Toomas, Mirjam, Hana-Maarja ja Vailjar Tallinna 10 km jooksu finišis

Jüri Jaansoni 2 silla jooks ja Tallinna maraton

jooksutrenn
1. septembril, septembrikuu esimesel pühapäeval, toimus Pärnus järjekordne J. Jaansoni 2 silla jooks. Sel aastal selgitati seal esmakordselt ka Eesti meistrid 10 km maanteejooksus. MV-l osalemiseks pidi olema täidetud norm – naistel 42:00 ja meestel 36:00. Täppsportlastel on teadagi naistega paremad lood. Naiste supernelik – Kaia Lepik, Liis-Grete Arro, Mari Boikov ja Liliana Torn – asus starti Eesti MV raames. Mehed ja ülejäänud naised said startida samuti aga stardikoht ei pruukinud olla nii hea. Aga joosti rõõmuga.
Eks igaühel olid omad eesmärgid. Kaia eesmärgiks oli joosta mõõduka pingutusega, 3:50 peale tempos, ja tagasi saada veidi kõikuma läinud enesekindlus. Liis-Grete unistas alla 38 minuti jooksmisest. Lilianal oli vaja linnasarjas punkte juurde saada ja Maril oli tegu maratonieelse ettevalmistava võistlusega. Ka kõigil teistel olid omad eesmärgid, kelle väiksemad, kellel suuremad.
Septembri kohta oli erakordselt soe ilm ja see jättis paljude jooksule oma pitseri. Päikese käes võis olla ligi 30 kraadi sooja. Tundus, et meeste puhul olid tulemused minut kuni poolteist kehvemad. Naised kaaluvad vähem ja neile mõjus kuumus veidi leebemalt aga eks mõnikümmend sekundit võis neilgi juurde tulla.
Häid sprinterivõimeid demonstreeris Liis-Grete Arro, kes pani stardist väga kõva tempoga ajama ja nagu hiljem selgus, põhikonkurendid järele ei jõudnudki. Lõpus tuli küll kõvasti kannatada aga keegi naistest enam mööda ei läinud ja 7. koht oli tugevas konkurentsis väga tugev tulemus. Jooks kuulus linnasarja ja Esti MV tõttu oli konkurents väga tugev. Lilianal õnnestus siiski viimane kümnes punkt endale napsata ja loomulikult vanuseklassi esikoht. Abiks seegi. Väga hea jooks sellises kuumuses. Kaia alustas rahulikult. Algul oli massiliselt naisjooksjaid ees aga tasapisi liikus ta ettepoole ja plaanitud tempoga jooks tuli välja väga kergelt. Lõpuks 12. koht, mis oli igati positiivne tulemus. Mari Boikovil andis tunda ilmselt kolmapäevane, samuti suures kuumuses tehtud, trenn. Praegu on kiiruslik võimekus algstaadiumis ja tippvormi saamine võtab veel aega. Aga 15. koht tähendas seda, et 4 Täppsportlast oli Eesti MV arvestuses 15 parema hulgas. Väga hea saavutus igal juhul.
Naistest jooksid veel Marge Nõmm ja Marika Roopärg, kes mõlemad mahtusid naistest esimese saja sisse ja omas klassis 16 parema hulka.
Nagu viimasel ajal kombeks, oli parim meesjooksja taas Tarvi Tameri. Alla 35 minuti sellises kuumuses on väga hea tulemus. Positiivselt üllatas ka Mehis Mäe. 36:44 on selline tulemus, mida Mehis viimasel ajal üleliia sageli pole jooksnud. Heiki proovis viimasel kilomeetril teravust. Oli terav küll. Mööduda õnnestus kolmest klubikaaslasest (Kristjan Ennost, Oliver Kulbasest ja Mari Boikovist) ja paljudest teistest. Oleks need eelnevad 9 km-t ka kiiremad olnud oleks… aga teadagi on oleks “paha poiss”. Oliver ja Kristjan said ka napilt alla 40 minuti aga kuumus oli nad lõpus päris maha võtnud. Tubli jooksu tegi Olev Mitt, kes 58-aastase mehena sai päris 40 minuti lähedale. Marek Tõnismäele polnud kuumus istunud. Senistest 10 km jooksudest tuli välja ca minuti võrra aeglasem jooks. Viljar Hiienõmm ja Aivar Reinap jooksid omas rütmis ja väikese varuga. Lõpu eel avastas Aivar enda ees jooksmas klubikaaslase Madis Reinumäe ja tegi ootamatu spurdi. Madisele tuli see veidi üllatuslikult ja reageerida ta enam ei jõudnudki. Aga ka kõigi nende tulemused olid korralikud

P. 1. september – Jüri jaansoni 2 silla jooks – Pärnu

10 km

7. Liis-Grete Arro – 38:22
10. Liliana Torn – 38:38 – N45 – 1. koht
12. Kaia Lepik – 38:50
15. Mari Boikov – 39:39
69. Marge Nõmm – 48:23 – N45 – 13.

92. Marika Roopärg – 49:50 – N45 – 16.

25. Tarvi Tameri – 34:54
51. Mehis Mäe – 36:44
106. Heiki Pruul – 39:23 – M40 – 20. koht
111. Oliver Kulbas – 39:41
119. Kristjan Enno – 39:59 – M40 – 22. koht
130. Olev Mitt – 40:23 – M50 – 8. koht
146. Marek Tõnismäe – 40:42 – M40 – 29. koht
204. Viljar Hiienõmm – 42:52 – M50 – 15. koht
235. Aivar Reinap – 43:39 – M50 – 18. koht
236. Madis Reinumägi – 43:43
——————————————————————
Järgmisel nädalavahetusel toimus Baltimaade suurim jooksuüritus – Tallinna sügisjooks koos maratoni ja poolmaratoniga. Tegelikult alustati juba reedel. Siis toimus 5 km noortejooks. Täppsportlasi seal teadaolevalt stardis ei olnud.
Laupäeva õhtul kl 17:00 anti start Tallinna sügisjooksu 10 km distantsile. Pärnu jooksuga väga rahule jäänud Liis-Grete Arro oli taas võtnud eesmärgiks joosta alla 38 minuti. Ilmselt kees ta natuke üle, sest mitteametlikele andmetele tuginedes ületas Liisu esimesel kilomeetril enda 1000 m isikliku rekordi. Esimene kilomeeter tuli 3:16,8-ga. Mitusada meetrit oli Liisu lausa naiste liider. Alles poole km peal pääsesid tippnaised mööda. Kiire algus tähendas seda, et edasi läks kannatamiseks ja üsna mitu konkurenti, kes ei peaks ees olema, läksid mööda ja aeg tuli lõpuks täpselt sama mis Pärnus. Potensiaali on kindlasti palju enamaks.
Mirjam Piik läks alla 43 minuti jooksma. Mirjam on viimasel ajal täielikult keskmaale pühendunud ja pikkade aeroobsete treeningute osakaal on väike olnud. Eks see avaldas kindlasti mõju. Stardikoht polnud ka just parim ja mahajäämus 43 minuti graafikust oli juba algusest peale. Ühtlases tempos jooksis ta koos Toomas Hirmatiga lõpuni. Mõlemale võeti sama aeg, mis veel aasta tagasi oleks õnnest hüppama pannud.
Esmakordselt alistasid 50 minuti piiri Hana-Maarja Helinurm ja Ramune Susloviene, kelle stardinumbrid oli päris suured. Kui Hana-Maarjal oleks veidi rohkem aega jooksmisele pühenduda, võiks ta peagi 10 km alla 40 minuti joosta. Ema ja isa geenid on tuntavad ja talendist puudust ei paista olevat. Ramune võiks järgmiseks aastaks 45 minutit eesmärgiks võtta. Mõlema puhul on tegu päris värskete Täppsportlasega.
Ka mehed jooksid tublilt. Meeste au päästis Oliver Kulbas, kes möödus distantsil Liis-Gretest ja lõpuks 59 sekundit varem finiśisse jõudis. Selle aasta parima 10 km jooksis Heiki Pruul. Kuigi sel korral oli juba esimesel üheksal km-l veidi kiiremini joostud ja rohkem pingutatud, proovis ta lõpus jälle teravust. Kui viimasele km-le minnes oli Liisuga vahe oma 30 sekundit, jõudis ta lõpuks Liisule selja taha aga mööduda enam ei jõudnud, distants sai enne otsa. Esmakordselt alistas 39 minuti piiri Andres Sang. Väga väikese mahu pealt võib ka väga hea tulemuse joosta. Tasapisi kogub vormi Priit Parts. Taas sammuke endisele tasemele lähemale. Viljar Hiienõmm tegi õhtuse lahti (või kinni) jooksu enne järgmise päeva maratoni ja täitsa edukalt, kiiremini kui Pärnus. Toomas Hirmat jooksis Mirjamiga koos ja tulemus ületab tema endise isikliku päris suurelt. Taas treenima hakanud Madis Valk veel kogub vormi. Endise tasemeni on veel minna aga küll see kunagi juhtub. Leho Liidres startis väga kaugelt ja sellise stardinumbriga tuleb väga suure massi sees joosta. Kindlasti on ka paar auku treeningutes vormile mõju avaldanud aga ega jooks halb olnud, ikka hea.
Pühapäeval joosti kahte distantsi. Maratoni start anti kl 9:00 ja poolmaratoni jooksjad startisid kl 10:15. Selgelt tugevam koosseis oli sel aastal Täppsportlastel väljas poolmaratonis. Tugev rahvusvaheline konkurents tähendas seda, et linnasarjas punktikohale jooksmiseks tuli päris suuri kiirusi näidata. Eriti keeruline oli see poolamaratonis. Alustame siis poolmartonist.
Kaia Lepikul, Mari Boikovil ja Lauri Ulmil oli see tähtsaimaks võistluseks enne kolme nädala pärast toimuvat Berlini maratoni. Kuidas seisud on, näitas jooks. Kui tavaliselt lähevad sportlased suurtele võistlustele sõnumiga, et treenitud on rohkem ja tugevamini kui kunagi varem ning śansid on suurepärased. Tagasi tullakse sageli sellise jutuga, et ei tea mis juhtus, ei olnud sel päeval minekut, ei olnud minu päev jne. Kaia Lepik on sel suvel 2 korda haiguste küüsi langenud ja seetõttu on treeningutes suuri muudatusi teha tulnud ning enne starti võis öelda, et treenitud on vähem kui kunagi varem. Samas tähendas see suuremat värskust. Śansside koha pealt oli treener vist veidi lootusrikkam kui Kaia ise. Kaial pole seni õnnestunud joosta ühtegi kiiret poolmaratoni tippvormis olles või on ilm need ära rikkunud. Seetõttu oli ka isiklik tugevalt paar minutit alla võimete. Mari eesmärgiks oli joosta kiiremini kui kevadel Raplas. Väike väsimus võis sees olla aga õigete treeningutega peaks maratoni ajaks sellest jagu saama. Lauri suvine hooaeg algas lähendajalihase venitusega ja 3 nädala pikkune paus viis kest suve üldise treenituse alla. Viimasel ajal aga on olnud jälle positiivseid noote märgata. Lilianal oli vaja poolmaraton läbida, sest linna sarjas poleks tal muidu 100 km võimalik täis saada. Vaadates stardinimekirja, oli selge et punktikohale erilist lootust pole kellelgi.
Jooksust lähemalt. Kaia läks taas peale suure varuga. Tempo oli umbes võrdväärne Pärnu 10 km jooksuga. Väga hea enesetunne püsis kogu jooksu vältel ja 20 km märgi juures heitis Kaia pilgu kellale ning kiire arvutus näitas, et kui lõpus tavalisest veidi kiiremini joosta, võib ka isiklikust jagu saada. Kui lühematel distantsidel Kaial lõppu tavaliselt eriti ei ole, siis ülipikkadel distantsidel teeb ta sageli pika ja kiire lõpu. Sel korral oli viimase 1,1 km keskmine tempo 3:38 ja see aitas mõne sekundiga jagu saada ka senisest isiklikust rekordist. Soodsa ilma tõttu oli keskmine pulss madalam kui Pärnus ja keskmine kiirus praktiliselt sama kuigi distants oli rohkem kui poole pikem. Lootus püsib!
Tubli jooksu tegi ka Mari Boikov. Alguses Liliana Torniga suhteliselt samas rütmis liikunud Mari nihkus tasapisi Lilianal eest ära. Vahepeal õnnestus ka Minna Kelk kätte saada aga lõpukiirusest jääb veel puudu ja Minna läks uuesti eest ära. Aga alla 4 minuti rütmis läbitud poolmaraton annab lootust, et Berliinis võib täitsa korralik maraton tulla. Mõned tugevad trennid veel ja siis on aeg minna kergemale reźiimile.
Liliana Torn on fantastiline. Lilianal oli see kolmas poolmaraton aasta jooksul ja taas oli ta üks paremaid eestlasi. Tasuks loomulikult N50 klassi esikoht, seda muidugi rahvusvahelises arvestuses. Linnasarjas punkte küll ei saanud aga nüüd on vähemalt kilomeetrite poole pealt asjaga korras. Paide-Türi veel ja ongi 100 km piir ületatud.
Kolmapäeval oli veel viimane tugevam treening, kus Lauri Ulm näitas, et vorm on oluliselt paranenud. Selle põhjal võis öelda, et kindlasti tuleb uus isiklik rekord. Algusest peale korralik tempo peale ja lõpuni välja. Peale 15 km-t oli Lauril küll veidi raskemaks läinud aga mingist ära kukkumisest oli asi kaugel. Tulemuseks oligi kindel uus rekord.
Hästi jooksid ka teised Täppsportlased. Kristjan Enno on tuntud visa võitlejana. Kui üldine treenitus pole parim, suudab ta ikka kuidagi välja vedada. Lõpp läks raskeks aga täitsa OK tulemus tuli.
Värskeim Täppsportlane Kristjan Ööpik läks isiklikku tegema ja seda ka tegi. Kuna endine rekord oli üsna lahja, siis ega selles vist keegi ei kahelnudki. Tubli jooks igal juhul.
Täppsportlastel on naisjooksjatega teatavasti seis eriti hea ja on viimasel ajal läinud veel paremaks. Alles 2 nädalat enne Tallinna maratoni liitus Täppsportlaste treeningutega Bret Schär. Juba esimene ÜKE treening näitas, et tegu on treenitud inimesega. Eks väiksed puudujäägid torkasid silma aga üldine foon oli suurepärane. Ka võistluseelne lõigutrenn ainult kinnitas seda. Ja tulemus ületas veel kõiki ootusi. Uus isikliku rekordi parandus tuli rohkem kui 4 minutise varuga. Suurepärane!
Omal tasemel tegid korralikud jooksud ka Madis Reinumägi, Raul Mändla, Marge Nõmm ja Vilve Pilv.
Maratoni poole pealt olid suuremad ootused Tarvi Tameril, kelle eesmärk olevat olnud 2:50. Peaaegu, natuke jäi puudu. Ega suurt ära kukkumist ei olnud aga distantsi lõouosas tempo veidi langes ja need mõned sekundid kuskilt tulid Muide Tarvi lõpetas vahetult pärast naiste Eesti meistrit. Marion Tibar lõpetas mõned sekundid varem.
Ülejäänud maratoonarid olid Marika Roopärg ja meesveteranid. Marika aitas teistel jooksjatel 4 tunni piiri alistada ja paljudel see ka õnnestus. Meesveteranidest oli parim Marek Luts, kes ise kirjeldab jooksu nii: “Täna sai joostud Tallina maratonil. Oli plaan joosta aeg 3:15 kuid kahjuks suutsin 3:15 tempos püsida 32 km, peale seda kukkus aeg 6 sek/km kohta. Ilm oli iseenesest super. Saaks kõik maratonid joosta sellise ilmaga. Ilmselt oleks ka lõpuni jõudnud, aga oskasin peale 15 km päka alla villi saada ja oli üsna valus joosta. Eks see oma viga oli, kuna panin jalga sellised sokid, millega ma nii pikka maad jooksnud ennem ei olnud jooksnud.

Lõpuajaks kujunes 3:18,42, netoaeg 3:18:09. Igaljuhul oli suurepärane maraton

Täitsa korraliku jooksu tegi ka Marek Tõnismäe, kellel kõik planeeritud pikad jooksud erinevatel põhjustel tegemata jäid. Lisaks jooksule on Marek tugev ka triatlonis, ujumises ja rattasõidus ja need alad vajasid samuti tähelepanu. Selle tulemuseks oligi pikkade jooksude välja jäämine treeningplaanist. Aga polnud hullu midagi. Lõpp oli küll raskem aga mingit katastroofi ei tekkinud. Edukas jooks!
Aivar Reinap on terve suve maadelnud allergiaga ja viimased kuud on treening olnud peaaegu 100 % aeroobne. Kuna tunne oli kahtlane, läks Aivar 3:30 gruppi. Päris lõpuni küll grupis välja ei vedanud aga palju maha ka ei jäänud. Positiivne oli möödumine erksalt alustanud Viljar Hiienõmmest, keda lõpus vaevasid päris tugevad krambid. Ilmselt eelmise õhtu 10 km oli ikkagi rohkem kinni jooksmine, mitte lahtijooks. Muide, Aivaril oli see elu esimene maraton. Kunagi ammu, kaua aega tagasi, läbis ta alaealisena TPI 50 km jooksu. Vanem generatsioon ilmselt mäletab veel sellist võistlust.
Uue isikliku rekordi tegi Mihhail Korasteljov. Väga kiire algus tingis küll selle, et lõpukilomeetritel tempo langes oma 70 sekundit km kohta aga uus isiklik tuli sellele vaatamata. Ilmselt võinuks tulemus mõõdukama algkiiruse korral veel oma 5 minutit kiirem olla.
Veiko Kase on viimasel ajal vähe treeninud aga maraton oli plaanis igal juhul läbida. Tempograafik näitas, et lõpus oli väga raske aga alla andmisele Veiko ei mõelnud ja eduka lõpuni ta tuli.
Oli edukas jooksupäev.
L. ja P.  7. ja 8. september – Tallinna sügisjooks ja maraton ning poolmaraton
10 km
8. Liis-Grete Arro – 38:22
28. Mirjam Piik – 43:53 – N40 – 6. koht
55. Hana-Maarja Helinurm – 46:45
89. Ramune Susloviene – 49:09 – N45 – 6. koht
54. Oliver Kulbas – 37:23
67. Heiki Pruul – 38:23 – M40 – 6. koht
82. Andres Sang – 38:47 – M40 – 7. koht
123. Priit Parts – 40:44 – M40 – 10. koht
178. Viljar Hiienõmm – 42:45 – M50 – 7. koht
223. Toomas Hirmat – 43:53 – M50 – 10. koht
1507. Madis Valk – 52:49 – M50 – 62.
2750. Leho Liidres – 1:05:36 – M55 – 54. koht
poolmaraton
13. Kaia Lepik – 1:22:22
15. Mari Boikov – 1:24:14
16. Liliana Torn – 1:25:15 – N50 – 1. koht
28. Bret Schär – 1:33:18
318. Marge Nõmm – 1:56:28 – N50 – 18. koht
567. Vilve Pilv – 2:03:39 – N50 – 36. koht
59. Lauri Ulm – 1:21:13
121. Kristjan Enno – 1:27:43 – M45 – 14. koht
177. Kristjan Ööpik – 1:30:13
285. Madis Reinumägi – 1:34:55
1259. Raul Mändla – 1:54:32 – M45 – 110. koht
maraton
150. Marika Roopärg – 3:58:50 – N50 – 12. koht
49. Tarvi Tameri – 2:50:17
256. Marek Luts – 3:18:09 – M45 – 31. koht
286. Marek Tõnismäe – 3:20:44 – M40 – 51. koht
588. Aivar Reinap – 3:36:13 – M50 – 40. koht
625. Viljar Hiienõmm – 3:39:09 – M50 – 43. koht
774. Mihhail Korasteljov – 3:44:35 – M45 – 114. koht
1652. Veiko Kase – 4:33:29 – M50 – 117. koht
Jooksmiseni ja kohtumiseni stardis!