Kohila 800 m, Täppsportlaste suvelaager, Tipust TOP-ni, 100*10000 m MR.

jooksutrennid Tallinnas

Nädala esimene võistlus, mis toimus Täppsportlaste osavõtul, oli Kohila seeriajooksu 800 m. See etapp läks EV100 arvestusse, mistõttu oli osalejaid tavalisest rohkem. Ka hulgaliselt Täppsportlasi sai tulemuse kirja. Kahjuks selgus soojenduse järel, et Kevin Väljaots ei saa kannavalu tõttu starti tulla ja ootused heale ajale jäid järgmisi starte ootama. Naiste tugevamas jooksus tegi lõpus kõigile ära Helin Meier. Meeste tugevam jooks oli väga rahvusvaheline ja lõpusirgel oli esikuuik paari meetri sees. Kahjuks läksid esimesed kohad lätlastele. Järgmistes jooksudes osales aga ka hulgaliselt Täppsportlasi. Väga kiire alguse tegi Kadri Jägel, kes läbis esimese ringi 70 sekundiga. Lõpuni Kadri veel sellise kiirusega seekord vastu ei pidanud aga parima Täppsportlasena lõpetas ta küll. Kadri aeg oli 2.34,29, mis andis N30-39 klassis III koha. Samas jooksus lõpetas Mirjam Piik 2.36,35-ga ja nagu hiljem selgus andis see N 40-49 klassis esikoha. Helis Selge lõpetas jooksu 2.37,84-ga, mis oli N20-29 klassi 7. tulemus. Järgmise naiste jooksu võitis ülekaalukalt Liliana Torn. Paraku tuli üksi joostes ajaks 2.36,84 ja sel korral tuli N40-49 klassis leppida ülinapi allajäämisega Mirjamile.

Meestest oli Heiki Pruul end väga tugevasse jooksu sebinud ja jooksu algul tundus, et see kiirus, mis sisse pandi, käib Heikile üle jõu aga distantsi lõpp oli tugev ja Heikil õnnestus lõpusirgel ka ühest konkurendist mööduda. Tasuks hooaja parim 800 m – 2.11,09, mis oli M30-39 klassi III tulemus.
Veidi nõrgemas jooksus tegi ilma Kain Väljaots. Õnneks või kahjuks magas Kain sel korral stardi maha ja ei õnnestunud algust tavapärase kiirusega joosta. Kas sellest või lihtsalt paremast vormist tingituna, tuli teine ring mõned sajandikud isegi kiirem kui esimene ja Kainile uus isiklik – 2.08,55. Loomulikult võitis Kain taas ka M40-49 klassi ülekaaluka esikoha.
Teiste meie meeste tulemused:
Rivo-Erich Rõigas 2.23,56 – M 30-39 klassi 8. koht
Hugo Toll 2.29,06 – M 40-49 klassi III koht
Aivar Reinap 2.32,47 – M 40-49 klassi 4. koht
Mihhail Korasteljov 2.53,67 – M 40-49 klassi 7. koht
Raul Mändla 2.54,14 – M 40-49 klassi 8. koht.
Täppsportlased Paikuse suvelaagris
Neljapäeval algas Paikusel Täppsportlaste suvelaager, kus osaleti suure aktiivsusega ja toimus mitmeid huvitavaid üritusi ja võistlusi. Füsioteraapia teenuseid pakkus Agnes Raudam, kes ka ise sporlikul osal kaasa lõi. Suured tänud Agnesele, kelle oskuste tõttu said paljud asjad selgemaks nii jooksjatele kui ka treenerile. Masöörina tegutses meie tippjooksja Kristiina Verevmägi, kellel samuti tööpuudust polnud. Tänud temalegi! Nii mõnedki puised jalad said palju pehmemaks.
Toimusid mitmed ühistreeningud ja trenni andsid ka külalistreenerid Olga Andrejeva ja Ants Kiisa. Olga tegi tavapärase linditrenni, kuhu oli lisatud mõningaid uusi harjutusi. Ants tegi laagri lõpuks korraliku ÜKE, mis koosnes tõkkeharjutustest, hüppeharjutustest ja enda keharaskusega harjutustest + lõppu veel veidi teistlaadi venitused. Mõned trennid jäid üle isegi klubi peatreenerile.
Reede õhtul oli meelelahutuslikuks osaks kestvusjooksu teemaline viktoriin, kus kõik 17 küsimust olid osaliselt või täielikult seotud kestvusjooksuga. Viktoriini võitis võistkond kuhu kuulusid Üllar, Mihhail, Martin ja Mirjam. Vaid ühe punktiga tuli alla vanduda Jaani, Jana, Leho ja Ramune võistkonnal. Ehk siis Üllar tegi Jaanile ära. Pingsas III koha heitluses õnnestus viimane poodiumikoht saada Agnesel, Margel ja Rauli. 4. koht läks Kristiinale, Kadrile, Kaiale ja Eerole. Tubli 5. kohaga tuli leppida Liisil, Helisel ja Kainil.
Laupäeva hommikul toimus kõigi jaoks oodatud või vihatud paaris teatejooks, kus paarilised pidid vaheldumisi jooksma 6*600 m. Kummalegi jagus seega 3 etappi. Võistlus oli sama põnev nagu murdmaasuustamise MK etapp sprinditeates. Võistkonnad sai koostatud võimalikult võrdsed ja kuna osales 9 naist ja 7 meest, oli segapaare 7 ja üks naiskond. Avaetapilt tuli pika eduga Helis ja tekkis jälle väike kahtlus, et nagu eelmiselgi aastal, võidab ainus naiskond. Läks aga teisiti. Üha enam sai selgeks, et Liis ja Eero kipuvad hoopis ära võitma. Liis ei lasknud oma etapil konkurente kaugele ette ja Eero jooksis omal etapil alati kõigist mööda. Viimase etapi alguseks oli Liis päris liidri kannul ja siis polnudki enam mingit kahtlust. Esikoht läks võistkonnale, kus jooksid Liis ja Eero. Teiseks tõusid Mihhail ja Mirjam. Mirjam läks iga etapiga järjest paremaks ja ka Mihhail jooksis hästi. Kolmas koht kuulus Rauli ja Kadri võistkonnale, kes lõpus veidi väsisid. Naiskond koosseisus Helis ja Marge lõpetas neljandana. 5. koht kuulus Agnese ja Kaini võistkonnale. Kainilt tulid kindlalt kõige kiiremad etapiajad ja ega Agneski alt vedanud. 6. koht kuulus Ramune ja Jaani võistkonnale, kes alles lõpusirgel jäi Kainile alla. 7. koht läks Lehole ja Kaiale. Kaia jooksis muide 3 etappi kõik järjest kiirenevalt ja möödus enda kahel viimasel etapil Üllarist, kes jooksis koos Janaga ja lõpetas 8. kohaga. Kaia ja Kain tegid veel päris korraliku trenni otsagi. Ka paljud teised tegid mõned kiiremad lõigud peale ja trenn oligi läbi.
Õhtul tehti taastav jooks. Trenni lõppu oli põnevuse tekitamiseks lisatud täpsusjooks. Tuli joosta 300 m treeneri poolt ette antud ajaga, mis ei olnud kõigile võrdsed ja kella vaadata ei tohtinud. Kui esimene ring sai tehtud, tuli teisel korral joosta võimalikult sama aeg, mis esimesel katsel. Treener kavaldas sel korral paljud õpilased üle, sest joosta tuli üliaeglaselt. Väga vähesed jooksid aeglasemalt kui ette nähtud. Enamsti kiputi ikka palju kiiremini jooksma. Paremusjärjestuse määrati nii, et mida väiksem oli erinevus ette määratud ajast, seda parem. Sellele liideti teise jooksu erinevus esimesest jooksust ja oligi selge, kelle jooksutunnetus kõige parem. Lõpuks selgus, et päris suure ülekaaluga tuli võitjaks Raul, kes kahe jooksu peale eksis vaid 2,16 sekundit, II koht kuulus Eeole, kelle viga oli 5,92 sekundit, III oli Helis 6,02 sekundit, 4. Mihhail  7,10 sekundit, 5. Marge 7,20 sekundit, 6. Liis 7,78 sekundit jne. Kõige kiiremad jooksjad polnudki kõige täpsemad.
Süüa anti laagris hästi ja pigem tekkis probleeme üle söömisega. Pühapäevase lõunasöögi järel alustasime tagasiteed ja kõik jõudsid ka ilusti koju.
Sel ajal kui meie laagris olime jooksis Aivar Reinap läbi terve Eesti, ehk tipust TOP-ni. Jooks algas Munamäe jalamilt ja lõppes Pirita purjespordi keskuses. Päris üksinda siiski seda jooksma ei pidanud, sest võistkonnad olid 10-liikmelised ja joosti paaridena ehk iga paar sai joosta 3 etappi, kokku umbes 40 km ja seda vähem kui ööpäevaga.
Jooks Aivari enda sõnade läbi:
Kui minult mitu kuud tagasi tööl küsiti, et kas Eesti Meedia võiks ka ehk sellel erilisel teatejooksul Tipust Topini osaleda, siis andsin pikemalt mõtlemata nõusoleku. Kui vaja oma töökohta jooksmises esindada, siis joosta ma ju ikka suudan! Kuigi see mu treeningplaanidesse väga ei sobinud- samal ajal oli ju nii jooksulaager, kui ka Guinessi rekordijooks, kuhu ma olin kandideerinud, siis imelik oleks olnud ka ära öelda. Ega ma eriti sellesse jooksuformaati ei süvenenud – kui palju ja kui kiiresti tuleb joosta- kuna harrastajate värk, siis see ei tohiks ju konti murda. Ühel hetkel olimegi laupäeva varahommikul Munamäel ja tuli joosta Tallinna!

Eesti Meedia pandi isiklike rekordite põhjal paaris jooksma Sportlandi tiimiga – olime teistest paremate aegadega. Mina olin oma tiimis tugevuselt 2-3 jooksja, kuid miskipärast anti mulle kõige pikem vahetus. Kokku siis 10 tiimi, kes jooksid viie paarina. Igas tiimis 10 jooksjat, kes pidid jooksma kokku 335 km. Start anti iga 15 minuti järel nii, et nõrgemad paarid läksid teele varem ja tugevamad startisid tund esimestest hiljem. Kui algselt lubati mulle minu vanune kaaslane, kellega joosta tempos 5:30 min/km ja lootsin sellist lahedat kulgemist mõnusalt looduses, siis kohapeal selgus, et Sportland oli oma jooksjad ümber mänginud ja mulle sattus jooksukaaslaseks 24-aastane sportliku taustaga Karl Sirak, kellel oli plaan harjutada augustis toimuvaks Tallinn Ironmani maratoni etapiks ehk ta soovis joosta tempoga u 4:45 min/km.

Vastu nagu ka ei sobinud vaielda, kuigi mu jooksuvorm pole viimasel ajal just eriti kiita olnud ja puudus teadmine, kuidas mu pulss suurema koormusega käituma hakkab ja kuidas jalad sellist suht pikka asfladi jooksu taluvad. Nii tuligi joosta laupäeva hommikul kell 9:43: 14,8 km ja siis sama päeva õhtul kell 20:04: 11,3 km ja pühapäeva varahommikul kell 5:15: 14,35 km. Kokku seega üle 40 kilomeetri vähem kui ööpäeva jooksul. Tõusumeetreid kokku 201 ja langust 293 meetrit.

Arvestades, et ma jooksen pigem lühemaid distantse ning pigem parema meelega väldin jalgade säästmiseks asfaldil jooksu, siis oli ikka parajalt suur katsumus küll. Igal juhul sai joostud kõik jooksud hoolimata magamatusest enam-vähem soovitud tempos ära. Kui esimese jooksu tõusudel mu jooksupartner pigem püüdis tempot veidi üles kerida, siis viimasel päeval püüdis ta pigem mind tagasi hoida. Kummalisel kombel ei väsimus, ega magamatus, ega soojenduse-lõdvestusjooksu-venitamise võimaluste puudumine jalgadele mõju eriti ei avaldanudki ja jalad hakkasid valutama alles peale viimast jooksu ehk tundub, et kõik on ikka peas kinni. Kui sa ei saa olla väsinud ja pead jõudma, siis jõuadki!

30. juunil algas ka Guinessi rekordijooks 100*10000 m jooksus. Ja nagu kõik teavad, sündiski uus maailmarekord. Kolm kuulsust on nüüd ka Täppspotlaste hulgas. Esimesel ööl jooksis Oliver Kulbas etapi uue isikliku tippmargiga, 36:55-ga. Viimase päeva varahommikul jooksid Karol Keskküla 38:42-ga ja kohe tema järel Kain väljaots 37:20-ga. Elagu maailmarekordi omanikud! Koguajaks tuli: 61:36.06. Eesti on jooksjate maa.