Detsembrikuu võistlustest ja aasta parimate tunnustamine

jooksuvõistlused

Üsna talvistes tingimustes toimunud Mispo talvemaratonil osales Täppsportlane Robert Tiismus.

Joosta tuli 5 ringi. Robert jooksis paraja varuga varuga ja kõige kiirema ringi tegi distantsi lõpus. Roberti ringiajad olid 41:03, 41:10, 43:21, 42:36, 40:10. Kokku andis see 21. koha.

02.12.2023. Mispo Talvemaraton
21. Robert Tiismus – 4:28:10
——-
Kuna vana-aasta jooksu teatevõistlust oli plaan vaatama minna, alustasin ettevalmistusega juba paar päeva varem. Söögid ja soojad joogid tuli ju kaasa võtta. Kodu lähedalt Rimist ostsin soodsalt porgandi nektarit kaks ühes (2 tk – 2.19; 1 tk – 1.99) ja soodushinnaga hunniku kaerabatoone (0.49 senti tk). Porgandi nektari soojalt joomiseks külastasin Järve Selverit ja ostsin 0,75 liitrise termose ja veel mõned tumedad śokolaadid (80 %), mida samuti pakuti üsna normaalse hinnaga. Söödava pakkisin õhtul seljakotti. Hommikul keetsin sooja vett ja lisasin porgandi nektarile ja nii sai sellest porgandijook. Kuna ilm oli külm ~ kümme külmakraadi, niiske ja puhus kerge tuuleke, tuli soojalt riietuda. Tuulekülma võis olla paarikümne kraadi alla. Selga panin Boomerang sulejope (Rootsi kvaliteet) ja jalga Kamik saapad (Kanada kvaliteet). Mõlemad toimisid hästi. Keha püsis soojas ja jalad ei külmetanud.

Stardipaika jõudsin 5 minutit enne starti ja selle viie minuti jooksul jõudsin veel kõndida Vabaõhumuuseumi juurde (stardist ~ 500-600 m), kus oli plaan jooksu vaadata. Täpselt klappis. Kohale jõudsin siis kui liidrid juba tulid eesotsas Sander Jürsiga. Mind huvitas muidugi kõige rohkem Täppsportlaste naiskond, kes oli sel korral komplekteeritud võitmise eesmärgil. Kuna üks jooksja loobus, tuli KJK Vike jooksjaga asendada. Nimelt jooksis teist vahetust Marit Hiiemäe. Esimese vahetuses alustas Liliana Torn, teises jooksis siis Marit ja viimases kolmes vahetuses olid jälle omad – Bret Schär, Kaia Lepik ja Kateryna Fomichova.
Võistluse ajal sõin batoone ja jõin sooja porgandi jooki peale. Aitas küll külma ilmaga energiat säilitada.

Peagi tulid ka esimesed naised. Naistest oli parimal positsioonil segavõistkonna esindaja Liina Luik aga Liliana oli kohe tema kannul. Kui ring tehtud sai oli Liina Luige edu suurenenud aga samas oli Liliana järgmistest naistest lahti rebinud. Täppsportlased olid liidrikoha haaranud. Tagantjärele selgus, et Liliana etapiaeg oligi Täppsportlastest parim. Kõiki naisi arvestades oli Liliana paremuselt kuues naisjooksja. Euroopa meistri vorm on säilinud ja siit saab ju ainult paremaks minna.

Teisel etapil jooksis siis külalisesineja Marit Hiiemaa. Kuna olin Maritit ainult mõnel korral staadionil jooksmas näinud, ei tundnud ma teda minnes ära. Aga polnud midagi. Kuna 4 naisjooksjat tulid suhteliselt koos (ülejäänud 3 pidid olema segavõistkondade jooksjad), ergutasin neid kõiki. Üks pidi ju õige olema. Tagasi tulles olid vahed suuremad ja siis, ma arvan, tundsin Mariti ära ning sain paar ergutust veel lisaks hüüda. Etapiaeg oli Maritil igati hea.

Järgmisena läks rajale tagasitulekut tegev Bret Schär. Oma klubi jooksjaid tunnen juba kaugel jooksustiili järgi ära ning Breti kõrge samm ja pikk kasv torkavad juba kaugelt silma. Tundus olevat päris korralik tempo. Ka tagasi tuli Bret üsna reipa sammuga ja kui hiljem kodus etapiaegu nägin, selgus, et Bret joooksis Maritist sekundi kiiremini. Kuna vahe Lilianaga oli selgelt alla kehe minuti, tähendab see 10 km-s umbes 40 minuti vormi. Pole paha. Aeroobne baas hakkab tekkima.

Neljandal etapil jooksis Kaia Lepik. Eks Kaia vorm tekitas natuke kahtlusi, sest vähem kui kuu tagasi põdes ta koroona läbi ja peale seda jäi veel grippi ka. Aga polnud hullu midagi. Kaia samm oli endiselt lennukas ja kaugelt äratuntav. Natuke olid küll ülejäänud Täppsportlased kiiremad aga kuna edu oli suur, ei juhtunud midagi. Vaid vahetus läks veidi liiga pikaks.

Viimast vahetust jooksis meie keskmaa tipp Kateryna Fomichova. Kateryna oli aga midagi ajaliselt valesti arvestanud ja kui Kaia finiśisse jõudis polnud Katerynat kuskil näha. Kommentaator Järveläinen siis hüüdis kõvasti Kateryna nime, mida ta õnneks kuulis ja jooksis kiirelt koolist stardipaika. Ligikaudsete arvestuste järgi kulus vahetuseks ca minut ja 10 sekundit. Õnneks oli edu suur ja midagi hullu ei juhtunud. Ainult alla kolme tunni jäi nüüd naiskonnaga jooksmata. Puhtas jooksuajas kaotas Kateryna Lilianale umbes pool minutit. Samuti igati hea jooks kui arvestada, et Kateryna jooksis suhteliselt libedate tossudega. Lilianal olid naeltega tossud jalas. Kokkuvõttes tuli võit ülekaalukas. Ümmarguselt 5 minutit jäid maha Sparta naised.

Vahepeal nägin ka rajal maratonijooksjad. Nende hulgas oli märgata ka Robert Tiismust. Jõuluvana välimusega mees on kaugelt äratuntav. Maratonis olid kaks paremat selgelt eest ära. Kolmas koht tundus olevat kaugemal. Kuskil poolele maal soovitasin Robertil alustada pikka lõpuspurti. Robert arvas aga vist et 45. koht sobib ka ja jätkas omas tempos jooksmist. Noh eks seltskond tundus ka mõnus olevat. Naistega koos on ju tore joosta. Nii ta siis jätkas. Lõpu poole tempo natuke langes aga külma ilma maraton sai edukalt läbitud.

Kuna polnud eelnevalt ühe ringi stardiprotokolli vaadanud, ei teadnudki, et stardis on ka Tarvi Tameri. Läksin kahjuks varem koju ära. Hiljem Tarviga suheldes selgus, et konkurents esikoha pärast oligi vaid Tarvi ja Martin Tarkpea vahel. Martin jooksis esimese kilomeetri väga kiirelt ja Tarvi jäi selgelt maha. Ka teise kilomeetriga vahe suurenes veelgi aga vähem. Kolmandal kilomeetril märkas Tarvi, et vahe enam ei suurene ja tekkisid võidu lootused. Viiendaks kilomeetriks õnnestus Martin kinni püüda. Umbes poolteist kilomeetrit joosti koos ja siis hakkas Tarvi minema. Martin üritas algul kaasa tulla aga eks veidi liiga kiire algus andis tunda ja lõpuks oli Tarvi edu 15,6 sekundit. Vorm polnudki nii halb nagu Tarvi ise kartis. Igati tubli jooks Tarvi poolt. Seega saime vana-aasta jooksult kaks esikohta ja Roberti 45.-nda koha. Väga tubli saavutus igas mõttes.

09.12.2023. Audi vana-aasta jooks
Maraton
45. Robert Tiismus – 4:14:19

Roberti ringiajad olid: 49:05; 50:13; 50:11; 52:42; 52:10.

Teatemaraton 4*8,44 km
naised:
1. Täppsportlased (Liliana Torn, Marit Hiiemaa, Bret Schär, Kaia Lepik, Kateryna Fomichova) – 3:00:10 (üldkoht – 19.)

Etappide ajad:
Liliana – 34:28; Marit – 36:16; Bret – 36:15; Kaia 37:05; Kateryna – 36:08 (hilines starti umbes minuti ja 10 sek)

Vana-aasta jooks 8,44 km
1. Tarvi Tameri – 30:46,4
——
Sellisel võistlusel nagu Omega kiirus oli Täppsportlasi stardis üks pluss üks. Liliana Torn jooksis 3000 m. Välja olid pandud rahalised auhinnad ja seda tehti vanuse koefitsienti arvestades. Jooksu võitja võitis küll jooksu aga peaauhind võis hoopis mõnele veidi vanemale jooksjale minna, kes ka suhteliselt kiiresti liikus aga päris esimene ei olnud. 3000 m stardiprotokolli vaadates oli selge, et kaks jooksjat on teistest kõvasti üle. Lisaks Liliananle oli stardis ka lähimineviku Eesti pikamaajooksu valitseja Jekaterina Patjuk. Enne starti oli Lilianal hirm ringiga sisse saamise ees aga nii hullusti ei läinud. Patjuk küll võitis aga Liliana pääses kindlalt ringiga sisse saamisest. Ülejäänud konkurendid jäid väga kaugele. Selle jooksuga sai Liliana 3000 m siserekordi alla 11 minuti. Arvestades seda, et väga palju tuli teha möödumisi, millest mõned sattusid kurvi peale, oli tulemus igati positiivne. Arvestades hooaja algust, on 10:59 väga hea tulemus. Koefitsiendiga läbi korrutades oli Liliana üsna ülekaalukas võitja.

Danel Taur läks peale tempotrenni suurest uudishimust võistlust vaatama ja seal suudeti ta ümber veenda ning 4*200 m teatejooks tuli ette võtta. Kuna naelkingi kaasas polnud ja ja osalejatel ka kellelgi sobivat suurust polnud, jooksis Danel tossudes ja viimast välja ei pannud. Danelile jäi viimane vahetus. Distantsi läbis ta Andrus Mutli tuules ja lõpus mööda minna ei üritanud. Üldjärjestuses lõpetas võistkond kolmandana aga kuna esimesena lõpetanud võistkonna liikmed polnud piisavalt vanad (nelja liikme vanuste summa pidi olema 180 aastat), kuulus Daneli võistkonnale teine koht.

16.12.2023. Omega kiirus
naised 3000 m
2. Liliana Torn – 10.59,01 (koefitsendiga 1. koht)

4*200 m segavõistkonnad
2. Jana Kitler, Ülo Randaru, Paavo Reilson ja Danel Taur – 1.52,97
——
16.-nda õhtul toimus veel ka Täppsportlaste Jõulupidu. Söödi, joodi, jagati parimatele karikaid ja käis ka Jõuluvana, kes oli väga Toomas Hirmati sarnane aga nad kõik ongi vist sellised. Lugesime luuletusi ja tegime muid trikke ning Jõuluvana jagas kingitusi ja kõik olid õnnelikud.

Märgin siin ära hooaja parimad eri kategooriates ja meie suurimad toetajad, kes kõik said karika(d).

Kevadel korraldasime kaks võistlust. Järvakandi terviserajal toimus Täppide karikas murdmaajooksus ja Kohila seeriajooksu 2000 m oli meie poolt auhinnalaud.
Toetuse eest tahaks tänada Danel Tauri, Heiki Pruuli ja Kristjan Ööpikut. Neile kuulusid väikesed karikad.

Sel aastal tegid korraliku tagasituleku Kaia Lepik (pärast teise lapse sündi) ja Eero Mõttus (pärast pikka vigastuspausi). Neilegi olid karikad.

Ilmselt elu parima vormi saavutanud Mirjam Piik vigastas vähem kui kuu enne seenioride EM-i tagareit ja parim vorm jäigi realiseerimata. Aga EM-l õnnestus nii 1500 m-s kui 800 m-s ikkagi finaali pääseda. Temalegi kuulus karikas.

Kõrgemal tasemel stabiilsuse saavutas Kristjan Ööpik. Karikas kuulus tallegi.

Aasta parimad said suured karikad. Meeste hulgas oli sel aastal lihtne. Danel sai kaks ühes ehk oli parim nii seenioride hulgas kui ka parim meesjooksja. Hooaja jooksul tegi Danel mitmeid tublisi tulemusi, mis tipnesid seenioride EM kullaga 800 m-s ja 400 m neljanda kohaga koos Eesti M45 klassi rekordiga. Danelile suur karikas.

Naistest seenioritest oli tavapäraselt kõige tublim seenioride EM-l 10000 m kulla ja kaks hõbedat võitnud Liliana Torn. Lisaks sellele võitis Liliana aasta jooksul ligikaudu 30 erinevat võistlust. Temale kuulus samuti suur karikas. Juba varasemalt tunnustasid Liliana saavutusi EKVA ja EKJL, kes kuulutasid ta Eesti aasta parimaks seenioriks naiste hulgas.

WA punktitabeli absoluutselt parimad tulemused jooksis välja Kateryna Fomichova. 600 m-s ja 800 m-s jooksis Eestis sel aastal kiiremini vaid Helin Meier. Ka teiste keskmaa distantside tulemused olid Katerynal kindlalt kuue parema hulgas. Kateryna sai parima naisjooksja suure karika.

——
Sarma pööripäeva jooksul joosti nagu alati. Meestel oli kavas 5 km ja naistel 2,5 km. Ilm oli talvine ehk lumine. Esmamulje jättis üsna libeda tunde aga joostes polnudki nii hull olnud. Täppsportlastest oli stardis Jaan Õun ja sageli meie trenne külastav Terje Tilk. Jaan sprintis esimesed 308 m 54,2-ga. Sel hetkel oli ta 12.-ndal positsioonil. Esimese 2346 meetrise ringi läbis Jaan 9.05,5-ga ja tõusis üheteistkümnendaks. Teisele ringile kulus 9.12,8 ja mööda tuli lasta kohalik staarveteran Innar Sepp. Kokku seega 12. koht. Talviste olude kohta oli igati OK jooks.

Terje alustas rahulikult. Esimese 154 meetri läbimiseks kulus 32,8 sekundit ja positsioon oli sel hetkel 26. Pikal ringil tõusis Terje 9 kohta ettepoole ja pinevas finiśiheitluses õnnetus Terjel alistada N45 klassi otsesed konkurendid – Helen Saaper ja Taimi Kangur. Kõik kolm mahtusid kolme sekundi sisse aga terje oli neist esimene ning ühtlasi tähendas see N45 klassi võitu. Suvisel etapil oli Terje mõlemale kaotanud ja pealegi oli nüüd ka aeg oluliselt parem ja seda vaatamata talvistele oludele. Terje tase on tõusnud.

23.12.2023. Sarma pööripäeva jooks
meeste 5 km
12. Jaan Õun – 19:12,4

naiste 2,5 km
10. Terje Tilk – 11:17,8 (N45 – 1. koht)
——
Toredat aastavahetust ja jooksmiseni uuel aastal!
Riho