Esimesed võidukad stardid on tehtud

jooksutrennid Tallinnas

2021. aasta välishooaeg on alanud edukalt. Kaks esimest jooksu on võidetud. Enam pole varianti, tuleb ka edaspidi võita. Aga kõige alustuseks tegime 1. mail Järve terviserajal klubi sisese kontrolljooksu. Mõnikümmend meetrit 1,5 km-st pikema ringi läbisid 7 jooksjat:

Tarvi Tameri – 4.41,46
Danel Taur – 4.58,39
Heiki Pruul – 5.05,76
Marek Tõnismäe – 5.16,89

Bret Schär – 5.16,89
Liliana Torn – 5.22,02
Marge Nõmm – 6.19,98

Neid aegu vaadates tundub parimas vormis olevat suurmeister Liliana Torn, kellel jäi 1500 m isiklikuga võrreldes vaid 9 sekundit vahet. Teistel kippus vahe vähemalt paarikümne sekundiliseks minema või isegi üle poole minuti. Kahjuks tegi see kontrollstart karuteene Bretile ja nüüd tuleb päris pikk paus pidada.
——
See hooaeg algas veidi ootamatult. Kristjan Ööpik käis ümber Käravete järve jooksmas. Jooksis lausa 2 tiiru, mis kokku tegid 2,2 km. Joosti paaridena. Paarilise jättis kiire alustajana tuntud Kristjan kohe maha ja nii ta lõpuni agu andis. Huvitav oli see jooks ka selle poolest, et tulemused sai teada alles järgmisel päeval. Ja järgmisel päeval selgus, et keegi ei saanud Kristjanile vastu. Kristjan oli võitja!

04.05.2021. Käravete järve jooks
2,2 km
1. Kristjan Ööpik – 7.56,1
——
Karina Jaunmuktane on sel talvel oluliselt rohkem mahtu teinud ja loodetavasti avaldub see ka suvel keskmaa distantsil. Avastardiks valis ta Filter temposarja avaetapi, kus joosti 3 km. Siin joostakse traditsiooniliselt eraldistardist. Lives võistluse kulgu jälgides, oli näha, et poolel maal oli Anne-Ly Palm 1 sekundi jagu kiirem. Karina startis enne ja tema lõpptulemus tuli varem. Rõõmustas teise poole kiirus, mis oli sekundi jagu kiirem kui esimene pool. Peagi tuli ka Anne-Ly tulemus ja see jäi Karinale 2,5 sekundit alla. Teine võit oli käes.

05.05.2021. Filter temposari, Maardu
3 km jooks naised
1. Karina Jaunmuktane 11:30,2

Debüüdi ratturina tegi Ly Otsasoo. Oli kõhklusi ja kahtlusi aga rajal tuli vaid sõita. Raja kvaliteet oli ka veel lisaks üsna halb. Paraja varuga sõites ja kurve suure kaarega võttes, läks nii mõnigi sekund (ilmselt mõnikümmend sekundit) kaduma aga algus sai tehtud ja järgmisel korral saab kindlasti ka N50 klassi liider kotti pistetud. Nael kummi!

14 km rattasõit naised
41. Ly Otsasoo – 30:05 – 27,9 km/h – N50 – 2. koht

Saaremaal alustati staadioniseeriaga ka sel aastal enne teisi. Alustuseks joosti miili. Kohal oli 2 Täppsportlast. Saarlane Jaan Õun on seal pidevalt kohal aga Danel Taur otsustas kohalikke veterane veidi hirmutada. Kahjuks puudus staarjooksja Kalev Õisnurm ja Danel pääses esimese jooksus väga kergelt. Kaks nooremat konkurenti lasi Danel eest ja jäi veteranide gruppi passima. Kuna 800 m mehena on ta konkurentidest oluliselt kiirem, vajutas Danel gaasi põhja alles lõpusirgel ja võitis gruppi vedanud Indrek Olli viimasel 100-l meetril lausa 5,6 sekundiga. Teised veteranid jäid veelgi enam maha. Tulemus on mitte midagi ütlev aga varu oli ka väga suur. Ilmselt oleks Danel suutnud ka Mairo Mändlale ja Janar Maile konkurentsi pakkuda.

Teises jooksus osales Jaan Õun. Ka Jaan oli omas jooksus kolmas. Märksõna on ilmselt vähene kiiruslik võimekus. Üksi treenides pole õnnestunud veel end eriti teravasse vormi saada. Aga kuskilt pidi alustama ja juba esmaspäeval on teine etapp – 2000 m. Seal saab ainult paremin joosta.

07.05.2021. Sarma seeriajooks
1 miil
3. Danel Taur – 5.14,0 – MV – 1. koht
11. Jaan Õun – 5.37,3
——
Eesti meistrivõistlusi õnnestus ka peatreeneril isiklikult näha. Oli mida vaadata. Kui algselt oli ka hästi õrnal kujul medalimõtteid, siis lõpuks läks nii, et võimalikud medalikandidaadid ei saanudki startida. Kaia Lepik haigestus mõned päevad enne võistlusi. Haigus möödus küll ühe päevaga aga otsustasime mitte riskida ja starti mitte minna. Bret Schäril ei lubanud jalg starti tulla. Starti tuli Täppsportlastest lõpuks 3 naisjooksjat 1 meesjooksja, mis on tegelikult isegi päris palju. Tavaliselt oleme piirdunud 1-2 jooksjaga.

Naiste jooks algas Liis-Grete Arro vedamisel ja kiire tempo jättiski ainult medalikolmiku omavahel heitlema. Kaasa suutsid minna veel Kelly Nevolihhin ja Pille Hinn. Stardist kindlalt viimasena minema saanud Mari Boikov jooksis end lõpuks kindlalt neljandaks aga järgmises grupis olid kõik ülejäänud Täppsportlased. Ülejäänud grupist eraldus jooks vältel Olga Andrejeva ja grupi ees püsis ta lõpuni ning jooksis parima Täppsportlasene viiendana üle finiśijoone. Tubli jooks Olgalt. Suures grupis jooksid ka Liliana Torn ja Karina Jaunmuktane. Liliana tuli lõpuks seitsmendaks ja kõik konkurendid kukkusid lõpuks tema tagant ära. Suurepärane jooks Lilianalt. Karina jäi kolmandal ringil grupist koos Tuuli Vaheriga maha. Kolmas ring joosti koos ja Kätlin Jakk oli ka juba oma 50 m ees. Umbes 300 m enne lõppu alustas Karina traditsioonilist lõpuspurti ja möödus Tuuli Vaherist ja lõpu eel ka Kätlin Jakist. Lõppu vaadates jäi mulje, et kolmandal ringil sai liiga palju järele antud. Keegi teine ei jooksnud lõppu nii kiiresti, isegi mitte medalivõitjad. Esikolmiku heitluses jooksis Kelly Nevolihhin lõpuks eest ära ja vahepeal väikese haamri saanud Liis-Grete Arro kosus ning suutis Pille Hinni edestada.

Meestest startis ainsa Täppsportlasena Tarvi Tameri. Kuna koosseis oli tugev, oli eesmärk ühtlaselt lõpuni joosta ja vastu pidada. Tarvi oli päris suure grupi lõpus ja sellest grupist õnnestus edestada Martin Tarkpead, kes lõpus kustus päris ära. Mõne sekundi jagu jäi üsna mitu konkurenti ette aga mööda pääseda ei õnnestunud. Jooksu ajal ei saanud aru, et tegelikult oli tempo väga kiire ja Tarvi jooks oli väga hea. Meesjooksjaid pole Täppsportlastel juba mitu aastat väljas olnud. Nüüd saime siis taas märgi maha.

08.05.2021. Eesti MV murdmaajooksus, Järvakandi
4 km naised
5. Olga Andrejeva – 15:20
7. Liliana Torn – 15:35
9. Karina Jaunmuktane – 16:09

4 km mehed
22. Tarvi Tameri – 13:15
——
Pärnumaa mees Mehis Mäe otsustas Viljandimaa meistrivõistlustel joosta. Karksi-Nuias joostakse tradistsiooniliselt eraldistardist. Rada on mägine ja kõige kiiremaid aegu seal tavaliselt ei joosta. Keijo Kits oli võitjana omaette klassist. Mehise tulemus oli vastav ilmselt praegusele treenitusele, sest rohkem rõhku on ta pannud triatlonile. Peale jooksu sõitis Mehis rattaga koju – 109 km keskmise kiirusega 31 km/h. Kah vägev saavutus igas mõttes.

09.05.2021. Karksi-Nuia maanteejooks – Viljandimaa MV 10 km maanteejooksus
10 km
7. Mehis Mäe – 38:12
——
Sarma seeriajooksu teisel etapil olid juba päris suvised olud. 18 kraadi sooja ja Saaremaa kohta suhteliselt tuulevaikne. Startis 2 Täppsportlast. Danel Tauril oli eesmärk sama – edestada kõiki veterane. Jaan Õun soovis lihtsalt parema jooksu teha kui esimesel etapil. Ülesanded said täidetud. Kui miilijooksus tegi Danel 100 meetrise lõpukiirenduse, siis nüüd proovis ta poole pikamat spurti. Kui miilijooksus võitis ta Indrek Olli 5,6 sekundiga, siis nüüd poole pikemalt (200 m) kiirendades oli edu 12,6 sekundit. Mõlemad jooksud said jalgade hoidmise eesmärgil läbitud treeningtossudes. Pole paha. Ka Jaanil oli nüüd veidi kiirem tunne sees. Distantsil püsis ta Danelile üsna lähedal aga lõpu arvelt läks vahe suhteliselt suureks. Aga jooks parem oli igas mõttes.

10.05.2021. Sarma seeriajooks
2000 m
3. Danel Taur – 6.29,9 – MV – 1. koht
9. Jaan Õun – 6.55,5
——
Filter temposarja teine etapp toimus Kumnas. Vaatamata Karina puudumisele, kes võistles Kohila seeriajooksul, oli Täppsportlasi stardis poole rohkem. Startis 2 ratturit ja 2 jooksjat. Alustuseks jooksust. Väga ühtlase jooksu tegi Oliver Kulbas, kelle teine pool oli esimesest vaid 5 sekundit aeglasem. Kuna aga kolmandaks tulnud mees jooksis veel ühtlasemalt, tuli Oliveril üsna napilt neljandaks jääda.

Marek Tõnismäe hooaja avapauk sai nüüd tehtud. Algus oli üsna optimistlik aga päris lõpuni veel samas tempos välja ei vedanud. Aga kindlalt alla 4 minuti tempos tuli temagi.

Nii nagu eelmise etapi järel võis arvata, tõusis Ly Otsasoo rattasõidu kiirus olulisel määral ja juba nüüd said N50 klassis kõik konkurendid alistatud. Eriti muljetavaldav oli Ly rattasõidu teine pool vastutuules, kus keskmine kiirus püsis endiselt 30 km/h peal. Allatuult otsal oli ta veel 4 sekundit N50 klassi konkurendist maas aga teise poolega sõitis 10 sekundise edu sisse. Suurepärane.

Mõned korrad triatlonis ja jooksuvõistlustel osalenud Leho Liidres on nüüd ka tõupuhtaks jalgratturiks end sõitnud. Esimene start on tehtud. Keskmise kiiruse sai Leho ilusti üle 30 km/h ja mida sa hing veel ihaldad. Vastutuule otsal tuli küll natuke kohti loovutada aga see kõik on treenitav. Eks pühapäevased ühissõidud on ka arengut näidanud. Nael kummi!

12.05.2021. Filter temposari, Kumna
4 km jooks – mehed
4. Oliver Kulbas – 14:32,5
9. Marek Tõnismäe – 15:48,5 – M45 – 2. koht

15 km ratttasõit naised
42. Ly Otsasoo – 27:39,4 – 32,5 km/h – N50 – 1. koht

15 km rattasõit mehed
179. Leho Liidres – 29:17,8 – 30,7 km/h – M55 – 6. koht
——
Kohila seeria avati sel aastal 1500 m jooksuga. Võistlejaid oli üllatavalt vähe, napilt 60 peale. Toimus 5 jooksu ja neist neljas osalesid ka Täppsportlased. Ilmselt olnuks värskel isal, Tarvi Tameril, parem tugevamas jooksus joosta aga alati pole tagasihoidlikkus vooruseks. Nimelt pani Tarvi prognoositavaks ajaks kirja 4.26, mis hiljem osutus kergeks saagiks. Hiljem joostud tulemusega olnuks Tarvi tugevamas jooksus olnud täitsa keskmiste hulgas. Tugevama jooksu võitis pika lõpuga Aaron Kais. Teises jooksus startisid siis ülejäänud tugevamad mehed. Täppsportlasi oli nende hulgas 3 – Tarvi Tameri, Danel Taur ja Heiki Pruul. Nagu arvata võis, sai Tarvi kaasjooksja abi kasutada 150m. Siis tuli ise ette minna ja pika kiireneva lõpuga jooksis ta lõpuks kõigil eest ära. Üks võistleja küll üritas viimase ringini aga siis oiid jõuvarud otsas. Järgmiste meeste pundis jooksid nii Heiki kui Danel. Mõlemale on see põhidistantsist veidi pikem distants ja hooaja esimese võistlusena tuli jooks üsna raskelt. Danel tegi kiire lõpuga kogu pundile ära. Heiki oli lõpuks Danelist ülejärgmine. Esimese stardi kohta olid tulemused täitsa normaalsed. Tarvi ringiajad võtsin ka: 1.11,2; 1.12,8; 1.11,2 ja 300 m 48,4

Kolmanda jooksuna toimus naiste tugevam jooks. Täppsportlastest startis selles jooksus Karina Jaunmuktane. Soovitasin Karinal prognoositavaks ajaks panna 5:00. Ta püüdis küll vastu vaielda, sest senine isiklik oli vaid 5.23 aga nüüd on talv läbi korralikult treenitud ja kirja see 5.00 lõpuks saigi. Jooksu kooseisu vaadates võis arvata, et Katrina Stepanova läheb oma teed ja ehk ka Anete Randma suudab temaga kaasa minna. Järgmiseks pakkusin ma kindlasti Karinat. Nii ka jooks algas, Katrina vedas ja Anete läks esialgu kaasa. Järgmises pundis jooksid Triin Gede, Anne-Riin Peep ja Karina. Peagi jäi Anete Katrinast maha ja jooksis üksi üksi edasi. Kolmene punt vahetas vaid kohti. Kui algul oli Triin vedaja rollis, siis hiljem läks Anne-Riin ette. Karina oli kogu aeg pundis. Esimene ring tuli umbes 3 sekundit kiirem kui 5 minuti piiri alistamiseks vaja oleks. Teine ja kolmas ring aga oid 4-5 sekundit aeglasemad. 400 m enne lõppu läks Karina kogu pundist mööda ja asus tempot tõstma. Ka Anete oli juba suhteliselt lähedal. 300 m enne lõppu tuli veel meeletu vastutuule iil aga see ei murdnud Karinat. 200 m enne lõppu algas tõeline sprint ja Anete sai lõpuks kindlalt alistatud. Vaid Katrina jäi ette. Ilmselt olnuks õige alustada koos Anetega ja siis võinuks 5 minutit ka alistuda. Aga isisklik rekord paranes niigi 21 sekundi jagu. Karina käsitsi võetud ringiajad ka siia: 1.17,3; 1.24,1; 1.25,0 ja 300 m 55,5.

Neljandas jooksus startisid Täppsportlastest Rauno Tiits ja Kristjan Ööpik. Ühe noorjooksja vedamisel mindi ja ega siis enam tagasi vaatamist polnud. Tuli ainult panna. Algul püsis Kristjan liidri tuules aga teisel ringil hakkas vahe tekkima ning Rauno võttis teise positsiooni sisse. Kolmandal ringil tõusis Rauno lausa liidriks aga noorjooksja kosus ja lõpuks jooksis teistel eest ära. Rauno oli ühtlase jooksuga teine. Kristjanil läks teisel poolel raskeks ja tuli mõned kohad loovutada. Lõpusirgel aga oli veel spurdikiirust küll, et tagant tulijatele vastu hakata. Kristjani käsitsi võetud ringiajad: 1.15,1; 1.19,0; 1.20,1 ja 300 m 56,6. Rauno vaheaegu vaatasin jooksvalt ja need olid umbes sellised: 1.16; 1.18; 1.16 ja 300 m 53,6.

Viies ja kuues jooks pandi osalejate vähesuse tõttu kokku. Meilt startis Ramune Susloviene, kellele see oli elu esimeseks staadionijooksuks üldse. Soovitasin talle prognoositavaks ajaks panna 6.00. Ega palju ei eksinudki. Ilmselt kogemuste puudumise tõttu läks algus veidi kiireks, sest juba esimese ringiga oli Ramune graafikust 8 sekundit ees ehk siis 5.30 graafikus. Sellest tulenevalt tuli hiljem mõned kohad loovutada ning teise ja kolmanda ringi ajad oli 2 sekundit aeglasemad kui 6 minuti alistamiseks vaja oleks olnud. Viimane 300 m oli jälle kiirem ja aeg tuli ligi 4 sekund jagu alla 6 minuti. Ramune ringiajad ka: 1.28,6; 1.38,7; 1.38,0 ja 300 m 1.10,9.

12.05.2021. Kohila seeriajooks
1500 m naised
Karina Jaunmuktane – 5.02,14 – N30-39 – 2. koht
Ramune Susloviene – 5.56,26 – N40-49 – 1. koht

1500 m mehed
Tarvi Tameri – 4.23,46 – M30-39 – 2. koht
Danel Taur – 4.35,46 – M40-49 – 1. koht
Heiki Pruul – 4.38,30 – M40-49 – 2. koht
Rauno Tiits – 4.43,65 – M30-39 – 6. koht
Kristjan Ööpik – 4.50,97 – M30-39 – 7. koht
——
Järvamaa järvejooksude sari jätkus jooksuga ümber Preediku järve. Ka sel korral tehti 2 tiiru ümber järve. Kokku tegi see distantsiks kuskil 3,5 ja 3,6 km vahele. Täppsportlasi oli sel korral stardis rohkem. Lisaks Kristjan Ööpikule oli jooksmas ka Viljar Hiienõmm. Starditi 10-liikmeliste gruppidena. Kristjan ja Viljar startisid koos naiste võitja Anet Adamsoni ja seitsme lapsjooksjaga. Kuna registreerimislaua juures oli näha ka tippveterani Aaro Tiiksaart, otsustas Kristjan väga kiirelt alustada. Ilmselt eelmise päeva 1500 m jooks oli väikese jälje jätnud, sest väga suurt kiirust jätkus esimese kilomeetri lõpuni. Edasi jätkus tavaline jooks. Ilmselt poleks Tiiksaare vastu miski aidanud, sest ta oli kõigist teistest üle pooleteise minuti kiirem. Kristjan võitis seevastu meeste põhiklassi. Viljar oli aga Tiiksaarega samas vanuseklassis ja temale kuulus M40-54 klassis teine koht.

13.05.2021. Preediku järve jooks
~ 3,5 km
Kristjan Ööpik – 13:22,5 – M17-39 – 1. koht
Viljar Hiienõmm – 14:18,8 – M 40-54 – 2. koht
——
Jooksmiseni!