Intensiivne võistlemine jätkub

jooksutrennid Tallinnas
Kuna Täppsportlased on üle Eesti laiali ja ka võistlevad igal pool, jäi üks esineja eelmisest postitusest eksikombel välja. Juuli viimasel teisipäeval toimunud Pärnu aastajooksul sai väga tubli saavutusega hakkama Marge Nõmm. Umbes 3 km pikkusel distantsil oli Marge 51. lõpetaja. Naistest oli ta üheksas aga N50 klassis ei saanud talle keegi vastu.

28.07.2020. Pärnu aastajooks ~ 3 km

51. (naiste 9., N50 – I) – Marge Nõmm – 12:55,7
——
1000 m jooksude sari jätkus Kuusalus, kus mälestati kohalikku jooksutähte Margus Keermat. 1000 m oli Marguse kõige tugevam distants tema tippvormi aegadel. Tegelikult oli tegu siiski uue võistlusega ja Karikose mälestusvõistlusega polnud mingit seost ega ka järgmisel nädalal Viljandis toimunud Staieri seeriajooksuga. Täppsportlasi startis nii naiste kui meeste hulgas. Nagu ikka, olid edukamad naised. Katrina Stepanova läks oma teed ja 800 m joosta plaaninud Merlyn Valma läks kaasa. Seega olid Merlyni katkestamise järel teine ja kolmas koht vabad. Karina Jaunmuktanel ja Mirjam Piik´il oli kindel plaan need kohad endale võtta. Karina jooksis väga kergelt ja maksimaalselt ei pingutanud. Mirjamil oli natuke tegemist tema taga püsinud noorjooksja alistamisega aga hakkama ta sai ja tasuks ka hooaja tippmark.
Täppsportlastest meesjooksjaid oli stardis koguni 5 – Kain Väljaots, Lauri Ulm, Kristjan Ööpik, Rauno Tiits ja Viljar Hiienõmm. Igaühel olid omad plaanid. Kain ja Lauri rihtisid hooaja tippmarke, Kristjan mõtles 3 minuti piiri alistamisele, Rauno plaanis kergelt joosta, sest ees ootasid Eesti MV trepijooksus ja Viljar soovis ka kindlasti Kohilas joostud aega parandada. Kainil ja Lauril õnnestus ülesanne täita. Kain pani algusest peale korraliku tempo peale ja kestis enam-vähem lõpuni ka nii ära. Lauri järgnes Kainile ühtlase vahega. Hooaja tippmargid olidki joostud. Kristjan alustas korralikult aga nagu kiuste ei olnud just vastava tasemega jooksjaid. Eesmised jooksid liiga palju kiiremini ja järgnevad jooksjad olid liialt kaugel maas. Üksi joostes jäi Kristjanil 1 sajandik isiklikust puudu ja 3 minutist veidi rohkem. Aga küll jõuab veel, Noorjooksjad arenevad iga võistlusega. Rauno säilitas jõuvarusid pühapäevaseks teletorni trepijooksuks ja 1000 m kujunes rohkem läbimiseks. Viljaril vajus lõpp natuke ära ja isiklikust jäi veidi puudu.
31.07.2020. Margus Keerma mälestusvõistlused – Kuusalu – 1000 m
Naised:
2. Karina Jaunmuktane – 3.15,20
3. Mirjam Piik – 3.19,43
Mehed:
7. Kain Väljaots – 2.51,90
8. Lauri Ulm – 2.53,30
11. Kristjan Ööpik – 3.01,80
13. Rauno Tiits – 3.07,80
18. Viljar Hiienõmm – 3.26,20
——
Ümber Viljandi järve joosti sel aastal piirangute tõttu 2 korda. Esimeses stardis jagati auhindu ja kuulsust. Teises stardis osalejad said tulemuse ja korra kirja aga pappi parematele ei antud. Järjest paremasse vormi läheb Olga Andrejeva. Korralikus konkurentsis tuli naiste hulgas juba neljas koht. Mihhail Korasteljov üllatas nii ennast kui Marge Nõmmi, kellest ta lõpus mööda jooksis. Tegelikult pole Mihhaili 10 minutine aja parandus mingi üllatus. Sellest aastast on ju tegu sportlasega. Enne oli ta lõbujõustiklane. Ka Marge jooksis eelmiste aastate tavalisest kiiremini ja oli N50 klassi teine.
Teises jooksus tegid omad korralikud tulemused ära Madis Reinimägi ja Marika Roopärg. Otse töölt tulnud Marek Lutsul oli veidi raskem aga hakkama ta sai. Marek ise arvas nii: “Järjekordne Suurjooks Ümber Viljandi järve läbitud. Seekord peab tõesti ütlema, et läbitud, sest peale 5 ööd tööl olemist ja otse jooksule minemist on see tõesti suur katsumus. Hea, et korraldajad vahetasid esimese stardiaja teise vastu, sest muidu oleks vist minemata jäänud. Tahtmine joosta oli suur, aga pulss oli keskmisest 20 lööki kõrgemal seega pidin tempo alla laskma. Aga siiski lõppeesmärk on täidetud ja 22 kord ümber Viljandi järve on läbitud.”
01.08.2020. Ümber Viljandi järve jooks ~ 12 km
I start:
59. (naiste 4.) Olga Andrejeva – 47:13
264. Mihhail Korasteljov – 55:39 – M45 – 34.
279. (naiste 27.) Marge Nõmm – 56:18 – N50 – II
II start:
52. Madis Reinumägi – 55:09 – M35 – 12.
57. Marek Luts – 56:07 – M50 – III
134. (naiste 22.) Marika Roopärg – 1:03:08 – N50 – I
——
01.08. Narva-Jõesoo rannajooks ~ 6 km
1. Tarvi Tameri – 20:54
——
Suve teises pooles avas hooaja ka Irmeli Vaher-Jaanson. Ta osales Rakvere valla suvejooksul, mis toimus Sõmerus. Päris alalhoidlikult joostes õnnestus Irmelil N40 klassis teise koha auhind koju viia.
01.08.2020. Rakvere valla suvejooks – Sõmeru ~ 9 km
29. (naiste 6.) Irmeli Vaher-Jaanson – 42:15 – N40 – II
——
Eesti meistrivõistlustel trepijooksus osalesid Rauno Tiits, Lauri Ulm ja Tarvi Tameri. Väikese üllatusena ei tulnudki Rauno sel aastal Eesti meistriks. Lauri kolmas koht oli igas mõttes ju positiivne üllatus või kas oligi üllatus, sest ega tema trepitrenni ju ei tee – paneb võistluskogemuse pealt. Rauno oli veidi kergemalt sel korral seda jooksu võtnud ja arvas, et kui alla 4.50 ära jookseb, on asi kotis aga sel aastal oli üks mees kiirem. Rimo Timm tegi Raunole 2,6 sekundiga ära. Tarvi jooksuvõimekus on lihtsalt nii kõva, et neljandaks kohaks pole eriala trenne eriti vajagi.
02.08. 2020. Teletorni trepijooks – Eesti MV
2. Rauno Tiits – 4.46,5
3. Lauri Ulm – 5.00,4
4. Tarvi Tameri – 5.07
——
1000 m jooksude seeria jätkus Viljandis. Joosti VAK Staieri seeriajooksu. Kui algselt ei pidanud sinna nii palju Täppsportlasi minema, siis paljudel olid veel eesmärgid täitmata või olid tekkinud juba uued eesmärgid ja kohal oldi lausa viiekesi. Naisi oli siiski vaid üks. Mirjam Piik´le algas see õhtupoolik kehvalt. Võitluses kõhuvalu ja kehva enesetundega oli ta juba mõtetes võistlemisest loobunud aga Viljandis kohal olnud Risto Kulbas oli soovitanud, et proovi mõni kiirendus teha. Kas see aitas või miski muu aga kiirendada kannatas ja Mirjam läks starti. Siis aga selgus tõsiasi, et ega tõsiseid konkurente polegi. Tuuli Tomingas pandi meeste jooksu ja ta oleks jälle liiga tugev olnud. Nii tuli veel kehvale enesetundele lisaks üksi joosta ja ega ilmgi kõige parem polnud. Kõige selle taustal oli 3.20,43 ju lausa hiilgav tulemus.
Meestel olid jälle omad eesmärgid. Kain Väljaots plaanis Kuusalu ajast kiiremini joosta, Kristjan Ööpikul oli ees järjekordne 3 minuti alistamise üritus. Abiks oli palgatud isegi jänes, hea sõber Tarvi Tameri – 2.47 mees. Oliver oli Tallinnas juba alla 3 minuti jooksnud aga sellest võiks ju veel kiiremini joosta. Kain läks peale sama tempoga nagu Kuusalus aga jahedast ilmast tingituna polnud lihased ligilähedaseltki nii head kui sooja ilmaga ja lõpp kukkus kõvasti ära. Kristjan tegi küll isikliku aga 25 sajandikku läks ikkagi üle 3 minuti. Kas polnud jänes tasemel või oli lihtsalt veel vara alla 3 minuti joosta, kes seda teab. Ongi paras eesmärk järgmiseks hooajaks olemas. Oliver alustas normaalselt aga distantsi keskel eesjooksjate tempo langes ja ta ise ei tunnetanud seda ja “magas” õige hetke maha. Jooksu keskel kaotatud sekundeid ei õnnestunud enam lõpus tagasi joosta ja sel korral läks aeg veidi üle 3 minuti.
04.08.2020. VAK Staieri seeriajooks – 1000 m
Naised:
2. Mirjam Piik – 3.20,43
Mehed:
3. Kain Väljaots – 2.54,26
5. Kristjan Ööpik – 3.00,25
6. Tarvi Tameri – 3.00,60
7. Oliver Kulbas – 3.01,01
——
Enne seda võistlust oli tegelikult mõtteainet küll, kas Bret Schär´l tasub minna sinna jooksma või mitte. Kolme päeva pärast on ju Eesti MV. Kuna seniste treeningute ja võistluste põhjal tundus Breti taastumine olevat kiire, sai vastu võetud otsus – minna. Soovitasin siiski viimast välja mitte panna ja kui koht selge on, siis lõpuosa kergelt joosta. Võis arvata, et ka nii tuleb uus isiklik. Läks isegi paremini. Kerge jooksuga tuli kevadega võrreldes 17 sekundine parandus ja seeriajooksu arvestuses lausa neljas koht. Selle jooksu järel tõusis Bret koguni seeriajooksu liidriks aga favoriitidel on vähem etappe kirjas ja eks mõned lähevad järgmiste etappidega mööda.
05.08.2020. Üleriigiline kesk-ja pikamaa seeriajooks – 3000 m
4. Bret Schär – 10:44,91
——
Naljalt ei jäta ühtegi maratoni vahele Marika Roopärg. Põrgukuumuses toimunud Järvakandi igamehe (iganaise) maratonis oli Marika taas stardis ja aeg alla 4 tunni sellistes tingimustes on ju igati positiivne.
08.08.2020. Järvakandi igamehe maraton
18. (naiste 4.) Marika Roopärg – 3:57:00
——
Samaaegselt Eesti MV-ga toimus ka Peetri jooks. Kas see just peaks nii olema, selles pole ma päris kindel. Meistrivõistlused on ikkagi meistrivõistlused ja sel ajal ei tohiks suuri rahvaspordi üritusi toimuda. See aasta on muidugi natuke erandlik ja kalendrit oli ilmselt raske normaalsuse piiridesse mahutada. Stardis oli hulgaliselt Täppsportlasi – 10 km-s kuus jooksjat ja 5 km-s kaks. 10 km jooksid Karl Peeter Valk, Olga Andrejeva, Liliana Torn, Viljar Hiienõmm, Olev Mitt ja Madis Valk. 5 km-s jooksid Martin Rohtsalu ja Piret Koha. Ilm oli palav, võiks öelda, et isegi väga palav. Kindlasti on see Olga lemmikilm. Lilianale ilmselt väga lemmik selline 30 kraadine palavus pole ja tundus, et ka mõnele teisele mitte.
5 km jooksjad jooksid enne. Eesmärgid olid paika pandud. Martin üritas alla 4 minuti tempos joosta ja Piret alla 5 minuti keskmist kiirust hoida. Piret sai hästi hakkama ja jäi veel paras varugi. Martinil kadusid 2 konkurenti varakult eest ära ja edasi tuli joosta üksi. Ilmselt motivatsioon kadus mingil hetkel ja veidi läks üle 20 minuti aga märk on maas ja siit saab ainult paremaks minna. On ju tegu üsna värske Täppsportlasega.
10 km-s oli kõva andmine. Mõned jooksjad tulid lausa Kadriorust kohale, kus eelnevalt startisid Eesti meistrivõistlustel. Täppsportlased piirdusid siiski ühe võistlusega. Karl Peeter oli eesmärgiks võtnud 37 minutit. Algus oli paljulubav aga kas kuumusest või oli veel vara alla 37 minuti joosta, läks natuke üle. Karl Peeter arvas jooksust ise nii: “Hirmus palav oli. Esimesed kaks kilomeetrit tulid mõlemad 3.36, aga siis hakkas kuumus mõjuma ja tempo vajus ära. Jubeda pingutusega õnnestus siiski ühtlaselt lõpuni tulla ja mõnest jooksjast veel mööduda. Tahaks juba jahedamas uuesti proovida.” Olga oli jooksuga väga rahul ja naiste 4. koht oli üsna kindel. Esimese ringi koos Olgaga jooksnud Liliana Torn ei saanud teisel ringil enam kuumusega nii hästi hakkama ja tulemuseks naiste 5. koht aga otse loomulikult N50 klassi esikoht. Liliana ise arvas jooksust: “No, mina küll rahule ei jäänud, teine ring jooksin hambad tangis kuidagi ära, palavuse kasuks 2:0”. Siinkirjutajale jäi arusaamatuks, kas kuumus võitis mõlemad ringid 1:0 või jäi esimene viiki ja teine läks kuumuse kasuks 2:0. Ega vahet pole, tulemus ju sama. Ja kus need hambad veel teisel ringil olid? Ka Viljarile tegi kuumus liiga. Mõne kilomeetri järel otsustas ta distantsi lihtsalt läbida. Olev ja Madis tegid oma jooksu.
08.08.2020. Peetri jooks
10 km
29. Karl Peeter Valk – 37:16,3
38. (naiste 4.) Olga Andrejeva – 38:13,3
45. (naiste 5.) Liliana Torn – 38:40,7 – N50 – I
128. Viljar Hiienõmm – 43:35,0 – M50 – 7.
170. Olev Mitt – 47:06,8 – M55 – 5.
190. Madis Valk – 47:57,3 – M50 – 12.
5 km
3. Martin Rohtsalu – 20:05,8 – M – II
13. (naiste 4.) Piret Koha – 24:36,5 – N40 – II
——
Eesti kergejõustiku meistrivõistlused olid sel aastal ebatavaliselt hilisel ajal. Kõigele vaatamata oli sama palav kui varasemal ajal toimunud MV ajal. Täppsportlasi oli stardis kaks – Bret Schär, kes startis 1500 m ja 5000 m-s ning Karina Jaunmuktane, kes jooksis 400 m ja 800 m. Esimesena tuli rajale Bret ja joosti 1500 m. Stardinimekirjas oli koguni 18 jooksjat ja kõik need jooksjad pandi ühte jooksu. Enne naiste 1500 m starti oli sees suur ärevus, sest Bret oli veel kolmapäeval Viljandis seeriajooksul jooksnud suhteliselt kerge pingutusega 3000 m ajaga 10.44,91. Kindlasti lootsin uut isiklikku ja salamisi mõtlesin ka 4.50 alla jooksmisest aga välja öelda ei julgenud. Mainisin vaid, et kui tahad isiklikku joosta piisab 1.19-ga läbitud ringidest, sest Breti isiklik oli enne jooksu 4.57. Soovitasin joosta Triin Gede taga ja jälgida ka Anete Randmat. Startis 18 jooksjat. Jooks oli ühtlane ja põnev. Grupp püsis pikka aega koos. Liidrid üleliia kiiret tempot ei arendanud. Esimene ring 1.17 ja sajandikke peale – normaalne. Teine ring sama ajaga, isegi napilt kiirem. Bret püsis Triinu selja taga ja Anete oli veel paar kohta eespool. Väga hea. Alles viimasel kahel ringil hakkasid vahed tekkima. Kolmas ring 1.16 peale. See oli juba väga hea. Hüüdsin Bretile, et ta kõik välja paneks, sest aeg hakkas alla 4.50 tulema. Viimane 300 m oli veel kõige kiirem, veidi alla 56 sekundi ja Bret möödus nii Triinust kui Anetest. Üks konkurent jäi vaid 4 sajandiku kaugusele ette Soovitused said 100 % täidetud ning isiklik rekord paranes 10 sekundi jagu. Breti ringiajad: 1.17,42 + 1.17,40 + 1.16,51 + 55,79 (300 m) ja kokku 4.47,12. Tugevas konkurentsis andis see 8. koha.
Natuke rahunemist ja käes oli Karina kord. Eks veidi ärevaks tegi Karina puhul stardi osa, sest ta oli madalstarti vaid ühes trennis proovinud. Jooksjaid oli täpselt ühe jooksu jagu, ehk kaheksa. Kui algselt oli Karinale pandud neljas rada, siis startima pandi ta ikkagi esimesele rajale. Ilmselt mõjutas seda otsust väljaspool arvestust startimine. Nimelt on Karinal Läti pass. Läksin 200 m koha peale, et seal vaheaeg võtta. Kaugelt starti ei näinud aga alguse tuli Karina võimsalt. Liidrid olid 200 m peal vast napilt üle sekundi ees. Sain 200 m vaheajaks 27,80. Tundus natuke kiire olevat. Kas ikka peab lõpuni vastu? Kohilas oli ligi sekund aeglasem ja siis säilis kiirus lõpuni välja. Lõpusirgele sööstis Karina kindlalt kuuendana aga siis läks raskeks ja üks konkurent pääses mööda. Seitsmes koht ja aeg läks lõpuks napilt üle minuti. Kohilas joostud 59,49-t ei õnnestunud parandada aga järgmise päeva 800 m ootas veel ees.
08.08.2020. Eesti MV
1500 m
8. Bret Schär – 4.47,12
400 m
7. Karina Jaunmuktane – 1.00,21
——
Eesti MV teine päev oli sama palava ilmaga aga tuult oli veidi rohkem ja see natuke jahutas. Taas oli Breti start varem. Enne jooksu tundus, et eilne jooks oli oma jälje jätnud ja sellist emotsionaalset purakat ei paistnud olevat. Bret ise oli plaaninud 18:30 tempos joosta. Ma arvasin, et 18:20 oleks parem. Ega suurt vahet tegelikult polnud, sest esimesed ringid joosti erakordselt kiirelt ja see lõi rütmi sassi. Jekaterina Patjuk pani tempo peale ja algul läks kogu punt kaasa. Aga ta jooksis ainsana alla 17 minuti. Teised pidid lõpus “piinlema”, et liiga kiirest algtempost kosuda. Bret oli algul viimane aga püsis grupi lõpus. Teisel kilomeetril jäi Evely Kurg jalgu ja Bret tõusis kaheksandaks. Paraku siis hakkas ka tempo langema ja 3 km peal oli Bret veel 18:20 graafikus aga tempo jaotuse järgi oli näha, et päris loodetud tulemust ei tule. Kedagi enam püüda ei õnnestunud. Kõik jäi nii nagu oli ja 4 sekundiga õnnestus Bretil parandada isiklikku rekordit. Tagantjärele tarkusena mõtlesin, et oleks pidanud Bretile teiseks päevaks 800 m jooksu hoopis plaani panema. Esimene 800 m jooks oleks praegu vägagi võimetekohane olnud ja seal ei alustatud ka üleliia kiirelt, mis oleks ilmselt positiivne olnud. Ja Täppsportlaste hooaja edetabelijuhiks 5000 m-s jäigi sel aastal Liliana Torn. Õnnitlused Lilianale!
Mõnekümne minuti pärast tuli starti Karina Jaunmuktane. Sel korral siis 800 m. Toimus 2 jooksu ja esimeses jooksis Karina koos noortega. Oli väike kartus kas ikka joostakse piisavalt kiire algtempoga. Esimese 200 m järel tundus tempoga OK olevat. Birgit Veldi vedas napilt 34 sekundi peale. See oli täpselt paras. Karina jooksis teisena. Paraku vajus keskmine 400 m väga ära. Teine 200 m oli üle 36 sekundi ja kolmas selgelt üle 37. Kõigele lisaks läks lõpukurvis mõlemast eesjooksjast mööda Vanessa Rätsep, mis lõi natuke rütmi sassi. Lõpusirgel sai Karina vabalt joosta ja möödus mõlemast eesjooksjast. Karina viimane 200 m oligi kõige kiirem, veidi alla 34 sekundi. Paraku lootus alla 2.20 joosta kustus distantsi keskel ja Anete Randma, kelle järel Karina plaanis joosta, jooksis teises jooksus. Anete saigi lõpuks alla 2.20 aja. Aga uus isiklik rekord on ka midagi väärt ja sel aastal on Karinal veel kaks 800 m jooksu plaanis. Äkki Pärnus õnnestub tugevas konkurentsis eesmärk täita?
09.08. Eesti MV
5000 m
8. Bret Schär – 18:47,12
800 m
7. Karina Jaunmuktane – 2.22,03
——
Kuus Täppsportlast startisid Kuusalu Lauritsapäeva jooksul. Tegu on väga pikkade traditsioonidega jooksuga, mida joosti juba eelmise riigikorra ajal. Rada on kogu aeg praktiliselt sama olnud. Start asus kaugemas minevikus vaid veidi teises kohas aga metsavaheline osa oli ka siis sama. Suurepärase jooksu tegi Rauno Tiits, kes saavutas kuuenda koha. Ka Olga Andrejeva vorm paraneb iga stardiga. Sel korral õnnestus Kaisa Kuke järel naistest teine koht saada. Ülejäänud 4 Täppsportlast tulid üsna väikeste vahedega ja lõpetasid viienda kümne kandis, kes eespool, kes tagapool. Oli tore jooksupäev.
10.08.2020. Kuusalu Lauritsapäeva jooks ~ 5,2 km
6. Rauno Tiits – 18:09,2
13. (naiste 2.) Olga Andrejeva – 19:39,9
45. (naiste 7.) Marge Nõmm – 22:46,1
47. Raul Mändla – 23:27,1
53. (naiste 9.) Heddy Tiits – 24:07,4
56. Toomas Pärnassalu – 24:28,1
——
Sarma seeriajooksul joosti sel korral 5000 m ja stardis oli ka Jaan Õun. Jaanile kujunes jooks igavaks. Esikolmik läks pikalt eest ja Kalev Õisnurm jooksis Jaani tuules ja vedamisel ei aidanud. Lõpus tuli Kalev tuulest välja ja edestas Jaani 6 kümnendikuga. Jaanile saaga viies koht.
10.08.2020. Sarma seeriajooks – 5000 m
5. Jaan Õun – 18:34,8
——
KEVEK seeriajooksul startisid Mirjam Piik ja Kain Väljaots. Kuna eelmisel etapil õnnestus Mirjamil 3000 m nii hästi, et enne jooksis 400 m ette, siis sel korral proovis ta korrata sama. Distantsid olid vaid nüüd natuke leebemad – 200 m ja 2000 m. 200 m oli selline Harju keskmine, veidi üle 31 sekundi. Ega Mirjam päris sprinter ilmselt polegi ja sellega võib rahul olla. 2000 m läkski hästi. Veidi vajus tempo neljandal ringil ära, sest grupi vedaja oli ilmselt väsinud. 300 m enne lõppu Mirjam möödus konkurendist ja tulemuseks oli uus isiklik rekord.
Kain piirdus ainult 2000 m-ga. Kas oli väsimus eelnevatest 1000 m jooksudest sees või andis kiiremate trennide puudus tunda, ei oska arvata. Loodetud 6.20-st läks tulemus kõvasti üle. Mugavalt joostuna jäid mitmed sellised mehed ette, kes tavaliselt kindlalt selja taga on olnud. Aga alati saab vigade parandust teha.
11.08.2020. KEVEK seeriajooks
200 m – naisveteranid
3. Mirjam Piik – 31,34
2000 m naisveteranid
2. Mirjam Piik – 7.34,39
2000 m mees veteranid
6. Kain Väljaots – 6.38,24
——
Ees ootavad uued stardid ja peagi ka nendest. Jooksmiseni!