin 30,9. Loogiline mõtlemine ütles, et ilmselt on 2.07 peale aeg, no heal juhul 2.06 sisse. Vaatasin siis võistlust edasi ja teise jooksu järel tuli meelde minna tulemuste lehele ja oh imet – Danel Taur 2.04,43! Sellise aja järel võis loota, et äkki õnnestub ka sel korral M55 klassi mehele Raido Raspelile koefitsiendiga ära panna aga enne teisest jooksust.
Teise jooksus startis ka Kain Väljaots, kes viimastel nädalatel on kehastunud remondimeheks. Kodune remont vajab tegemist aga ega võistlemist või vahele jätta. Jooksu algus tundus tasavägine. Kõik mehed olid koos ja Kain oli grupi teise pooles aga nii mõnestki jooksjast ees. Kaini esimeseks ringiks sain 33,5. Tundus normaalne aga jooks ise nii lootustandev ei paistnud. Äkki ainult tundus nii? Teine ring oligi üle sekundi aeglasem ja vahe hakkas sisse tekkima. Sain ringiajaks 34,5. Pole veel hullu midagi. Raskeks hakkas minema kolmandal ringil ja selle läbis Kain 35,8-ga. Viimasel ringil tempo langes veel natuke – 36,8 ja tuli selline Harju keskmine 2.20 peale aeg. Kuna Raido Raspel jooksis siin jooksus kiiremini kui Omegal, võis oletada, et Daneli ja Raido vahel on nipa-napa sajandike mäng. Lõpuks läks nii nagu tavaliselt. Danel oli kolmas ja Raido neljas aga koefitsiendi tulemus oli sama sekundi (1.51) sees. Kaks vanemat kõva välismaa veterani olid eespool.
Pärast mitme tunni pikkuseks veninud pausi oli Danel stardis 400 m jooksus. Taas startis Danel välimiselt rajalt aga sisetingimustes võisteldes pannaksegi kõvad mehed välisrajale. Konkurendiks sai Danel omas jooksus Mikk Talpsepa. Käis pauk ja jooksjad startisid. Esimeses kurvis tundus, et Danel lausa sörgib. Tekkis mõte, et kas ta tõesti üritab 400 m-s esimese ringi läbida aeglasemalt kui 800 m-s. Esimese kurvi järel oli Talpsepp seestpoolt juba kõrvale tulnud ja sirge jooksid nad Daneliga kõrvuti. Teises kurvis pääses Talpsepp siserajalt ligi meetriga ette ja sel hetkel tundus, et Danel katsetab mingid lõpuringi taktikat. Vahetult enne sirge lõppu tormas ta siiski siserajale ja möödus Talpsepast ning hakkas kiirust lisama. Sain vaheajaks 27,6. See oli siiski napilt kiirem kui 800 m esimene ring. 400 m sai päästetud. Teise ringi läbis Danel kiirenevas rütmis ja lõpuaeg oli siingi mulle üllatuseks, sest nii kerge jooksu järel sellist tulemust nagu 24,58 ei oodanud. Seega pidi teine ring olema 26,9 peale ehk 7 kümnendiku esimesest ringist kiirem. Pole just klassikaline 400 m jooks. Koefitsiendiga korrutades tegi see suurepärase 48,82-e ja andis teise koha.
Võistlusi oli vaatama tulnud ka viimasel ajal terviseprobleemidega maadelnud Mirjam Piik. Kuidagi juhuslikult juhtusid tal autos olema võistlusriided ja lähemal uurimisel selgus, et kaasa olid sattunud ka naelkingad ja seda täiesti juhuslikult! Vaatamata sellele, et juba mitu kuud polnud Mirjam trenni teinud, aga varustus oli ju kaasas (juhuslikult), tekkis Mirjamil mõte, et jookseks 4*200 m segateatejooksu. Kain oli küll selleks ajaks ära läinud aga Danel organiseeris esimesse vahetusse Marko Ulla ja valik osutus heaks. Startis 4 võistkonda, kellest 2 olid segavõistkonnad. Esimest vahetust jooksis Marko Ulla, teist Kadri Jägel, kellele see oli juba neljas start, kolmandat Mirjam Piik ja viimast Danel Taur. Marko jooksis esimeses vahetuses ca 26,4-ga ja hoidis võistkonda esikoha konkurentsis. Kadri neljas start polnudki palju aeglasem kui esimene 200 m. Sel korral kulus aega ~ 32,3. Selleks ajaks olid 2 konkurenti siiski eest ära jooksnud ja Mirjami jooksu läbi arvutiekraani ei näinud. Aga joostud need 200 meetrit said ja Danel viimases vahetuse kindlustas kolmanda koha Leedu naiskonna ees, kes olid pikalt maas. Paraku lõpuprotokollis vahetati Täppsportlaste segavõistkonna ja Leedu naiste kohad ära ja kirja sai 24 sekundit kehvem aeg. Tegelik aeg oli 2.00,45. Itaalia esimese vahetuse jooksja polnud ilmselt võistlusmäärustega kursis ja jooksis peale esimest kurvi kohe siserajale ja hiljem nad diskvalifitseeriti ja seega tuli tegelikult teine koht. Oli tore spordipäev!
18.01.2025. Tartu KEVEK open. Sulgudes on vanusekoefitsiendi tulemus ja reaalne finiśikoht üldjärjestuses, kus sisse on arvestatud ka nooremad kui 35 aastased võistlejad.
mehed 800 m:
3. Danel Taur – 2.04,43 (1.51,45, üldkoht 2.)
12. Kain Väljaots – 2.20,79 (2.03,87, üldkoht 19.)
mehed 400 m:
2. Danel Taur – 54,58 (48,82, üldkoht 4.)
naised 60 m:
12. Kadri Jägel – 9,41 (9,05, üldkoht 12.)
naised 200 m:
5. Kadri Jägel – 31,12 (29,29, üldkoht 5.)
naised 400 m:
6. Kadri Jägel – 1.12,89 (1.05,49, üldkoht 10.)
naised 3000 m:
1. Liliana Torn – 10.55,48 (9.17,41, üldkoht 3.)
Kaanepildil Liliana autasustamisel
naised kaugus:
6. Marge Nõmm – 3:77 (4.95, üldkoht 6.)
naised kõrgus:
9. Marge Nõmm – 1.20 (1.51, üldkoht 5.)
4*200 m segateatejooks:
2. Täppsportlased (Marko Ulla, Kadri Jägel, Mirjam Piik, Danel Taur) – 2.00,45
——
Nõmme KJK lahtistel panid jala joonele 3 Täppsportlast – Rasmus Piiling, Kain Väljaots ja Heiki Pruul. Kõik nad jooksid 600 m ja startisid kohe esimeses jooksus. Ehk siis koos Nõmme lahtistega selgitati ka Täppsportlaste meister 600 m jooksus. Esimese jooksus startis 6 võistlejat ja neist pooled olid meie omad. Konkurendid olid tugevad ja kohe alguses pandi korralik tempo peale. Meie jooksjatest läks Rasmus algul julgelt kaas ja ega Heiki ka palju maha jäänud. Kain otsustas veidi rahulikuma algtempo kasuks. Tagantjärele mõeldes oli see päris hea otsus. Kuna konkurendid andsid ees hagu, tuli nii Rasmuse kui Heiki esimene ring alla kolmekümne sekundi. Kaini 30,5 oli ehk reaalselt võttes vägagi normaalne. Teisel ringil hakkasid konkurendid Rasmusel eest ära libisema ja Heiki omakorda ja Rasmusest maha. Kain seevastu hakkas Heikile järele jõudma. Viimasel ringil läks Rasmusel raskeks aga ta püsis üsna kindlalt Heiki ja Kaini ees. Kain omakorda sai tagasirgel Heikist mööda. Korraks tekkis moment kus 2 meie jooksjat ei mahtunud hästi rajale ära aga õnneks lõppes kõik õnnelikult ja Heiki jäi püsti. Kain lähenes ka Rasmusele aga lõpusirgel lõppes ka Kaini jõud ja korraks tundus, et Heiki läheb uuesti mööda aga natuke jäi siiski puudu.
Kokkuvõtteks võiks öelda, et ootused olid veidi suuremad aga Tallinna KJH-s on raske kurve joosta ja seda oli distantsil ka märgata. kurvid sõid kiiruse ära ja võistlusest kujunes selline rütmivahetustega jooks.
Panen siia alla ka meie jooksjate ligikaudsed käsitsi võetud ringiajad.
Rasmus – 29,1 + 32,2 + 35,2 = 1.36,54
Kain – 30,5 + 32,6 + 34,2 = 1.37,39
Heiki – 29,6 + 32,9 + 35,2 = 1.37,74
21.01.2025. Nõmme KJK lahtised MV
mehed 600 m:
13. Rasmus Piiling – 1.36,52
15. Kain Väljaots – 1.37,39
16. Heiki Pruul – 1.37,74
——
Kohtumiseni järgmistel võistlustel!