Talve lõpu ja kevade alguse võistlemistest

jooksutrennid Tallinnas

a 2022. aastal peeti Falesia tänaval 5 km maanteejooks. Sel korral ootas osalejaid kohutav ilm. Sadas külma vihma, puhus kõva tuul ja ega soojagi eriti üle kümne soojakraadi olnud. Igal juhul Tallinnas oli samal päeval tunduvalt soojem. Temperatuur oli umbes sama aga vihma ja tuule asemel paistis Tallinnas soojendav päike. Kuna võistlust korraldati, tuli ka võistelda. Täppsportlasi oli stardis 2 – Liliana Torn ja Marek Tõnismäe. Kohe algusest peale polnud naiste võitjas kahtlust. Liliana jooksis juba allamäge lõigul teistel eest ära. Marek alustas rahulikumalt jäi samuti Lilianast kohe maha. Edasi läks raskemaks, sest joostakse 3 ringi ning ligi pool sellest on laskumine ja teine pool tõus. Kiirus küll langes aga vahekorrad jäid samaks. Tulemuseks oli, et Liliana saavutas tugevas rahvusvahelises laagerdajate seltskonnas ülekaaluka võidu naiste klassis ja loomulikult ka N50 klassis. Marek lõpetas 4 kohta tagapool ja oli üheksas lõpetaja. Sellise ilma ja raske raja kohta olid tulemused väga head.

15.03.2022. Falesia 5k ~ 5 km
9. Marek Tõnismäe – 19:59

Marek ja Liliana Faleesia krossiarajal treenni tegemas

naised:
1. Liliana Torn – 18:38 (üldkoht 5.)
——
Üle pika aja tegi esimese stardi pikalt vigastuspausilt naasnud Jaan Õun. Veidi jalga hoides ja mitte kõike välja pannes tuli selline tulemus nagu tuli. Ega lõpukoht palju kehvem polnudki kui tavaliselt, sest konkurents jättis soovida. Aga jalg pidas vastu ning siit saab ainult edasi minna.

19.03.2022. Sarma pööripäeva jooks ~ 5 km
15. Jaan Õun – 20:42,6
——
Teletorni vallutamisel oli osalejaid ka Täppsportlaste hulgast. Ühtlasi oli tegu Trepijooksu Eesti meistrivõistlustega. Läks nii nagu tavaliselt läinud on. Tõupuhtale trepijooksjale Rauno Tiitsule vastast polnud. Tema oli üks kahest, kes 63 korrust suutis läbida alla viie minuti. Tarvi Tameri pole seevastu trepijooksule eriti keskendunud aga kolmanda koha väärilise tulemuse suutis ta välja joosta ikkagi. Üheteistkümnenda veteranina lõpetas Toomas Pärnassalu.

03.04.2022. Teletorni trepijooks (Eesti MV) – 63 korrust
1. Rauno Tiits – 4.47,6
3 Tarvi Tameri – 5.08,3
36. Toomas Pärnassalu – 8.40,2 (vet – 11. koht)
——
Tavaliselt on Haapsalu maanteejooks olnud Täppsportlaste hooaja avapauguks ja osa on võetud suurema massiga. Sel korral ei klappinud sellega nii hästi. Juba enam kui pool aastat tagasi välja kuulutatud kevadlaager sattus samale nädalale ja võttis olulise osa potentsiaalseid jooksjaid ära. Lisaks oli covid oma töö teinud ja nii mõnelgi jättis varakevadine vorm soovida. Stari asusid vaid Liliana Torn ja Marek Tõnismäe. Jooksis ka Kaia Lepiku kell ja väga kiiresti – 34:38,9-ga ja tuli Läänemaa meistriks. Kahjuks polnud kell Kaia käe peal. Vastasel juhul oleks tegu olnud uue suurepärase isikliku rekordiga.

Kehvasti läks Liliana Tornil, kelle jooks lõppes veerandi distantsi järel. Eelnevalt külmetanud ja kerge viiruse käes vaevelnud Liliana tundis end algusest peale kehvasti ja ei hakanud endale liiga tegema ning katkestas kolmandal kilomeetril. Õige otsus, sest ega sellise enesetundega poleks aega alla 40 minuti tulnud. Nüüd vähemalt ei teinud tervisel liiga.

Marek Tõnismäe tegi elu parima Haapsalu jooksu. Mõnel korral on Marek 10 km küll ka alla 40 minuti jooksnud aga mitte nii varasel aastaajal. Ilmselt oli Portugali laagrist ikka kasu.

09.04.2022. Haapsalu maanteejooks ~ 10 km
48. Marek Tõnismäe – 40:34,4
Liliana Torn – DNF
——
Järgmisel päeval jooksis Marek kerge tempotreeninguna veel ka Sinilille jooksul. Tulemusele ei maksa tähelepanu pöörata, sest pingutus oli mõõdukas.

10.04.2022. Tallinna Sinilille jooks ~ 3,2 km
82. Marek Tõnismäe – 14:29,6
——
Saare maakonna murdmaajooksu MV-l osales sel aastal lausa 3 Tippsportlasest saarlast. Mehed läbisid 3 ringi ehk 6 km ja naised 2 ringi, mis teeb 4 km. Nagu tavaliselt ikka juhtub, läks meie naisjooksjal paremini. Kõige värskem Täppsportlane Raili Maripuu oli terve jooksu teise kuni neljanda koha heitluses ja väljus sealt lõpuks kolmandana. Võib spekuleerida natuke taktika üle, sest sinna võis minna teine koht. Ilmselt läks algus natuke kiireks aga tegu oli üle pika aja esimese stardiga ja medal ju ikkagi tuli. Liina Tabri oli ülekaalukas võitja aga Taimi Kanguriga oli vahe vaid 3,6 sekundit. Igal juhul on keda järgmisel korral võita.

Meeste osakonnas startis 2 Täppsportlast – Jaan Õun ja Raul Mändla. Jaan oli eelnevalt Jõulumäel vormi kogunud ja tundus juba, et midagi on tekkinud. Võistlustingimustes päris loodetud kujul ei õnnestunud aga jooksu moodi juba see asi välja nägi. Ka Raul tegi enda kohta igati hea jooksu. Korralikus konkurentsis on tegu täitsa normaalsete tulemustega.

16.04.2022. Saare maakonna MV murdmaajooksus
mehed 6 km
12. Jaan Õun – 24:17,0
15. Raul Mändla – 28:30,6

naised 4 km
3. Raili Maripuu – 17:23,0
——
Luitejookust võttis maksimumi Marge Nõmm. Põhijooksus osales ka Mehis Mäe. Esimese stardina oli kavas 5,4 km koertekross. Marge oli stardis koos Siberi Huskyga, kel nimeks Dukati. Tegu on veterankoeraga, kellele see oli viimane võistlusstart. Ühtlasi oli Ducati ka võistlusel osalenutest vanim koer. Vaatamata kõigele oli Ducati väga tubli. Lõpetati naiste hulgas neljandana ja ühtlasi tuli Nargele NV esikoht.

Paari tunni pärast oli uus start. Sel korral jooksid ainult inimesed. Koeri rajale ei lastud. Portugali laagris head vormi kogunud Mehis Mäe liikus päris hästi ja lõpetas 12.-ndal kohal. Igati tubli sooritus Mehise poolt. Marge oli aga väsinud ja ilma koerata enam nii hästi ei läinud. Jooks kujunes rohkem läbimiseks aga pole hullu. Kergem treeningperiood tuleb vahele ja uued stardid ootavad.

17.04.2022. Luitejooks
Koertekross ~ 5,4 km
naised
4. Marge Nõmm – 27:19,9 – NV – I koht (üldkoht – 19.)

Ducati, Marge ja teised auhinnaatud

~ 8,3 km
12. Mehis Mäe – 32:14,1

naised
36. Marge Nõmm – 44:47,4 – NV50 – 4. koht (üldkoht 164.)
——
Selle hooaja Filter temposari algas 3 km jooksuga. Nii nagu eelnevatel aastatel, starditi ka sel aastal 15 sekundiliste intervallidega. Täppsportlasi osales sel korral kaks – Bret Schär ja Tarvi Tameri. Väikseid probleeme oli ajavõtuga ja ka distants oli tuntavalt pikem aga ega see jooksulusti ära võtnud. Poodiumi kõrgeim aste jäi küll vallutamata aga teise ja kolmanda astme tasemele õnnestus meie jooksjatel end välja joosta. Tarvi oli tugevate triatloni poistega heideldes kolmas ja sada maksimumi endast andmata ning Bret lõpetas Anne-Ly Palmi järel teisena.

Ratturite arvestuses tegi hooaja esimese ponnistuse alles koroona mõjudest taastuv Leho Liidres. Ei läinudki kõige hullemini kui distantsi pikkust arvestada.

20.04.2022. Filter temposari ~ 3 km
mehed
3. Tarvi Tameri – 10.24.,6

naised
2. Bret Schär – 12:06,3

ratas 20,4 km
145. Leho Liidres – 43:24,8 (28,193 km/h) – M55 – 10. koht
——
Tartus, Raadi linnaosa tänavatel, tegi hooaja avalöögi Kristjan Ööpik. Distants oli natuke üle seitsme kilomeetri pikk ja ilm ka kavade mõistes üsna normaalne. Rada oli paigutatud üsna väikesele maa-alale ja tuli läbida palju järske täisnurkseid kurve. Oli nii asfalti, kruusa kui lihtsalt looduslikku pinnast. Tundub, et selline sikk-sakitamine Kristjanile istub. Igal juhul hooaja esimene start õnnestus päris hästi ja 16. koht sellise tasemega võistlusel on igati hea tulemus.

23.04.2022. Raadi tänavajooks ~ 7,2 km
16. Kristjan Ööpik – 27:24
——
Viljandis anti avalöök uuele jooksusarjale. Toimus murdmaajooksusarja esimene etapp. Mehed jooksid 4 km ja naised 2 km. Täppsportlaste osas oli plaan saata kohale suurem koosseis aga sellistel puhkudel ikka juhtub, oli stardis vaid Liliana Torn. Ja Liliana oli väga tubli, algusest peale kõva tempo peale ja ega keegi taga ei püsinudki. Kuigi distants oli Liliana jaoks veidi lühike, korvas raja raskusaste ilmselt distantsi pikkuse vajakajäämise. Tuli kindel esikoht ja võrdluses kõigi teiste vanuseklassidega, oli ka üldarvestuses Liliana kõige kiirem ja muidugi ka NVII klassis.

23.04.2022. Viljandimaa MV murdmaajooksus (Eesti murdmaajooksusarja I etapp)
naised 2 km
1. Liliana Torn – 7:51,4
——
Ümber Viljandi järve jooksis 4 Täppsportlast – Marge Nõmm, Marek Luts, Madis Reinumägi, Marek Tõnismäe. Järve ümbrus oli nagu ikka sellisel aastaajal. Oli hästi joostavaid kohti ja oli ka märgi soiseid alasid. Ilm oli aga soe ja selles osas probleeme polnud. Kas oli see enneolematult suur rahvahulk või lihtsalt võistlusärevus aga kõik Täppsportlased panid algul tempoga natuke üle ja raja raskematel lõikudel tuli selle eest lõivu maksta. Parima Täppsportlasena lõpetas Marek Luts, kes mahtus esimese 300 lõpetaja hulka. Järgmise 100 hulgas lõpetasid Madis Reinumägi ja Marek Tõnismäe. Marek lihtsalt läbis distantsi, sest soojendusel venitas ta säärelihast ja normaalset jooksusammu teha ei kannatanud. Marge oli meie ainus naisvõistleja, kes naiste hulgas oli 62. lõpetaja.

02.05.2022. Suurjooks ümber Viljandi järve ~ 11,7 km
271. Marek Luts – 52:49 – M50 – 27. koht
332. Madis Reinumägi – 54:28 – M35 – 69. koht
381. Marek Tõnismäe – 55:47 – M45 – 41. koht

naised:
62. Marge Nõmm – 58:54 – N50 – 5. koht (üldkoht – 533.)
——
Filter temposarja teisel etapil joosti 4 km. Jooksjatest osales vaid Bret Schär. Rattureid oli stardis seevastu kaks. Lisaks Leho Liidresele, startis ka Ly Otsasoo. Sel korral oli distants täpsem aga ajavõtuga oli ikkagi probleeme. Oli väga tuuline ilm, mis tähendas, et pool maad oli taganttuules ja pool vastutuules. Breti vorm oli esimese etapi võrreldes juba parem. Eks väike osa oli kindlasti ka uutel New Balance süsinikplaadiga tossudel, mis annavad jooksumgavusele ja kiirusele veidi juurde. Ann-Ly Palmi vastu siiski ka sel korral veel ei saanud. Veidi üle poole kilomeetri enne lõppu tuli 15 sekundit hiljem startinud Anne-Ly Bretile järele ja sai ka mõne sekundi jagu mööda. Aga vahe oli juba oluliselt väiksem kui esimesel etapil.

Ratturid läbisid 25 km, mida võis ka paarissõiduna läbida. Meie ratturid sõitsid siiski üksi, sest sama tasemega paarilist polnud võtta. Ly oli eesmärgiks seadnud 30 km/h aga sellest jäi väga napilt puudu. Esimese sõidu kohta oli aga tulemus igati hea, sest see oli Ly puhul alles kolmas rattasõit välitingimustes. Leho kiirus jäi esimese etapi tulemusele veidi alla aga distants oli ka pikem.

04.05.2022. Filter temposari ~ 4 km
naised
2. Bret Schär – 15:26,85 (üldkoht – 5.)

ratas 25 km
161. Leho Liidres – 53:41,3 (27,939 km/h) – M 55 – 9. koht

naised
22. Ly Otsasoo – 50:20,1 (29,800 km/h) – N50 – 2. koht (üldkoht – 151.)
——
Eesti meistrivõistlustel murdmaajooksus osales kaks Täppsportlast – Liliana Torn ja Tarvi Tameri. Plaan oli küll vähemalt naiste osas tunduvalt rohkem naisi starti saada aga läks nagu tavaliselt ja stardis oli Liliana üksinda. Naisi rivistus stardijoonele 13 ja registreerunute nimekirja vaadates võis oodata umbes täpselt keskmist kohta. Ja selles suunas ka võistlus kulges. Esiviisik läks peagi eest. Seal jooksid Laura Maasik, Kaisa Kukk, Pille Hinn, Helen Bell ja Helin Meier. Algul oli pundis ka Evely Kurg aga tema hakkas peagi tahapoole vajuma. Liliana tuli seitsmendana. Esimese ringi lõpust alates hakkas aga tõusma Mari Boikov ja Evely Kurg vajus tahapoole. Liliana jätkas üksinda Mari taga seitsmendal kohal ja edaspidi vahed pigem suurenesid, eriti tagapool Lilianat. Jooksu võitja selgitamine jäi lõpu peale ja Laura Maasikule vastast polnud. Ka ülejäänud jooksjate vahel olid väikesed vahed tekkinud. Liliana lõpetas seitsmendana ja erakordselt hea ajaga. Eelmise aastaga võrreldes paranes tulemus 38 sekundi jagu.

Mehi rivistus stardijoonele oluliselt rohkem – 21. Nende hulgas oli Tarvi Tameri. Konkurents oli tihe. Tarvi heitles terve jooksu vältel Taavi Tamburiga aga Taavi pääses veidi liiga pikalt eest ära. Lõpus küll vahe vähenes aga natuke jäi puudu. Tegelikult oli üsna mitu jooksjat päris käeulatuses. Ka Tarvi jooksis kiiremini kui eelmisel aastal. Tulemus paranes 13 sekundi jagu. Jooksu võitja oli juba kolmanda ringi lõpuks üsna tõenäoline. Nimelt oli kolmandaks kilomeetriks veidi eest ära saanud Olavi Allase. Ja viimasel ringil vahe ainult suurenes. Teise koha heitluses alistas Deniss Śalkauskas lõpumeetritel Karel Hussari.

07.05.2022. Eesti MV murdmaajooksus (Järvakandi)
4 km naised
7. Liliana Torn – 14:57

4 km mehed
18. Tarvi Tameri – 13:02
——
Täppsportlasi oli märgata ka Kullamaa jooksul. Startisid Karina Jaunmuktane, Kristjan Ööpik ja Viljar Hiienõmm. Distants oli mõnikümmend meetrit lühem kui 10 km. Ilm oli seevastu sama tuuline nagu Järvakandis. Tuli joosta pool maad taganttuules ja teine pool vastutuules. Lisaks oli ka teisel poolel tõusumeetreid rohkem. Hooaja alguse kohta õnnetus kõigil Täppsportlastel jooks üsna hästi. Kuna jooksjaid oli vähe, tuli enamusel võistlejatel üksi ponnistada. Eks sinna ka mõned sekundid jäid. Kristjan ja Viljar lõpetasid järjestikustel kohtadel kuigi ajaliselt oli nende vahe üle kolme minuti. Karina jooksis algul koos Alina Reinmäega aga peagi jäi Alina maha. Teisel poolel oli natuke abi ühest meesjooksjast. Naiste hulgas tuli kindel esikoht Alina ees. Ja ega Karina sel talvel üleliia palju harjutanud ka pole. Selle kohta oli tulemus pigem positiivne.

07.05.2022. Kullamaa Maijooks ~ 10 km
6. Kristjan Ööpik – 38:18
7. Viljar Hiienõmm – 41:28 – MV – 2. koht

naised
1. Karina Jaunmuktane – 42:46 (üldkoht 12.)
——
Kuressaare linnajooksul jooksis lühemat distantsi Danel Taur. Nii nagu ka igal pool mujal oli ka Kuressaares tegu väga tuulise ilmaga. Kohe stardist panid ajama Mändla ja Janar Mai. Danel jäi esialgu järgmiste meestega ühte punti, sest üksinda tuult murda oleks oluliselt raskem olnud. Tasapisi punt vähenes ja lõpus kiired 200 m jätsid kõik ülejäänud konkurendid Danelist selgelt maha. Janar Mai hakkas isegi selg ees lõpus vastu tulema. Paraku sai distants enne läbi ja noor mees pääses teisena üle lõpujoone. Danelilt aga hea jooks pikal distantsil, mis näitab, et aeroobselt on mees arenenud ja 800 m-s võib suvel suurt pauku oodata.

07.05.2022. Kuressaare linnajooks ~ 5 km
3. Danel Taur – 17:27 – MV – 1. koht
——
Vändra maratonil jooksis 16 km distantsi Mehis Mäe. Kuna kavas oli igasugu erinevaid distantse, jäi sellel distantsil konkurents üsna hõredaks. Liidrist kindlalt maas ja kolmandast kindlalt ees tuligi kindel teine koht. Järjekorne poodiumikoht Mehiselt!

07.05.2022. Vändra maraton ~ 16 km
2. Mehis Mäe – 1:03:31,3
——
Jooksmiseni järgmistel võistlustel!