Veel üks nädal võistlemist on selja taga

jooksuvõistlused

agu tavaks saanud kogunesid keskmaajooksu huvilised jooksjad ka sel kolmapäeval Kohilasse, kus kavas oli 800 m distants. Jooksjaid kogunes üle kuuekümne ja oli mida vaadata. Täppsportlasi oli neli, mis on sel aastal rekordarvu kordamine. Meie poolt osalesid Danel Taur, Kateryna Fomichova, Mirjam Piik ja Heiki Pruul. Ilm oli ka lõpuks suviseks muutunud ja tuul veidi vaiksem tavapärasest.

Võistlust alustasid meesjooksjad. Tegu oli meeste tugevama jooksuga, kuhu oli end registreerinud ka Danel Taur. Kuna pakkumised olid kõrged, tuli tugevamasse jooksu pääsemiseks prognoositavaks ajaks kirja panna 1.59. Täppsportlane Danel Taur tegi tugevalt eelluuret, mille tulemusena selgus, et Artur Skatśkovil on jalg lahti ja vorm hea ning kindel siht joosta 2.00 – 2.01. Selle põhjal sai taktika paika pandud. Hooaja esimeseks staadionijooksuks peaks sobima küll Jooksu suurfavoriidid, eesotsas Sander Piigiga, läksid oma teed ja Danel jäi lahtise jalaga Arturi tuulde jooksma. Üsna pea selgus, et võistluse ajal polnudki Arturi jalg nii lahti kui vaja. Juba 300 m järel hakkas Artur Danelile jalgu jääma. Mööda aga Danel esimesel ringil ei läinudki. Läks alles teise ringi esimese kurvi lõpus. Siis läks kiirus uuesti üles ja nii lõpuni välja. Lõpusirgel õnnestus veel paarist konkurendist mööda saada, ka algul “jänest” pannud Kevin Jõesoost. Tehniliselt oli Daneli jooks väga hea. Ehk viimasel 50 m-l oli kerget kangestumist märgata aga kes 800 m lõpus ei kangetuks. Käsitsi võtsin vaheajad 200 m ja 600 m peal. Sain sellised vaheajad: 29,3 + 1.02,1 (1:31,4) + 31,7.

Järgmisena startisid tugevamad naised. 11 jooksjat pandi sellesse jooksu. Tundus päris palju olevat aga ehk pole hullu. Prognoositavaks ajaks pidi selleks kirja panema 2.25 või vähem. Minu meelest natuke liialdati ja hiljem selgus, et ega ma ei eksinudki. Ise pidasin suurimaks soosikuks Täppsportlast Kateryna Fomichovat. Meie pakkumine oli 2.15. Karmel Jano pakkus küll 2.13 aga olin üsna kindel, et kui vaja, saab ka 2.13 joostud. Jooks algaski Karmeli juhtimisel. Kateryna oli algul teiste noorjooksjate vahel kolmas-neljas aga kuna neile tundus Karmeli tempo liiga kiire ja hakkas vahe tekkima, tõusis ta peagi teiseks. Nii joosti umbes 550 meetrini. Teiste jooksjatega oli umbes 4-5 meetrine vahe sees. Tagasirge on taganttuulega ja sirge keskel tõmbas Kateryna kõrvale ja sai ilusti enne kurvi algust mööda. Kohe tekkis ka väike vahe ja nii lõpuni joostigi. Etapi võit oligi käes. Edu Karmeli ees oli napilt üle sekundi. Käsitsi võtsin Katerynale sellised vaheajad: 33,5 + 1.08,0 (1.41,5) + 33,4. Väga ühtlane jooks oli. Ilmselt veidi kiirema alguse arvelt võinuks veel paar sekundit kiiremini joosta.

Kaanepildil Kateryna maijooksul

Naiste tugevuselt teise jooksus startis Mirjam Piik. Eelnevate, pikemate, jooksude tulemused olid tekitanud mõõdukat optimismi ja 800 m peaks Mirjamil olema tugevam distants. Kirja sai pandud 2.30. See osutus parimaks pakkumiseks selles jooksus. Kas jälle tuleb üksi joosta? See küsimus on viimasel ajal alati Mirjami jooksude puhul tekkinud. Millegipärast ei taha keegi sama kiirusega joosta. Mis muud kui tuli minna tempot tegema. Algus oli lootustandev. Ka 400 m tuli kuskil 1.14 alla, mis jättis alles lootuse joosta esimest korda elus alla 2.30. Vastutuule osa oli aga oma töö teinud ja teine ring läks raskemaks. Kuuendal sajal tuli üks noorjooksja mööda lasta, kes oli väga oskuslikult Mirjami liidripositsiooni ära kasutanud. Tekkis hetkeline mõõn, kus vahe suurenes mitme meetrini. Lõpus küll Mirjam natuke jälle lähenes liidrile aga päris kätte ei saanud. Tuli selline tavaline esimene 800 m välitingimustes. Vaheajad ka siia kirja: 36,9 + 1.17,6 (1.54,5) + 40,9.

Üllatuslikult tuli starti Heiki Pruul. Ta registreeris end viimasesse ehk vanurite jooksu. Pakkumine oli võrdväärne Mirjami pakkumisega – 2.30. See oli Heiki esimene start peale operatsiooni ja pärast mitmete kuude pikkust jooksupausi. Tegelikult oli Heikil hoopis teine eesmärk. Ta plaanis vedada enda poega Kasparit alla 2.30 ja samaaegselt ka ise mingisugune tulemus teha. Naelkingi sel korral jalga ei pannud ja ega jalg vist ei kannatakski veel naeltega jooksmist. Igal juhul selles jooksus oli Heiki suurem osa jooksust kindlal teisel positsioonil. Kaspar püsis kogu aeg kannul. Esimese ringi järel paistis veel 2.30 alistatav aga tõsine jooks algab alles teisel ringil. Tundus nagu Kasparil jõudu oleks aga ta püsis nagu takjas Heiki selja taga. Hüüdsin talle lõpukurvis, et ära passi, mine mööda. Siis ta ka läks aga Heiki tuli kaasa ja läks päris lõpus uuesti mööda. Lõpuprotokolli sai küll Kaspar 2 sajandikku parema aja aga tegelikult oli Heiki ca 01-0,2 sekundit ees. Ilmselt mingi näpukas. Ei teagi kumba aeg õige on. Vaheajad olid sellised: 36,2 + 1.17,6 (1.54,5) + 38,6.

07.06.2023. Kohila seeriajooks 800 m
Mehed:
6. Danel Taur – 2.03,28 (M40-49 – 1. koht)
27. Heiki Pruul – 2.32,49 (M40-49 – 6. koht)

Naised:
1. Kateryna Fomichova – 2.14,91 (N30-39 – 1. koht)
12. Mirjam Piik – 2.35,48 – 2.35,48 (N40-49 – 1. koht)
——
Samal ajal kui Kohilas 800 m joosti, Osales Raul Mändla Filter temposarja etapil. Etapp toimus Ääsmäel ja distantsi pikkuseks oli 6 km. Nagu ikka joosta edasi-tagasi, ehk 3 km sinna ja 3 km tagasi. Ilm oli ilus, päike paistis ja tuul puhus ka natuke. Täppsportlastest osales Raul Mändla. Niinimetatud “sinna” ots läks väga edukalt. Raul oli sel hetkel 21. positsioonil. 3 km vaheaeg oli 13:53. Tagasi läks natuke rohkem aega – 14:17. Tagasituleku otsal oli Raul 24. Kokku andis selline tempo jaotus 22. koha ja ülekaaluka võidu M50 vanuseklassis.

07.06.2023. Filter temposari Ääsmäe 6 km
22. Raul Mändla – 28:10 (M50 – 1. koht)
——
Järvamaa järvejooksude sarjas joosti sel korral ümber Väinjärve. Tegu on natuke suurema järvega, mitte päris suvalise lombiga nagu mõnel eelneval etapil on juhtunud olema. Korraldajate andmetel peaks distants olema ligikaudu 4,6 km. Täppsportlane Liliana Torn oli ka sel korral stardis. Läks nagu tavaliselt. Kuna distants oli pikem kui tavaliselt, oli Liliana edu järgmiste naiste ees oluliselt suurem. Meessoost isenditest õnnestus Lilianat edestada ühel noorjooksjal ehk poisteklassi võistlejal. Normaalses vanuses mehed ja vanamehed said kõik tappa. Äge!

08.06.2023. Väinjärve jooks ~ 4,6 km
Naised:
1. Liliana Torn – 19:13,4 (N40-54 – 1. koht, üldkoht – 2.)
——
Laupäeval võis Narva linna vahel näha jooksmas ka kahet Täppsportlast. Distantsid jagati sõbralikult. Kristjan Ööpik jooksis poolmaratoni ja Kateryna Fomichova 5 km. Poolmaratoni jooksjad alustasid varem – kl 11. Kristjan oli heas vormis ja kõik sujus ideaalselt kuni 17 km-ni. Oli oodata uut isiklikku rekordit, sest kilomeetrid olid ühtlased ja enamuses napilt nelja minuti peale, paar tükki ka napilt alla. Aga siis see algas. Viimasel ajal on Kristjanit vaevanud tagareite probleemid. Peale 17. km läbimist tõmbas vasak tagareis nii krampi, et enam joosta polnud võimalik ja lõpuni tuli põhimõtteliselt jalutada. Vahepeal sai ka med punktist läbi käidud, kus arvati, et katki õnneks midagi pole ja tegu on krambiga. Ja nii see siis tuli ehk aeg oli umbes 10 minutit kehvem kui reaalselt oleks tulnud, sest ees oodanud lõpuosa oli rohkem allamäge ja oleks kiiret jooksu soosinud. Ka füüsiliselt oli Kristjan siis veel väga heas seisundis aga joosta enam ei saanud. Aga mis ei tapa, teeb tugevaks.

Kl 13 anti start 5 km jooksule. Jooksjaid oli küll kohutavalt palju aga ega naistest Katerynale enam eriti keegi vastu saa kui distants piisavalt lühike juhtub olema. 5 km kannatab endine sprinter ilusti ära. Muud väga lisada polegi, sest teist naisjooksjat edestas Kateryna rohkem kui kolmveerand minutiga ja ka üldarvestuses oli tulemuseks väga kõva üheteistkümnes koht.

10.06.2023. Narva linna jooks
poolmaraton
119. Kristjan Ööpik – 1:34:59

5 km
naised:
1. Kateryna Fomichova – 18:32 (üldkoht – 11.)
——
Käisin pühapäeval Mustamäe rahvajooksu vaatamas. Arvasin, et see on esimene kord kui selline üritus toimub aga võta näpust, juba kolmas kord oli. Ka meie poolt oli üks esindaja väljas – Marek Tõnismäe. Raja kohta võib öelda, et ega just kõige mugavam jooks ei olnud. Lihtne osa oli igal ringil staadioni osa aga staadionilt sisse ja välja tuli joosta 3 korda ning värav oli kitsas ja see toimus ainult tagumisest väravast. Kui oli õnne, ei tulnud keegi vastu, kui polnud, võis keegi ka vastu joosta. Päris kokku ei joostud aga mõned ohtlikumad hetked ikka olid. Ülejäänud rada kulges Kadaka pargis ja ega see just kiiret jooksu ei soosinud. Oli juurikaid ja muid ebatasasusi, mis sundis sammu otsima. Mägesid küll polnud aga ajad olid sellised nagu oleks väga mägine rada olnud. Marek oli põhimõtteliselt samal positsioonil kogu distantsi. Vaid esimese paarisaja meetri järel olid mõned kiirelt alustanud jooksjad eespool, kes lõpuks taha vajusid. Esimeselt ringilt tuli Marek kaheksandana. Mõnikümmend meetrit eespool jooksid 3 imeliku sammuga meesjooksjat, keda tundus olevat tõenäoline kinni püüda. Teiselt ringilt tuli Marek endiselt kaheksandana aga ühele jooksjale oli ta juba päris lähedale saanud. Kolmandal ringil sai Marek ühest konkurendist mööda ja tuli staadionile seitsmendana aga too püsis tuules. Kõik jäi finiśisirge otsustada. Läks väga napiks aga paraku tuli leppida kaheksanda kohaga. EOK rahadele peaks vist kaheksanda kohaga ligi pääsema 😊.

11.06.2023. Mustamäe Rahvajooks ~ 5,1 km
8. Marek Tõnismäe
——
Tänu töökaaslase vastutulelikkusele õnnestus Liliana Tornil lõpuks ka väljaspoole Järvamaa piire jooksma pääseda. Nimelt toimus täna järjekordne jooks Laekverest Simunasse ja just sellises suunas. Seda jooksu joostakse ühel aastal ühtepidi teisel aastal teistpidi. Ilm oli jooksuks igati soodne ja päike veel asfalti liialt kuumaks ei kütnud. Lõpuprotokolli sai tulemuse kirja 107 jooksjat. Meeste osas tipptegijaid kohal polnud. Naistest võiks sinna kategooriasse liigitada Liliana ja ehk ka kohaliku staari Marit Hiiemaa. Meestega konkureerides hõivas Liliana üldarvestuses tubli seitmenda koha. Marit Hiiemaa paraku konkureerida ei suutnud ja tema aeg läks üle 40 minuti. Aga Liliana aja üle võib taas kord rõõmustada. Ka sel aastal on 38 minuti piir alistatud ja seda mitte just kõige kergema profiiliga rajal.

11.06.2023. Laekvere – Simuna rahvajooks 10 km
naised:
1. Liliana Torn – 37:51
——
Järgmisel nädalal võistleme taas.