Tallinna Maraton 2016

Viimane SEB Tallinna Sügisjooks/Maraton on saanud ajalooks. Täppsportlased paistsid seal väga mitmel rindel silma. Kes uuendas rekordit, kes oli tempomeister, kes jooksis kaks distantsi ja kes tegi musta mandri meestele jänest.

Ning suur osa täppe oli ka raja ääres Russalka teeninduspunktis, kus jagati maratoonaritele jooke-sööke.

Alustame sündmuste järjekorras. Esimene distants kus täppe osales oli laupäevane 10 km jooks.

tal-sj-10-finis-aivar-oliver-kaia

Parima tulemuse tegi Berliini maratoniks valmistuv Kaia Lepik, tempotrennina joostud aeg 39:25 on tugevast klassist. Temast minuti võrra kiiremini jooksis Kristjan Enno, arvestades tema stardikohta oli paremat tulemust raske tahta.

Kristjan: täna saabus lõpuks see kauaoodatud päev, kui ma võistlesin SEB 10km jooksul, aga paraku protokollijate arvates kepikõndijate arvestuses. Kahjuks tuleb ausalt tunnistada, et keppe mul polnud ja kõndidagi ei olnud aega ning esimene koht jäi väga-väga kaugele… Aga jooks oli tore ja aeg 38.25 annab lootust, et pika jooksu väsimus hakkab mööduma!

Kristjan käis nimelt 3 nädalat varem 90 km pikkusel Ultravasan jooksul.

tal-sj-2016-10-km
Riho Kristjanist: Kristjan Enno tegi täna tõesti uue suurepärse Eesti rekordi 10 km maanteekäimises – 38:25. Kindel esikoht käijate hulgas. Mulle tundus küll rohkem jooksu moodi, aga ju tänapäeva käimise reeglid on siis sellised.

Kaia ja Aivariga tehti ka ametlikus maratonisaates jooksueelne ja -järgne intervjuu. (1:45 ja 12:35 saate algusest)

aivar-tal-sj-10-finis

poolmaraton

Kiireim klubi poolmaratoni oli Franko Reinhold, kes sai 20. koha (MJ2.) netoajaga 1:18:52. Poolteist minutit hiljem finišeeris Kevin Väljaots. Mõlemad mehed tegid isikliku margi. Ülejäänud täppe tuli pärast Kevini finišit oodata üle kümne minuti. Poolmaraton oli meil kõige populaarsem distants, seda jooksis 15 täppi.

Franko: Hommikul kell 9.00 andsid õed Luiged stardi maratonile ning kell 12.00 läksid rajale poolmaratonist osavõtjad. Mina kuulusin sinna teise seltskonda ja läbisin pooliku isikliku rekordiga 1:18:54, mis andis 20. koha (3214 osalejat) ja meesjuunioride vanuseklassis teise koha. Varasem tippmark murdus 6 minuti ja 9 sekundiga. Võiks nagu rahulolu tunda, sest hooaja eesmärk joosta poolmaraton alla 1:20-ne sai ju alistatud. Ilmselt torkasin näppu liialt kiire algusega. Esimese kilomeetri läbisin 3.15-ga ning 10 km ajaga 35:29(enda kella järgi 35:08). Tol hetkel asusin 12. kohal joostes koos Allan Männiga. Suures plaanis midagi hullu pole, kuid parandamist veel küllaga. Just need viimased kilomeetrid on need, mille kallal vaeva näha! Esimene 10 km tuli täna kuidagi väga kergelt. Veel tahaksin tänada kõiki kaasaelajaid, kes toetasid väga palju! Eriti distantsi lõpuosas, mis oli ülimalt positiivne ja andis jõudu raskel hetkel pingutada ja mitte murduda!! Head taastumist kõigile!!!talm-2016-frankoLiis: Täna siis sai joostud selle aasta oodatuimal üritusel. Kuna viimasel ajal ei ole mitmel põhjusel olnud võimalik korralikult plaani järgi trenni teha, siis suurte ootustega rajale ei läinud. Et teha midagi teistmoodi kui muidu, mõtlesin võtta sappa tempomeistrile, et mitte nii palju oma kella vahtida ja hoiduda liiga kiirest algusest. Nii siis saigi joostud esimesed 4-5 kilomeetrit pilk õhupallidel, millele kribatud numbrid 1.45. Siis lendasid õhupallid laterna otsa, tempomeister kadus pikkamööda silmist ning edasi tuli jätkata omapäi. 9. kilomeetrini suutsingi tempot hoida, sealt edasi see veidi langes. Pirita teel püüdsin kinni Helise, kes oli maratoni teisel ringil ning ainsaks eesmärgiks ilmselt vaid kuidagi finišisse jõuda. Sellegipoolest sai reipalt ergutusi vahetatud ning jooks läks edasi. Peale tagasipööret hakkas aga kõik allamäge minema. Jalad hakkasid väsima, ilm kiskus kuumaks ning pidevalt oli soov kellelegi öelda, et lülitage see päike ometi välja… no ei lülitatud. Ja siis juhtus veel midagi minu jaoks täiesti uut – jõudsin järgi teistele täppidele! Olles ise juba täiesti kapsas, kulgesin mööda (justnimelt kulgesin, jooksuks ei julge seda enam väga nimetada) Veikost, mõni hetk hiljem Raulist ja Kaidarist, kes oli läbimas maratoni viimast otsa. Oli näha, et jooks oli ränk – palju oli kõndijaid, palju oli neid, kes kustusid. Jäi veel vaid mõte ise kuidagi omal jalgel finišini jõuda sest enesetunne kiskus halvaks, viimased kaks kilomeetrit möödusid vaheldumisi kõndides ning tahtejõu najal püsti püsides. Finišikoridoris suutsin siiski viimsed jõutagavarad kokku koguda ning midagi lõpuspurdi taolist korraldada, kas ma kellegist veel ka mööda sain, ei mäleta…. Ühe lausega kogu lugu kokku võttes – oli aasta rängim jooks, hea, et läbi sai ja mõnda aega ei mõtle ühelegi poolmaratonile.

talm-2016-liis

maraton

eero-talm-2016

Maraton kui jooksu põhidistants pakkus palju elamusi. Esiteks oli Marika 4:15 tempomeister. On väga sobiv, et parim maratoonar, Eero, tegi ka isikliku margi 3:20:58.

Eero: Ma isegi mõtlesin, et jõuan lõpuni tempot hoida. Päris sedasi ikkagi ei juhtunud. 3.15 grupist jäin maha peale viimast tagasipööret ja sedagi mitte kohe. Päris jamaks läks paar kilomeetrit enne lõppu, kõndisin natuke ja veeresin siiski lõpuni. Kõige vastikum on muidugi teekond finišist pakihoidu. Seal on trepid ja istumiskohta ka pole. Aga lillemüügilaua taga sai pisut pikutada. Seekord sai 15 minutiga hakkama. Kaks aastat tagasi läks pool tundi, järelikult olin toona kaks korda kapsam. Kui riided vahetatud, hakkas elu taspisi tagasi tulema. Arvestades, et maratonitrenni pole teinud ja trenn muidu ka üle kivide-kändude läinud, peab väga rahul olema. Ikkagi isiklik rekord 03:21:01. Kuna korraldus on nii hea, siis jookseks ikka uuesti. Vaatamata lõpuosa piinadele. Tänud kaasaelamise eest! Väga hea tunnue ikka, kui suurest grupist just sind ergutatakse!talm-2016-viljar

/Viljar maratonirajal, foto: Imre Avaste/

Maraton on raske ala ja elamusi ning sooritusi oli igasuguseid. Aga ühest mehest peab eraldi rääkima, kuigi finišini ta ei jooksnud. Nimelt otsustas Kain pisut pulli teha. Ta võttis natuke kehakarastust ja tegi tempoka lõigutrenni.

tappide-joogipunkt-talm-2016g-kain-maratoni-stardis

/enne starti… foto: Delfi/

Kain: Valearusaamade vältimiseks olgu ära mainitud, et tänane maraton oli planeeritud katkestusega, stardist panin küll plagama, aga pealt kahte kilomeetrit tulin rajalt maha. Pole veel jalavigastusest päris ära toibunud, aga kuna stardimaks oli tasutud, siis oli unikaalne ja stressivaba võimalus lolli mängida ning pea terve esimese kilomeetri seda jooksu juhtida.

talm-kain-juhib

/esimsel kilomeetril on näha mitmeid hämmingus kaasvõistlejaid.. foto: Delfi/

joogipunkt

tappide-joogipunkt-talm-2016aTäppsportlastel oli esimene kord minna kambaga välja suurvõistluse teeninduspunkti. Umbes 15 klubiliiget tuli hommikul Russalka juurde ja hakkas jooksjatele jooke-sööke lauale panema ning hiljem võistluse kestel kätte andma. Enamik jooksjaid ilmselt ei teadnud et kõrvuti jagasid jooke Eesti meistrid – Tiina Tross ja Tiia Eeskivi.

tappide-joogipunkt-talm-2016c

/Kaia jõudis lisaks 10 km jooksule ka joogipunkti, kus ta paistis silma vaimukate ergutusthüüetega/

Ettevalmistused tehtud, sai asuda esimesi võistlejaid ootama. Esimese aplausi teenis rajal jooksjate ees liikunud politseinik mootorrattal. Aeglaselt alanud üritus läks väga kiireks siis kui saabusid 5-tunni maratoonarid ja 2-tunni poolmaratoonarid, rahvamass voolas lakkamatult. Tuli end väga kiirelt liigutada et piisavalt palju topse joogiga täita mille suur jooksjate mass haaras lennult.