Täppide Karikas

jooksuvõistlused

4. septembril toimus Kehtna staadionil hooaja suursündmus. Nimelt joosti Täppide Karikale ja distantsiks oli 600 m. Maarjamaa parimad pojad ja tütred selgitasid omavahel kiiremaid. kõigele muule heale lisaks oli Ilm suurepärane. Vaatamata õhtusele ajale, sillerdas päike veel taevas ja temperatuur ei langenud isegi poole kaheksaks alla 23-24 soojakraadi. Tõsi, staadiniovaalist jäi enamus varju ja joosta oli lausa lust. Absoluutklassi esikolmikutele jagati pappi ja vanuseklasside paremad said kaela medalid.

Naiste jooksus oli meie naisi stardis lausa 5 – Kateryna Fomichova, Bret Schär, Liliana Torn, Kadri Jägel ja Lilli Väljaots. Seetõttu päris kõigile täit tähelepanu ei jagunud, sest distants oli selleks liiga lühike ja võistlejad hargnesid laiali. Nagu alati sai stardist hästi välja Kateryna (192). Bret (194) oli kuskil keskmistel kohtadel ning jõudsin märgata, et Kadri (193)
oli algul Lilianast (395) ees.
Lilli tegi oma jooksu aga ikkagi läks algus veidi liiga kiireks. Ülejäänud distantsil ei suutnud kogu jooksjaterivi silmaga enam haarata. Peasirgel läks Eliise Luks Katerynast korraks mööda ja Berit Guzas oli kolmas. Need 3 jooksjat said kohe eest minema. Kolmas sada tundus silma järgi aeglasem ja vastassirgel läks Kateryna uuesti ette. Algul Berit Guzas üritas kaasa tulla aga päris ei õnnestunud. Esikohaga oli asi kindel. Poolel maal oli Bret esikolmikule veel päris lähedal ja korra käis isegi selline mõte läbi, et äkki … aga ega ma seda kaua mõelda saanud. Esikolmikuga hakkas uuesti vahe tekkima ja Lõpus läks UP Spordi jooksja mööda ja ega Merlin Toirk ka lõpus kaugele jäänud. Enne lõppu tuli korra meelde, et Kadri ja Liliana jooksevad ka. Esmalt märkasin Lilianat. Ta oli siis lõpukurvi alguses. Kadrit tema ees enam näinud aga mõned meetrid tagapool küll. Lilli oli kaugemal. Siis hakkasin uuesti esikoha hetlust jälgima. Kateryna võit oli kindel ja vahe lõpus isegi veidi kasvas. Bret kangestus lõpus lõpus totaalselt. Liliana tuli omas tempos lõpuni ja Kadri samuti. Lilli oli esimesel hetkel väga pettunud aga see oli ka esimene staadionivõistlus ning tempo oli distantsil väga ebaühtlane.

Kateryna ligikaudsed vaheajad ka siia: 31,7 + 32,9 + 32,4. Oli kontrollitud jooks ja jäi ilmselt ka varu.

Breti puhul torkas silma, et siis kui laktaat hakkas oma tööd tegema, hakkas Bret sammu venitama ja sammusagedus langes ning ilus rütm kadus ära. Oli selline “hüppamise” tunne. Et paremini kiirust säilitada tuleks sammu lühendada ja samal ajal sagedust hoida. Nii säilib kiirus paremini. Ma arvan, et nii paha see jooks ka ei olnud nagu Bret peale jooksu kirjeldas . Täitsa normaalne oli. Breti 400 m oli 1:08 peale. Viimane 200 m tuli seega ümmarguselt 39 sekundiga.

Liliana oleks ilmselt soovinud, et kõik võistlejad oleks eelnevalt 7-8 korda 600 m läbi jooksnud ja siis joonele mindud. Siis oleks nii mõnigi konkurent sellest seltskonnast selja taha jäänud. Aga oma tegi Liliana ära.

Ka Kadri tegi oma ära. Algus vist läks veidi kiireks aga kui kaugele maha sa ikka jääd kui teised kihutavad. Tubli jooks igal juhul, sest teisest UP Spordi noorjooksjast õnnestus kindlalt jagu saada.

Lilli oli ka kindlasti väga tubli vaatamata esimestele emotsioonidele.

Teine oli meeste eliidi jooks. Meilt oli stardis Danel Taur. Daneli jooks oli võimas. Nagu ikka, tegi Danel hea stardi ja sai hea positsiooni. Minu meelest oli ta liidri selja taga.
Danel (191) on Erki (495) taga peidus Kes juhtis, isegi ei märganud. Äkki oli Enar Mustonen, vähemalt protokolli vaadetes võiks olla. Danel blokeeris väga oskuslikult nooremate konkurentide rünnakuid. Algul ei pääsenud Kalev Hõlpus mööda ja hiljem ei saanud möödumisega hakkama Erki Ütsmüts. Vastassirgel suurfavoriit Kalev siiski läks ja seda oli arvata. Veel lõpusirge alguses tundus, et tuleb teine koht aga need vahepealsed spurdid olid liialt jõudu röövinud ja viimasel viiekümnel meetril sai ka Erki Ütsmüts mööda. Danel aga jooksis uue isikliku rekordi ja ühtlasema tempo korral võinuks vabalt 1:24 tulla. WA punktitabeli järgi vastab Daneli eilne tulemus 800 m-s 1.58,7-le. Suurepärane jooks Danelilt hooaja lõppu. Päris lõpp siiski veel ei ole, sest Kuressaares tuleb korra veel 800 m joosta.

Daneli vaheajad: 28,0 + 27,3 + 30,0

Siis tuli meeste teine jooks. Meilt olid stardis Ramus Piiling (498) ja Kain Väljaots (397). Rasmusele pakkusin 1:35 aega. Lootsin, et Kain jookseb ka umbes nii ja Rasmus saab tema taga joosta. Jooks algas väga kiirelt ja Rasmus läks kiirema jooksjana julgelt peale. Kain oli algul hoopis viimaste hulgas. 400 m läbis Rasmus väga hästi ja tehnika säilis ilusti. Lõpukurvis muutus jooks kangemaks aga oli veel enam-vähem. Viimane sada oli pingutamine. Kain tuli järele ja siis joosti terve sirge praktiliselt kõrvuti lõpuni. Kain sai napilt enne üle joone.

Rasmuse puhul torkas lõpus sama viga mis Bretilgi. Rasmus hakkas sammu venitama, sagedus langes ja koos sellega ka kiirus. Kõrge asend säilis aga lõpuni. .
Kui jooks algas, mõtlesin tükk aega kumba vaheaegu ma siis võtan. Kuna Rasmus oli algul eespool, otsustasin võtta Ramus evaheaegu. Teise stopperi olin andnud Ahti kätte, sest.

Rasmuse vaheajad: 31,5 + 30,2 + 32,6. Tegelikult oli viimane 200 m ka päris hea. Kain lihtsalt tuli lõpus väga kiirelt järele. Väga positiivne jooks mõlemalt.

Viimase meeste jooksus olid stardis Heiki Pruul, Eero Mõttus ja maratonimees Robert Tiismus. Jäneseks sattus Rain Jano, kes oli sellega ise väga rahul. Kes see ikka tempot teeb kui ise ei tee. Rain vedas Heiki jaoks väga normaalses tempos ja jäi üle lihtsalt tuules püsida. Eero üritas ka algul läheduses püsida aga tegi ilmselgelt endale liiga. Kuna Heiki polnud viimasel ajal väga hästi õnnestunud, siis ei hakanud teda teise jooksu sokutama. Ilmselt tegin õigesti, sest siit sai ta kindlasti positiivse emotsiooni. Heiki oli jooksu lõpu eel, ilmselt eelviimase saja lõpus, korraks mõelnud, et lasen Raini eest ja vaatan kaugel teised on aga õnneks ta mõtles ümber ja tegi väga kiire viimase saja. Ka jooksu ajal jäi selline mulje, et Heiki lasi Raini 2-3 meetri kaugusele eest ära et siis enda lõpukiirust näidata. Ilmselt sel hetkel need negatiivsed mõtted peast läbi käisid aga õnneks mõtles Heiki ümber ja tegi väga hea soorituse. Tehniliselt säilis Heiki jooks algusest lõpuni. Ilmselt pidi väike varu ka olema, sest 600 m on tõusvas tempos üsna raske joosta. Ja perekonna meistriks õnnestus Heikil ka tulla vaatamata sellel, et poeg Kaspar moosis end teise, kiiremasse, jooksu.

Heiki vaheajad: 33,9 + 32,7 + 32,0. Ilus tõusvas tempos jooks.

Eero samm jäi lõpus päris töntsiks aga kedagi tagant tulemas polnud ja koht säilis. Aga uus isiklik on tehtud ja edaspidi ehk tasuks endale päris naelikud muretseda, mitte laenatud jalatsites joosta. Siit saab ainult edasi minna.

Robertit märkasin mingil hetkel Margus Vellamaga heitlemas aga lõpus pani kuulus sprinter Margus punuma ja jooksis kogu võistluse kõige ümmargusema aja – 2.00,00. Robert lõpetas üle kuue sekundi hiljem. Robertil jäi sprindikiirust väheks. Kõigele vaatamata tegi Robert suurepärase jooksu.

04.09.2024. Täppide Karikas 600 m (Kehtna)