Aasta viimased võistlemised

jooksutrenn

Detsembrikuu keskpaigast alates on päris intensiivseks võistlemiseks läinud. Pole nagu eriti palju võistlusi aga kui kokku võtma hakata, tuleb tulemusi nagu kehval suvel.

——
14. detsembril võistles Marika Roopärg Soomes “Aktia maantiejouksu cup” nimelisel võistlusel. Distants on seal 10 km ja tegu seeriajooksuga, mis toimub talv läbi, igal kuul üks võistlus.
14.12.2019. Aktia maantiejouksu cup ~ 10 km
N50 – 4 koht – Marika Roopärg – 47:50.
Ka kuu tagasi, eelmisel etapil, oli Marika saanud N50 klassis samuti 4. koha. Siis oli tulemus 48:00. Väike areng ikka.
——
Samal päeval said Tartus kokku kergejõustikuveteranid. Võistlusel oli rahvusvahelist maiku juures, sest võistlejaid oli ka välismaalt. Täppsportlastest oli stardis Kain Väljaots. Alustuseks jooksis ta oma põhilalal 800 m jooksus ja pärast veel terav 200 m otsa. Kui keskmaajooksus läheb paus pikaks, kipub esimesel korral taktikalisi vigu sisse tulema. See on tegelikult üsna loomulik ja ja nii juhtus ka Kainiga. Tegelikult oli tulemus täiesti hetkevormile vastav. Viimase ringi eel võis oodata veel päris head tulemust aga selleks ajaks olid kurvid juba energia ära söönud ja jaks sai enne finiśijoont otsa. Lõpetas Kain kolmanda ajaga (+ 3 v. a. võistelnud nooremat jooksjat) aga vanuskoefitsendiga korrutamisel tuli siiski leppida neljanda kohaga.
200 m jooks polnud Kaini arvates üldsegi jooksu moodi aga tulemus tähendas ometigi sees joostud isiklikku rekordit. Sellel distantsil oli Kainil 4. aeg aga veidi vanemaid ja peaaegu sama kiireid veterane oli siin mitmeid ja vanuskoefitsendiga läbi korrutamisel tuli leppida 10. kohaga.
14.12.2019. KEVEK lahtised kergejõustikuvõistlused veteranidele
800 m
4. Kain Väljaots – 2.15,70
200 m
10. Kain Väljaots – 26,34
——
15. detsembril toimus väga rasketes ilmastikuoludes Jõgeva jõulujooks. Distants oli 10 km ja oli väga libe ja niiske. Ainsa Täppsportlasena osales Olev Mitt. Enda jaoks natuke liiga pikal distantsil lõpetas Olev 24.-ndana ja ka vanuseklassi arvestuses tuli napilt poodiumilt välja jääda.
15.12.2019. Jõgeva jõulujooks ~ 10 km
24. Olev Mitt – 43:57 -M50 – 4. koht
——
18. detsembril toimusid Audentese kergejõustikuhallis Audentese jõuluvõistlused. Kuigi kõige vanem vanuseklass oli U18, lubati ka veidi vanemaid jooksjaid starti. Loomulik oli stardis ka Kain Väljaots. Keskmaa distantsidest oli kavas 1000 m jooks. Tegelikult kujunes sellest võistlusest ülitugev jooks, kus stardis oli mitmeid vanemaid jooksjaid. Tuli lihtsalt taga püsida ja joosta. Tempo oli algusest peale kõva. Kaini 2.57,45 peaks olema sees joostud 1000 m jooksudest  parim, mida seni õnnestunud teha.
18.12.2019. Audentese jõuluvõistlused
1000 m
20. Kain Väljaots – 2.57,45
——
Suurema ettevõtmisena toimus 21. detsembril traditsiooniline Stamina vana-aasta jooks. Valida on seal kolme erineva võistluse vahel. Saab joosta ühe ringi ehk 8,44 km, 5 ringi ehk maratoni ja 5 ringi teatejooksuna, kusjuures maratonijooksjad võivad startida teatejooksu võistkondade esimese vahetuse jooksjatena. Täppsportlased panustasid eelkõige teatejooksule, kus oldi stardis lausa kolme võistkonnaga. Kindlasti võis eeldada Mari Boikovi võitu maratonis ja mõnda head tulemust ehk veel. Tegelikult läks väga hästi. Eks omajagu süüd oli ka heal ilmal, mis soosis jooksjaid tavalisest rohkem.
Kõige varem, kl 9:30, startisid maratonijooksjad ja teatejooksjad. Täppsportlastest oli stardis 2 maratoonarit, kes mõlemad jooksid ka teatenaiskondade avavahetusi. Mari Boikov startis I naiskonna jooksjana ja Marika Roopärg II naiskonna avavahetuse jooksjana. Lisaks alustas kl 9:30 ka meie meeskond, kus avavahetust jooksis Heiki Pruul. Heiki oli veel teisipäeval kõrges palavikus olnud aga otsustas ikkagi starti tulla ja ega keegi tegelikult ei teadnudki, et ta haige oli. Ta lihtsalt ei maininud seda. Eks sellest tingituna vajus ka tempo poole distantsi peal ära ja lõpp läks kannatamiseks aga ega tulemusel midagi viga ka polnud. Mari tõi naiskonna kohe teisele kohale ja tuli avaringilt üllatavalt kiiresti tagasi. Veidi murelikuks see tegi, et kas ikka kestab veel 4 ringi ära aga ei juhtunud edaspidi midagi hullu. Teise ringi algul andis Mari kindad ära ja jooksis paljakäsi edasi. Lisaks tõmbas ta varruka kella peale ja rohkem kella ei vaadanud. Edasine oli tunde järgi jooks. Marika jooksis ka esimese ringi vähe kiiremini ja hiljem läbis ringe oluliselt rahulikumalt aga raske ei hakanud temalgi.
Teisel etapil jooksis meeskonna eest Marek Tõnismäe, naiste eest Liliana Torn ja II naiskonna eest Marge Nõmm. Väike põnevus oli üleval, kas Liliana püüab Mareki kinni või pääseb Marek enne vahetusse. Liliana lähenes küll üsna olulisel määral aga Marek pääses siiski enne vahetust üle andma. Kõik teise vahetuse jooksjad tõstsid meie võistkondi ettepoole. Liliana möödus lausa 13-st võistkonnast ja nagu hiljem selgus, oli see meie naiskonna parim etapiaeg. Marge parandas üldkohta 11 koha võrra.
Kolmandas vahetuses jooksid Kristjan Ööpik, Irmeli Vaher-Jaanson ja vigastuspausi järel esimese stardi Täppsportlasena teinud Olga Andrejeva. Meeskond ja esimene naiskond andsid küll vastavalt ühe ja kaks kohta ära aga joosti tegelikult hästi. Olga tõi teise naiskonna veel 5 koha võrra ettepoole. Irmeli ja Olga ajad olid samas pea võrdsed. Meie esindusnaiskond oli naiste arvestuses aga kindel teine ja mehed meeste arvestuses esikümnes. Maratonis oli Mari edu järjest kasvanud ja ei mingeid väsimuse märke. Mari oli veel alla 3 tunni graafikus.
Neljandas vahetuses jooksid meestest Rauno Tiits ning naiskondades Bret Schär ja Kadri Jägel. Oli tugev vahetus. Kolmanda etapi ajal sain Raunolt veidi ärevaks tegeva telefonikõne, sest ta olvet Rocca al Mare kooli peldikusse kinni jäänud ja ise ust lahti ei saavat. Kuna olin suhteliselt kaugel püüdsin telefoni teel meie jooksjaid kätte saada aga kõik võttis aega. Saatsin ka viimase vahetuse jooksja, Tarvi Tameri, Raunot päästma aga Rauno oli lõpuks ühe teise meeskonna jooksja abiga uksest välja murdnud ja kõik laabus. Etapil jooksis Rauno meeskonna paremuselt teise etapiaja ja tõi meekonna üldarvestuse esmakordselt esikümnesse. Bret tegi ilusa jooksu ja hoidis üldkohta aga naiskonnana olime järjest kindlamini teisel kohal. Kadri tõi teise naiskonna veel 5 kohta kõrgemale. Mari ja Marika jooksid üsna reipal sammul maratoni edasi. 3 tunni graafikust hakkas Mari nüüd napilt maha jääma.
Viimases vahetuses jooksid Tarvi Tameri ning naiskondades Kaia Lepik ja Mirjam Piik. Enne viimast vahetust oli naiskondade liider “Head Inimesed” veel meie meeskonnast 51 sekundit ees aga Tarvi tegi vahe tasa ja jooksis umbes sama palju veel vahet ettegi. Kaial polnud seevastu muud teha kui lihtsalt ring läbi joosta ja eks ta üsna kergelt ka jooksis, isegi veidi aeglasemalt kui Liliana teises vahetuses. Kuna Mirjam polnud paar nädalat varba vigastuse tõttu harjutanud, olin tema suhtes veidi murelik, et kas ikka joosta kannatab ja kui kannatab siis kuidas jooks sujub. Tegelikult polnud hullu midagi. Eks aeroobne tase oli natuke alla läinud aga varvas pidas vastu ja hiljem selgus, et meie teine naiskond oli naiskondadest lausa viies nagu mehedki. Esindusnaiskond oli planeeritult teine. Tegelikult saabus enne meie teist naiskonda Mari. Kuskil pool km enne lõppu sai 3 tundi täis ja veidi läks üle aga talvise veidi tugevama treeningjooksuna oli tulemus igati hea, kindlasti oluliselt parem kui meest parimate tulemused. Ka Marika tuli lõpuni väga kerge sammuga ja tema läbitud maratonide hulka arvestades üsna hea ajaga.
Kl 13:00 startisid ühe ringi jooksule Karina Jaunmuktane, Mehis Mäe, Asko Kuusalu (kah natuke Täppsportlane) ja Olev Mitt. Natuke enne starti nägin Karinat. Ta oli väga kahtlev ja pakkus, et läheb 5:00 tempos rajale, sest eelmisel aastal oli olnud 5:06 km tempo. Soovitasin ikka 4:40 tempos minna ja alla 40 minuti ära joosta. Ta oli küll üsna kahtlev aga trenni on ju nüüd ka natuke tehtud ja see ei oleks tohtinud raske olla. Meeste jooksu ülekaalukas võitja oli Karel Hussar ja pikka aega tundus, et teisi polegi rajal. Lõpuks hakkasid ka tavajooksjad tulema. Mehis ja Asko tulid 6. ja 7. kohal, Olev kolmandas kümnes. Peagi hakkas paistma ka Karina. Jooks tundus väga kerge olevat jõudu veel väga palju. Kuna aega oli kulunud selliselt, et kiire lõpuga saaks veel alla 40 minuti, ergutasin teda seda piiri alistama. Ja viimane pool km tuligi 3:55 tempos ning 7-8 sekundit eespool olnud naisjooksja jäi umbes sama palju lõpuks maha. Ega ta päris 4:40 tempos polnud ikka alguses jooksnud, ikka mõned sekundid peale aga tugev lõpp tõi aja alla 40 minuti. Julgen pakkuda, et umbes minut jäi veel sisse. Tegelikult jooksis distantsi läbi ka Raul Mändla aga ta oli ilma numbrita ja tulemust protokolli ei saanud. Aeg oli natuke üle 40 minuti.
21.12.2019. Stamina vana-aasta jooks
8,44 km
mehed:
6. Mehis Mäe – 31:19
7. Asko Kuusalu – 31:31
23. Olev Mitt – 35:30
naised:
6. Karina Jaunmuktane – 39:51 – (47.)
Maraton
1. Mari Boikov – 3:02:53 (5.)
4. Marika Roopärg – 3:49:16 (47.)
Teatemaraton 5*8,44 km
7. (M – 5. koht) – Täppsportlased meeskond – 2:43:58
Heiki Pruul – 33:15
Marek Tõnismäe – 33:54
Kristjan Ööpik – 34:09
Rauno Tiits – 32:35
Tarvi Tameri – 30:07
16. (N – 2. koht) – Täppsportlased naiskond – 2:52:59
Mari Boikov – 34:14
Liliana Torn – 33:02
Irmeli Vaher-Jaanson – 37:01
Bret Schär – 35:24
Kaia Lepik – 33:20
43. (N – 5. koht) –  Täppsportlased naiskond 2 – 3:15:57
Marika Roopärg – 40:15
Marge Nõmm – 40:03
Olga Andrejeva – 36:57
Kadri Jägel – 39:14
Mirjam Piik – 39:29
——
Saarlane Jaan Õun käis pööripäeva jooksul. Oli selle aasta viimane etapp ja Jaanil hea võimalus põhiklassis kokkuvõttes (neljast etapist läheb arvesse kolm paremat) kolmas koht saada. Kõige tõsisem konkurent kolmandale kohale polnud õnneks vormis ja Jaangi oli nädal varem kergelt haiglane olnud. Kergelt joostes tuli etapilt 15. koht aga see läks maha arvamisele ja kolmas koht oligi esimest korda käes.
Jaan ise arvas sellest jooksust nii: “Jooksuaasta on purgis. Täna oli aasta viimane pööripäev ja seega ka seeriat lõpetav talvine pööripäevajooks. Läksin üld-kolmandat kohta kindlustama ja kuna minu positsiooni lähim ohustaja jäi kaugele, siis ei pidanud kõike välja panema.

Sügist meenutavat jõululaupäeva tuli sportlikult veetma päris palju rahvast, tehti osalusrekord ning kõigile ei jätkunud kiipe – ilmajäänutel võeti käsiaega.”

24.12.2019. Saaremaa pööropäevajooks ~ 5 km
15. Jaan Õun – 19:06
——
Aasta viimasel laupäeval joosti Rakveres ja öösel. Stardis oli 6 Täppsportlast – Mehis Mäe, Kristjan Ööpik, Olev Mitt, Karina Jaunmuktane, Marika Roopärg ja Andra Puusepp. Oli ilus talveilm – kergelt lumine rada, kurvides natuke libe ja mõned miinuskraadid. Jooks oli muidu tore aga korralduse pool jätab soovida nii suvel kui talvel. Taas eksisid mõned jooksjte grupid õigelt rajalt ja 5 km jooksjad jäid 10 km jooksjatele ette. Kahjuks oli üks eksija ka Täppsportlane Andra Puusepp. Eks midagi kahtlast võis ka arvata kui protokolli järgi läbis Andra teise ringi ligi 6 minutit kiiremini. Mõlemad distantsid jäid ka veidi lühemaks kui 5 ja 10 km aga muidu oli tore jooks. Kõik Täppsportlased olid tublid ja tulemused head. Nüüd julges ka Karina korralikult pingutada ja kajastus ka tulemuses.
28.12.2019. Rakvere ööjooks – talve eri
10 km
mehed:
12. Mehis Mäe – 37:00
31. Kristjan Ööpik – 40:51
40. Olev Mitt – 41:41
naised:
9. Andra Puusepp – 43:24 (67.) – eksis teisel ringil rajalt ja jooksis umbes 500 m vähem
18. Karina Jaunmuktane – 46:36 (135.)
39. Marika Roopärg – 50:06 (251.)
5 km
mehed:
5. Rauno Tiits – 17:54
naised:
6. Heddy Tiits – 22:26 (27.)
——
Sellega ongi võistlused selleks aastaks läbi ja jääb loota, et uus jooksuaasta tuleb veel parem.
Head aastavahetust ja jooksmiseni uuel jooksuaastal!