Liliana Rapla võidujooksul

Jaanijooksud, Eesti MV ja teised toredad jooksud

jooksutrennid Tallinnas

Peale tipust TOP-ni jooksmist proovis Danel Taur 1500 m vormi. Oli endiselt väga palav. Kui enne starti tundus seis üsna lootusetu, siis jooks ise nii hull ei olnudki. Kontrollitud jooksuga õnnestus MV klassi alavõit ära võtta ja punktid koju tuua. Jaan Õunal nii hästi ei läinud aga tema tipust TOP-ni ei jooksnud ka. Äkki oleks pidanud jooksma? Ja ega kuumus pole ka Jaani parim sõber.

21.06.2021. Sarma seeriajooks – 1500 m
mehed
4. Danel Taur – 4.42,3 – MV – 1. koht
15. Jaan Õun – 5.08,7
——
Pärnus toimunud Võidupüha jooksudel oli stardis ka 4 Täppsportlast. Toimus võitlus kuumusega. Kes sellega paremini hakkama sai, see ka parema tulemuse tegi. Marge Nõmmel jäi tipust TOP-ni jooksmisest väheks ja ta jooksis ühe puhkepäeva järel poolmaratoni. Ega lihtne see ei olnud. Kuumaga võideldes tuli lõpuks Marge finiśisse 7.-nda naisena ja NV45 klassis lausa teisena. Toomas Pärnassalul läks igal juhul palju rohkem aega aga koht vanuseklassis oli tore – 13.-s.

Paar meest jooksid 10 km. Heiki Pruul läks rajale rohkem treeningjooksu mõtetega aga Mehis Mäel olid ikka suuremad plaanid. Heiki jooksis kergelt läbi ja oli üllatuslikult MV40 klassis kolmas. Mehisel hakkas aga natuke palav ja jooks kestis pea pool tundi kauem kui võimed lubaksid.

——
Pööripäeva jooksul jooksis ainsa Täppsportlasena Jaan Õun. Taas oli palav. Kui Jaani algus oli kiire ja esimese 308 m järel oli Jaan lausa 7. kohal, siis edaspidi tempo langes ja mõlemad 2346 m pikkused ringid läbis Jaan 19.-nda vaheajaga. Kuigi ühelgi lõigul polnud Jaan madalamal kui 19. koht, tuli lõpuks leppida siiski 20. kohaga. Ebasobivate asjaolude kokkusattumisel on ka nii võimalik.

23.06.2021. Sarma pööripäeva jooks ~ 5 km
mehed
20. Jaan Õun – 19:05,2
——
Rapla Võidujooks toimus traditsiooniliselt Jaanipäeval. Rongiga Raplasse sõites sai silmanurgast termomeetri näitu jälgitud. Kui Tallinna pool oli see vaid + 32, siis Rapla lähenedes hakkas näit tõusma. Kuskil poolel maal oli + 33 ja lõpuks isegi + 34. Kas tõesti ilmateade ei pea paika, mis lubas enne jooksu või jooksu alguseks korralikku tuult ja vihma? Kohale jõudes selgus, et Täppsportlastest oli ainsana kohal Liliana Torn. Veidi ebameeldiv üllatus oli aga noh, elame üle. Piilusin ikka taevasse, mis eemal paistab. Taevas paistis tume ja lõpuks tekkisid väga tugevad tuuleiilid ja umbes 20 minutit enne starti algas ka tugev vihmasadu, mis viis temperatuuri oma 15 kraadi jagu madalamaks. Lausa külm oli. Tekkis küsimus, kas vaatama kannataabki minna või peab terve jooksu spordihoones passima. Õnneks sai vihm 5 minutit enne starti otsa ja jooks võis alata. Paremaid tingimusi annab otsida. Puhas õhk ja piisavalt madal temperatuur olid igati kiiret jooksu soodustavad tegurid. Jooksjaid oli vähe, üle kolmekümne, aga võitjad selgitatakse ikka kohal viibivate võistlejate hulgast. Pealtvaatajatel oli vaid üllatavalt jahe. Soe pusa selga ja vaatamine võis alata.

Jooksu algus oli rahulik. M50 klassi mehed tegid tempot ja nooremad passisid. Lilianat võis esimesel kilomeetril märgata 11. kohal. Ta oli järgnevatest naistest juba üsna mitukümmend meetrit lahti rebinud. Kiiret jooksu soodustas ka tugev taganttuul pikal asfaldisirgel. Seal kadusid kõik naised Liliana lähedusest ära. Ka paarist mehest õnnestus distantsil mööduda ja staadionile saabus Liliana 9. lõpetajana, 2 minutit ja 5 sekundit enne teist naisjooksjat, kelleks oli Kertu Kula. Kui jooksu ajal küsis peakorraldaja Erik Horn minu käest, et kes võidab, siis pakkusin üsna kindlalt Mario Markuse nime. Erik ise nii kindel polnud. Nii aga siiski läks. Põhiklassi mees tegi lõpuks veteranidele ära. Õnneks naiste hulgas nii ei juhtunud ja polnud lootuski.

Jooks sai ilusti läbi ja taevaluugid avanesid veel teistki korda. Sel korral enam nii tugevat tuult ei olnud aga värskust tuli veel juurde. Hiljem hakkas jälle päike paistma ja temperatuur tõusis taas kõrgemaks aga enam mitte 30-ni. Nüüd tundus juba + 26 kraadi mõnusalt jahe. Kaks jäätist kurgust alla ja mõned sardellid peale ning kojusõit võis alata.

23.06.2021. Rapla Võidujooks ~ 5,5 km
naised
1. Liliana Torn – 20:55 – NV 45 – 1. koht
——
Marge Nõmmele jäi tipust TOP-ni ja poolmaratonist veel väheks. Päev hiljem oli ta stardis juba Karksi-Nuia Jaanijooksul, kus tuli läbida 4,4 km. Maiuspalaks on seal teatavasti mõnus lõputõus, kus nii mõnigi on jalgadele lisaks ka käed appi võtnud. Taas tuli Margele vanuseklassi teine koht. Asi seegi, sest ega mingisugust teravust enam polnud. Lihtsalt tuli tuimalt panna.

23.06.2021. Karksi-Nuia Jaanijooks ~ 4,4 km
82. Marge Nõmm – 22:03 – NVII – 2. koht
——
Saka külas joosti järjekordne Maido Keskküla mälestusjooks. Distantse oli valida mitu – 10 km, 3 km ja … 5 km. Viimast küll kõik valida ei saanud. Seda said valida ainult 2 jooksjat – Maido poeg Karol Keskküla ja tema elukaaslane Kristiina Verevmägi. Tegelikult oli jooksjaid isegi kolm, sest Kristiina jooksis kahekesi. Hiljemalt septembris peaks pere juba suurem olema.

24.06.2021. Saka küla jooks M. Keskküla mälestuseks ~ 5 km
naised:
1. Kristiina Verevmägi 36:24

mehed
1. Karol Kesküla 36:24
——
Tiiru ümber Kadrina paisjärve tegi Rauno Tiits. Distantsi pikkus oli ligikaudu 5 km. Läks nii nagu minema pidi. Kes ees, see mees. Rauno oli seitsmes mees. Pole paha!

25.06..2021. Kadrina paisjärve jooks ~ 5 km
7. Rauno Tiits – 19:15
——
Täppsportlasi osales Eesti meistrivõistlustel sel aastal vaid üks – Karina Jaunmuktane. Teise päeva alaga oli selge. See oli kindlasti 800 m. Aga esimese päeva osas oli veidi kõhklusi. eelmisel aastal jooksis Karina 400 m ja selle järel tuli 800 m väga hästi. Kuna sel hooajal polnud seni õnnestunud 400 m-t joosta, langes valik 1500 m kasuks. Kohilas oli Karina seda jooksnud 5.04-ga. Nüüd võis oodata kindlasti alla 5 minuti aega, ehk isegi 4.55 alla. Veel parem tulemus olnuks juba väga suur õnnestumine. Päeval tegin närvide rahustamiseks kerge rattasõidu ja vahetult enne koju jõudmist lasi kajakas õle peale. Kas oli see suure õnnestumise märk?

Naiste 1500 m-s startis 9 jooksjat. Karina parandas isiklikku rekordit ligi 11 sekundi jagu ja oli 6. lõpetaja ajaga 4.51,68. Jooksu dünaamikat vaadates jäi kindlasti veel varu. Oli kiire esimene ring, siis 2 aeglast ringi ja ülikiire lõpp. Käsitsi võetud vaheajad olid: 1.14,1; 1.21,4; 121,6 ja 54,4 (300 m). Kusjuures need aeglased ringid olid väga kõikuva tempoga. Kiire alguse põhjustasid hilisemad esikolmiku naised – Kelly Nevolihhin, Jekaterina Patjuk ja Katrina Stepanova. Ülejäänud said aga peagi aru, et selline tempo käib üle jõu ja tempo lasti liialt alla. Vastassirgel oli vastutuul ja seal ei tahtnud keegi vedada ning tempo langes kõvasti. Finiśisirgel aga lisati kiirust. Veidi jäi ka julgusest puudu. Kui Karina oleks alustanud spurti 200 m enne lõppu, mitte 150 m nagu juhtus, oleks suure tõenäosusega ka Triin Gede ja Anete Randma selja taha jäänud, sest viimasel 100-l meetril liikus Karina konkurentidest kõige kiiremini. Kõik need on lihtsalt “agad” ja kuna seda ei juhtunud, siis seda ka teada ei saanud. Karinal on kindlasti juba praegu võimeid joosta alla 4.50. Homne 800 m distants peaks Karinale paremini sobima.

800 m kohta ütleks, et läks keskmiselt. Kui on juba kord väga hästi läinud, siis ainult 10 sajandikuline isikliku rekordi parandus ei tundugi väga suur saavutus. Asjaosalise näos oli näha väikest pettumust või õigemini väga suurt. Naiste 800 m-s peeti 1 jooks ja osales 13 jooksjat. Esikolmik (Kelly Nevolihhin, Helin Meier ja Katrina Stepanova) läks kohe eest ja ülejäänud jäid omaette võistlema. Veidi rikkus Karina rütmi tema ees kukkunud võistleja. See juhtus umbes 150 m peal. Sellele vaatamata oli algus kiire. Jooksu lõpuks tekkis ka teine kolmik, kus oli Karina. Kas oli algus liiga kiire või oli eilne jooks jalgades aga tavapärast kiiret lõppu seekord ei olnud. Tuli leppida 6. kohaga. Napilt said ette Triin Gede ja Vanessa Rätsep. Ligikaudsed 200 m vaheajad olid umbes sellised: 31,8; 34,6; 35,3; 36,6. Kas andis eelmise päeva 1500 m tunda või lihtsalt polnud nii hea päev kui eile, kes seda teab. Aga 800 m saab veel mitu korda joosta ja uute eesmärkide püüdmiseks on veel võimalusi. Kaks kuuendat kohta – pole paha. Kui joostakse kiiremini kui kunagi varem, tuleb ju ometi rahul olla.

Karina omab Läti kodakondsust ja võistles väljaspool arvestust aga Läti MV-l oleks Karina nende tulemustega saanud 1500 m-s hõbeda ja 800 m-s pronksi.