Nädal, kus juhtus nii mõndagi

Üks vanem lugu ka võistleja enda kirjutatuna. Marek Tõnismäe muljed sellest. Marek. “Täna Täppsportlaste juuni alguse võistluste kohta lugedes tekkis kange tahtmine ka ûhest oma mitte päris jooksuvõistlusest paar sōna kirjutada. Nimelt sai oma tavapärase kolmeliikmelise tiimiga käidud Kuremaal toimunud Vooremaa Xdreamil. Ütlen vist kohe ära, et läks päris hästi, ōnnestus saada B-raja teine koht. Korra varem oleme olnud ka kolmandad, paar aastat tagasi öisel Pärnu etapil, aga üldjuhul jäävad meie kohad sinna kolmandasse kümnesse 😊. Seekord oli muidugi ratta osakaal ka päris suur ja kuna mu tiimikaaslased on rattamehed, siis päris mitu korda oli nii et kui kuskil joostes vōi lisaülesannetega midagi ära pusserdasime, siis rattaga suutsime jälle tagasi teha. Kui muidu olime valdavalt viienda-kuuenda koha peal või veel taga pool, siis eelviimaseks alaks, milleks oli kanuu õnnestus tõusta kolmandale kohale. Kanuuse, mis toimus Kuremaa järvel ja oli päris korraliku lainega tol päeval, läksimegi koos kahe meeskonnaga, kes samuti pretendeerisid poodiumi kohtade peale. Esimene võistkond oli juba ca 5-e minutiga eest ära libisenud. Välja tulime kanuust kolmandal kohal, aga vahed olid väikesed. Ja jäi veel viimane lisaülesanne enne finisit. Viljakoti kandmine ca 400 m maastikuringil. Kuna meil oli tugevate jalgadega poiss omastkäest vōtta, siis õnnestus selle alaga tõusta teiseks ja finishijoon ka teisena ületada. Vahed ei olnud Xdreami mõttes suured, kolmandat kohta edestasime 22 sek ja neljandat kohta 1min 20 sek. Esikoht oli vähe pikemalt eest ära, neile kaotasime ca 5…6 min.

Kogu distants oli ca 63km, millest ca 47 oli ratast, peaaegu 5km kanuud ja ülejäänud jooks. Aega kulus meil selleks mõni minut üle viie tunni.
Nōgeseid oli kõvasti, põlved mitu päeva hiljem veel kihelesid” 😬.

Jooksmiseni, Marek 😉

Järjekorne nädal algas taas kolmapäevase intensiivse võistlemisega üle terve Eestimaa. Joosti Valgamaa suvemängudel, Jüris Filter tempojooksude sarjas, Tartus KEVEK seeriajooksul ja Kohila seeriajooksul. Tegu on siis 12. juuniga.

Marek Luts jooksis Valgamaa suvemängudel ja parandas seal 1500 m hooaja tippmarki. Sel korral tuli aeg juba alla 5 minuti. Marek: täna sai võisteldud Valgamaa suvemängudel kergejõustikus, kus õnnestus saada 1500m jooksus II koht ajaga 4.56,07. Pole isegi väga paha kuna 08.06 sai alles joostud 21km Narva Energiajooksul. Viimane lõpp 200 m jäi natuke kripeldama kuna tavaliselt siis tõmbab jalad krampi, aga täna oli vastupidi õhk sai otsa, ilm oli kuidagi lämbe.
Valgamaa suvemängude 1500 m:
II Marek Luts – 4.56,07
Kaks meest käisid jälle Filter tempojooksu jooksmas, mis sel korral toimus Jüris. Ka distantsi pikkus oli nüüd täiesti OK ja ajad võib kuulutada ametlikeks. Tegelikult oli kolmaski mees natuke Täppsportlane ja tema oligi kolmikust kõige kiirem.
Täppsportlaste tulemused 5 km maanteejooksul:
3. Asko Kuusalu – 18:04 – M40 – I koht
7. Marek Tõnismäe – 18:59 – M40 – II koht
9. Viljar Hiienõmm – 20:06 – M50 – II koht
Heiki käis KEVEK seeriajooksul ja jooksis 800 m. Nagu sel aastal seni kombeks on olnud, paigutati Heiki taas nõrgemasse jooksu, kus tuli ise tempot sättida ja see pole just Heiki tugevaim külg. Avaring oli küll 63-ga aga edaspidi kadus tahtejõud ära ja tempo langes olulisel määral. Jooksu võitis Heiki küll aga ega see suurt rahulolu ei pakkunud. Kahe jooksu peale oli Heiki seitsmes. Oli selline tubli treeningjooks.
KEVEK seeriajooks – 800 m:
Heiki Pruul – 2.16,30 – MV – 4. koht
Kõige rohkem jooksis Täppsportlasi Kohila seerial. Sel korral oli kavas 5000 m. Toimus 2 jooksu ja mõlemas oli Täppsportlasi. Esimese jooksus jooksis 10 Täppsportlast, teises 4.
Esimeses jooksus tegid väga head etteasted meie naisjooksjad Liis-Grete Arro ja Liliana Torn. Liis-Gretel võtsin ka ringiaegu ja ühtlase jooksuga tuli Liisu kiireim 5000 m Täppsportlasena. Liisu  vaheajad: 1.23,84 + 1.28,85 + 1.29,88 + 1.29,07 + 1.30,38 + 1.30,17 + 1.29,87 + 1.28,97 + 1.29,35 + 1.29,82 + 1.29,36 + 1.27,12 + 40,91 = 18.27,5. Nüüd ongi paras eesmärk augustikuisteks Eesti meistrivõistlusteks olemas ja seal võiks aeg kindlasti alla 18 minuti tulla. Väga tublilt jooksis Liliana Torn, kes alles laupäeval läbis Narvas suures kuumuses poolmaratoni. Aega alla 19 minuti ei julgenud küll oodata aga ometi nii läks. Staadionil on see Liliana isiklik rekord, sest enne polnud ta 5000 m staadionil jooksnud. Meestest tegid 5000 m isiklikud Rauno Tiits, Jaan Õun, Lauri Ulm (jooksis ka laupäeval poolmaratoni ja pühapäeval veel Kõva Mehe jooksu ning võimed lubaks kindlasti palju enemat) ja Andres Sang.
Teises jooksus tegi tubli etteaste Olev Mitt, kes noorematega konkureerides oli pidevalt esimeste hulgas. Isiklikud tegid nii Mirjam Piik kui ka Kadri Jägel, kes mõlemad ilmselt lootsid veidi enamat. Hästi liikus ka Marge Nõmm, kelle tulemus on selle vanuseklassi isiklik. Vaheajad võtsin Mirjamile:
1.38,25 + 1.40,28 + 1.39,78 + 1.40,67 + 1.43,46 + 1.42,78 + 1.43,85 + 1.42,66 + 1.43,18 + 1.42,43 + 1.41,96 + 1.40,64 + 42,85 = 21.02,3
Priit Parts – DNF
Reedel, 14. juunil toimus Tõrvas Tantsumägede jooks, millel on pikkust ligikaudu 4,6 km ja raskusastmelt on jooks päris raske. Täppsportlastest osales Marek Luts ja ta ise kirjeldas läbi joostud võistlust alljärgnevalt.

Marek: “Täna toimus Tõrvas VIII Tantsumäe Mägede jooks, mis oli umbes 4,6km pikk. Rajaprofiil oli tõesti raske, hästi palju pöördeid, tõuse ja laskumisi, lisaks oli eilne vihm teinud raja ka libedaks. Igal juhul ei saanud hetkekski lõdvaks lasta pidi kogu aeg rada jälgima. Rada läbis ka Tõrva kõrgeimat punkti Tõrva linnamäge e. Tõrva Tantsumäge.
Mul õnnestus saada M40 klassis I koht ajaga 18:24,4. Üldkokkuvõttes olin neljas. Õnneks oli ilm väga hea ja ei teinud võistlust keerulisemaks.”

Tõrva Tantsumägede jooks – 4,6 km

4. Marek Luts – 18:24,4 – M40 – I koht
Laupäeval, 15. juunil jooksid 2 Täppsportlast Lossmanni mälestusjooksul. Tegu on Viljandis toimuva 6,5 km pikkuse distantsiga, mis raskusastmelt ületab enamust Eestis toimuvaid jookse. Eriline pähkel on ligi kilomeetri pikkune lõputõus, kus on sees ka kohustuslikud trepiastmed. Täppsportlastest osalesid Marek Tõnismäe ja Aivar Reinap. Vaatamata suurele kuumusele joosti hästi.
21. Marek Tõnismäe – 26:15,8 – M40 – 6. koht
33. Aivar Reinap – 27:53,5 – M50 – I koht
Jooksu üldvõitja oli Ilja Nikolajev 21:01,6-ga.
Nädala lõpetas pühapäeval Kaia Lepik, kes võistles Eesti eest Balti meistrivõistlustel Ogres ja jooksis 5000 m. Koos Kaisa Kukega muudustasid nad Eesti naiskonna, kellel tuli vastu astuda Läti ja Leedu parimatele. Oli arvata, et Monika Bytautiene (aprillis jooksis maratoni 2:32-ga) võtab võidu ja üks Läti jooksja jääb teistele oluliselt alla aga teiste kohtade osas oli kõik lahtine ja otsustavaks saab hetkevorm. Eks meie jooksjate tulemusele avaldas kindlasti mõju nädal tagasi läbitud poolmaraton, millest kohe kindlasti ei saanud veel täielikult taastunud olla.
Jooksu algul läkski Monika Bytautiene kohe eest ja nõrgem Läti jooksja jäi maha. Ülejäänud 4 võislejat püsisid koos. Peagi tegi vahespurdi Kaisa Kukk ja pääses teistel eest. Kaia möödus teisest Läti jooksjat, kes peagi samuti maha jäi ja tuli leedulanna tuules uuesti Kaisale järele. Leedu jooksja möödus seejärel Kaisast ja läks meie jooksjate eest minema. Kaia läks omakorda Kaisa ette kolmandaks aga Kaisa jäi tuulde. Lõpuringil jooksis Kaisa Kaial natuke eest ära. Mõlemad meie jooksjad tegid uued isiklikud rekordid. Kaia rekord paranes lausa 13 sekundi võrra. Kui poolmaratoni poleks nädal varem joostud, oleks mõlema jooksja ajad kindlasti alla 17:30 tulnud.