Ööjooks 2014

Täppsportlased osalesid suure esindusega Ööjooksul. Meiega kaasas oli ka treener Riho Ment. Järgnevalt saamegi lugeda tema muljeid sellest jooksust:

oojooks_2014_01Alustaks seekord korralduslikust poolest.

Torkas silma üsna kehv korraldus ja suur korralagedus. Kui võistlejad ikka massiliselt rajalt eksivad, on viga kidlasti korralduse poolel. Kõrgetel kohtadel jooksnud Tśerepannikov, Lehismets ja Vaine jooksid vähemalt kilomeetri vähem. Lõpuks neile siiski mingi aeg pandi kirja, aga reaalsest ilmselt veidi viletsam. Samas, natuke alla 1:20 jooksnud punt jooksis oma 200 m rohkem, olenevalt sellest kui kaugele keegi jõudis valesti joosta. Neil keegi sekundeid maha ei arvestanud.

Stardi-finiśialas tegutsenud turvajad torkasid silm erakordse ülbusega ja teadsid kindlalt, et siit läbi minna ei tohi. Aga kust kohast läbi saab, seda nad öelda ei osanud ja ega huvi ei tundnud ka. Samas, rajal olnud helkurvestides rajajulgestajad olid erakordselt häbelikud ja häbenesid isegi käsi välja sirutada, et jooksjatele suunda näidata, rääkimata mõne sõna ütlemisest. Suuna näitamisega tegelesid rohkem pealtvaaajad. Mõni turvaja peitis end lausa pealtvaatajate selja taha, et teda mingil juhul näha poleks. Ilmselt pealtvaatajaid kõige pimedamates kohtades piisavalt ei jagunud ja seetõttu tulid ka eksimised rajalt.

Ma ei saanud aru selle tossupilve mõttest, mis 4. ja 5. km vahel oli. Jooksjaid see igal juhul ehmatas ja paljud jäid seal seisma, sest midagi polnud näha. Ka peatvaatajatele tegi see ära tundmise raskeks.

Kas kõik peavad ikka kandma ühesugust särki? Pealegi oli tegu T-särgiga, mis polnud just parimast materjalist. Enamus jooksjaid võistleb suvel ikka varrukateta maikas ja mõni võib ka põhimõtteline “Adidase” vastane olla. Nii mõnelgi jäi seetõttu jooksmata. Et kuskil välismaal joostakse mingi jooks ühesugustes särkides, pole põhjendus. 10 km-s pakuti lausa puuvillast särki. Peab ikka mõtlemine olema, et nii tegutseda.

Ja rada peab olema kindlasti valgustatud.

Loodetavasti järgmise aasta Linnasarjas asendatakse see jooks mingi teise jooksuga, näiteks Keila poolmaratoniga.

Nüüd jooksust endast ka. Nagu arvata oli, jooksis must mees kohe eest ja Mukunga võit oli lõpuks kindel. Ka naiste võit läks välismaale. Venelanna, Sokolova, oli teistest väga palju üle. Olin ise raja kõrval vaatamas, aga pimedus ja punased särgid tegid oma töö ning ega suurt midagi aru saanud, mis rajal toimus. Et enamusel distantsi lõpus tempo langes, oli kindlasti tingitud pimedusest. Kui algul veel oli üht-teist näha, siis lõpus valgustasid rada ainult laternad. Oli olnud ka üks päris pime lõik, kus tuli joosta rohkem tunde järgi, lootuses, et jalg ikka tasasele pinnasele maandub ja midagi hullu ei juhtu.

oojooks_2014_02

Hästi läks ka Täppsportlastel, eriti naistel. Kõige kiiremini jõudis meie omadest siiski finiśisse Kristjan Enno, kes viimasel ajal oli rohkem rõhunud keskmaajooksule ja näitas Nõmme seeriajooksul päris korralikke tulemusi. Kõik tundus minevat väga hästi, vaid päris lõpus, viimasel 2-3 km-l, lõppes energia. Tulemuseks oli 40. koht ajaga 1:21:07 (puhas aeg 1:21:05). M40 klassis andis see tulemus 6. koha. Olnuks jõudu lõpuni pingutada, võinuks veel pool minutit parem aeg tulla.

Teise Täppsportlasena saabus Christjan Lään, kes alustas väga kiires tempos ja oli veel poolel maal Kristjanist selgelt ees. Lõpus jõud rauges ja tulemuseks oli 47. koht (M40 klassis 11.) ajaga 1:22:22 (1:22:19 puhast aega). Kindlasti jookseb Christjan järgmised jooksud paremini, sest sügis on alati tema parimate tulemuste periood onud.

49.-ndana saabus Hanno Kindel, kes tegi väga ühtlase ja tasakaaluka jooksu. Koht distantsi vältel paranes pidevalt ja ega lõpus palju ka Cristjanist puudu jäänud. Tulemuseks oli 1:22:40 (1:22:37). M45 klassis andis see aeg kõrge II koha.

oojooks_2014_03Meie järgmine lõpetaja oli Täppsportlaste parim naisjooksja, Kristiina Verevmägi, kes viimasel perioodil on vaevelnud jalaprobleemide käes ja suhteliselt vähem harjutanud. Tulemus oligi paar minutit nõrgem kui Narvas, aga viga polnud sellelgi midagi. Distantsi lõpuosas tuli vaid väike langus Aeg 1:26:29 (1:26:27) andis üldarvestuses 80. koha. Naistest oli Kristiina 5. Eespool olid juba mainitud Sokolova, Olga Andrejeva, Kaisa Kukk ja seekord ka Anu Teppo. Aga hooaeg jätkub ja küll ta veel jookseb.

Meie üks noorimaid liikmeid, Algo Eskla, lõpetas ajaga 1:28:07 (1:28:03). Selle ajaga sai Algo 96. koha. Noore mehe koha tuli väga õnnestunud jooks, kus positsioon paranes kogu ju vältel ning boonuseks oli uus isiklik rekord sellel alal.

oojooks_2014_04Järgmisena tuli meie teine naisjooksja, Tiina Tross, kes täitis sekundise täpsusega võetud eesmärgi. Tulemuseks oli 122. koht, mis naiste hulgas oli paremuselt 8. ja N45 klassis kindel I. Aga aeg oli alla pooleteist tunni, 1:29:59 (29:57). Tiina jooksis väga targalt ja distantsi vältel koht paranes pidevalt.

oojooks_2014_05Ka järgmine meie oma oli naisjooksja. Kaia, kes vaevles kõhuhädade küüsis, lõpetas igati korraliku 1:33:08-ga (1:33:05). See tulemus andis 172. koha ja naistest oli Kaia 10. Normaalse enesetundega olnuks aeg ilmselt alla 1:32, sest teisel distantsipoolel toimus väike langus. Aga uueks isiklikuks rekordiks oli seegi, endisest pea 2 minutit parem. Aga hooaega veel on ja paremad aastad kindlasti veel ees.

Kaia järel saabus Karre, kes lõpetas ajaga 1:33:33 (1:33:16). See tuleus andis 177. koha ja M50 klassis 4. koha. Karre tegi jooksu rohkem eelseisva maratoni tarbeks. Kuna stardigrupid pannakse eelmise aasta tulemuse järgi, tuli Karrel kaugelt alustada ja esimestel kilomeetitel normaalse tempoga joosta ei õnnestunud. Seetõttu paranes positsioon kogu jooksu vältel.

Sama jutt kehtib ka Tarvi Tameri kohta, kes lõpetas ajaga 1:33:38 (1:33:13). Tarvi tõus oli veelgi suurem ja puhas jooksuaeg isegi 3 sekndit parem. Välja tuli väga tasakaalukas jooks, kus jõudu jätkus lõpuni.

oojooks_2014_06Ajaga 1:34:39 (1:34:35) saabus Toomas Pärnassalu. See aeg andis 198. koha (M45 17.). Jooks tuli välja ühtlane ja lõpupoole positsion pidevalt paranes. Igati hea esitus Toomaselt.

Sekund pärast Toomast lõpetas Peeter Kirpu. Aeg seega 1:34:40 (1:34:29). Protokollist küll Peetri nime ei leia, aga tema see on. Tugevalt tõusvas tempos tehtud jooksuga jõudis ta lõpuks päris Toomase selja taha. Peetri lõpukohaks oli 199. ja tegelikult oli ta ülekaalukas M60 klassi võitja, üle 11 minutise eduga järgneva mehe ees.

Järgmine meie oma oli Ly Sillanurm. Maraton läheneb ja vorm paraneb. Ly lõpetas 261. kohal, naistest 24. ja N40 klassis 4. Tulemuseks saadud aeg, 1:37:43 (1:37:41), jäi ainult mõned sekundid isikliklikule rekordile alla. Hea tundega tehtud jooks annab lootust, et maraton peaks õnnestuma.

Meeletus tempos alustanud Viljar Hiienõmm kahjuks päris lõpuni vastu ei pidanud, aga alla 1:40 tuli temagi. Tulemus oli 1:39:37 (1:39:35) ja see aeg andis 307. koha. Kuna esimeses vaheajapunktis oli Viljar esimese 200 hulgas, jäi ilmselt nii mõndagi kripeldama.

Inga Suik lõpetas ajaga 1:44:09 (1:43:56). See tulemus andis 440. koha ja naistest sai ta 60. koha. Tulemus on ka uus isilik rekord. Mõned sekundid läksid kehva stardipositsiooniga kaduma, aga jookse veel on, kus tulemust parandada.

Veiko Kase lõpetas ajaga 1:44:30 (1:44:02), mis andis 451. koha. M45 klassis oli Veiko 33. Verivärske jooksumehe kohta tegi Veiko vägagi hea jooksu, kuigi unistus oli saada aeg alla 1:40. Ilmselt läks kiirus distantsi keskel liiga suureks ja see andis lõpus tunda. Endise rattamehena on vasupidavust piisavalt, aga arendada tuleks edaspidi jooksjale vajalikke võimeid.

Kirsika Jõemets jooksis enamuse distantsist koos Ingaga, aga päris lõpuni jõudu ei jagunud. Tulemuseks oli 1:44:43 (1:44:31). Selle sai Kirsika 461. koha ja naistest oli ta 66. kohal.

Margo Engel lõpetas 560. kohal ja tulemuseks oli 1:48:31 (1:48:18). See tulemus jäi vaid paari sekundiga alla isiklikule ja andis lootust edaspidiseks. Natuke võib-olla pärssis tulemust veidi liiga kiire algus.

Viimasel perioodil suhteliselt vähe harjutanud Mikk Maivel lõpetas ajaga 1:57:34 (1:57:04). Ilmselt seetõttu tuli ka distantsi teine pool raskelt. Mikk lõpetas 821. kohaga.

Järgmisena, Täppsportlaste arvukast kogukonnast, tuli Kairit Johanson. Kairit lõpetas 964.-ndal kohal ja tulemus oli 2:03:50 (2:03:34). Seekord ei õnnestunud alla 2 tunni joosta, aga küll neid jookse veel tuleb.

Uue isiklikuga lõpetas Kaidar Viikman, kelle tulemus 2:05:55 (2:05:26) andis 1004. koha. See annab lootust, et treenigute jätkudes võib tulemus olulisel määral paraneda. Natuke liiga kiireks läks vist ka distantsi esimene pool, mis avaldas lõptulemusele kindlasti mõju.

Väga vähe treninud Raul Ollo lõpetas 2:21:24-ga (2:21:10). Selle tulemusega sai seekord 1188. koha. M45 klassis andis see aeg 82. koha. Nagu Raul isegi mainis, lõpetas peale tedagi veel mitmeid jooksjaid.

Joosti ka 10 km distantsi, mis startis mõni minut hiljem, aga lõpetas varem. Üldvõit läks siingi Venemaale, Aleksei Sokolovile. Naistest oli I meie selle hooaja üks paremaid keskmaajooksjaid, Kelly Nevolihhin.

Ka mõned Täppsportlsed jooksid 10 km. Parim neist oli Lauri Pihlak, kes ajaga 38:48 (38:42) lõpetas kõrgel 17. kohal.

Andra Puusepp, kes sel distantsil oli meie ainus naisjooksja, lõpetas ajaga 46:40 (46:40) ja kohaks oli 129. (naistest 19.). N40 klassis oli Andra parim. Kuna vigastuse tõttu on vähe treenitud, polnud ajal vigagi.

Pika pausi järel oli taas stardis Ergo Lilienberg, kes lõpetas ajaga 50:44 (49:58). Omajagu sekundeid tuli otsa kehva stardikoha tõttu. Ergo õpetas 282. kohaga ja M40 38-ndana. Siit edasi saab aiult paremaks minna.

Suurepärase uue isikliku rekordiga lõpetas Priidu Kull, kelle lõpuaeg oli 52:26 (5211). Priidu lõpetas 362. kohaga. 50 minuti piir pole enam kaugel. Paar jooksu on sel aastal veel plaanis.

Selline oli Ööjooks Täppsportlaste pilgu läbi vaadatuna.