Viimase öö unistus, Tśika mälestusvõistklused, Vinni-Rakvere talvejooksu I etapp

Kuigi eelmises postituse sai väidetud et 2019. aastaks on Täppsportlastel võistlemised võisteldud, siis päris nii siiski ei läinud. Tarvi Tameri nimelt otsustas, et aasta viimasel päeval oleks tore joosta 104,2 km. Just sellise arvu kilomeetreid läbis ta “Viimase öö unistusel”. Päris tihedas konkurentsis õnnestus Tarvil lõpetada kuuendana. Meestest oli ta viies, sest üks Läti naisjooksja suutis ka natuke enamat. Aga muidu oli igati tubli sooritus aasta lõpetuseks. Tegelikult Tarvi jooksis 62,2 km ja siis jalutas 40 km peale. Siis sai aeg otsa.

31.12.2019, Viimase öö unistus – 12 tundi
6. Tarvi Tameri – 104,2 km
——

Üks hea uudis on eelmisest aastast veel. Nimelt on suurepärase saavutusega hakkama saanud Marika Roopärg. Ta ise kirjutab selle kohta nii: “Olen osalenud mitu aastat selles jooksusarjas, kuhu kuuluvad kevadel ja sügisel maastikujooksud, Aktia maanteejooksusari, kolm krossijooksu 2,5km, Vantaa maraton, 31.12 10 km jooks , mul õnnestus napilt punktide arvestuses saavutada naiste esikoht. Kaks eelmist aastat olin vanuseklassi esimene.
Võib isegi uhke olla.

— tunneb end motiveeritud.”

——
Kui peatreener spordihalli jõudis olid võistlused juba alanud… Nii võiks alustada Tśika mälestusvõistluste kirjeldamist. Tegelikult oli see planeeritud hilinemine, sest hommikul tuli Lasnamäe hallis trenni anda, siis kiirelt koju minna ja kõht täis süüa, mille kõrvalt õnnestus ka Tour de Ski´d veidi piiluda, ning siis kiirelt Tallinna spordihalli. Täpselt õige aeg oligi käes. Paar sprindifinaali veel oli aga järgmistena algasidki 600 m jooksud. Rõõm oli näha, et nii poiste kui tüdrukute kõigis vanuseklassides oli kaks jooksu ja viimases meeste U20-s lausa viis. Tegelikult olid küll üle poolte veidi vanemad jooksumehed aga staadionijooksu vastu on huvi tõusnud. Mõned aastad tagasi oli jooksjaid veel väga hõredalt. Väga rõõmustav et kõik noored ei tahagi enam end rahvajooksudel aeglaseks joosta vaid on huvitatud ka kiirest jooksust ja tõelisest kergejõustikust.
Võitjad tulid esimesest jooksust, kus ettearvatavalt võitis Rasmus Kisel. Tegelikult oli konkurentsi küll ja ega see võit nii väga lihtsalt ei tulnudki. Täppsportlaste stardini läks aga rohkem aega, sest meie U20 noorjooksjad (Kain Väljaots ja Heiki Pruul) olid paigutatud viimasesse jooksu koos teiste omasuguste noorte jooksjatega.
Enne starti oli kuulda arutelu selle üle kui kiirelt tuleks esimene ring joosta. Ühel nõul jäädi 28 sekundi juurde. Aga kes selle 28 sekundit vedama peaks, seda vist kokku ei lepitud või lihtsalt hakati kavaldama. Juba stadikurv läbiti nii lühikese distantsi kohta nagu aegluubis. Selle tulemusena sai nagu kogemata liidrikoha enda kätte Kain Väljaots. Ülejäänud võistlejad troppis taga. Heiki Pruul jäi algul lausa viiendale positsioonile. Ringi lõpus hakati siiski jooksma ja käsiajavõtuga tuli esimese ringi ajaks 30,7. Kui reaktsiooniaeg juurde liita teeb see pea 31 sekundit. Nii ma ka Kainile ja Heikile hüüdsin. Tegelikult oli Heiki ringi lõpuks Kainist üle sekundi maas, sest Kainiga suutis kaasa minna vaid Andrus Mutli. Järgmised jooksjad aga pidurdasid Heiki hoogu ja teise ringi keskel tõusis ta kolmandaks aga vahe liidritega püsis. Teine ring tuli pea sama ajaga (käsiaeg 31,4) ja miks ta olekski pidanud aeglasem olema nii aeglase alguse järel. Seis oli endine, Kain ees ja Andrus Mutli tihedalt tuules ning Heiki endise vahega kolmas. Ka viimase ringi algus tundus kõigile kergelt tulevat, sest energiat pidi veel kõvasti sees olema. Alles lõpukurvis oli märgata pingutamist. Kohe kurvist väljudes alustas spurti Andrus Mutli. Ta jõudis Kainile kõrvale ja  paarkümmend sentimeetrit ettegi aga sprinteri vastupidavusest siiski ei piisanud lõpuni minekuks. Kain suutis tempot hoida ja uuesti end ette nihutada, 7 sajandiku võrra. Vastupidavus alistas kiiruse ja nii juhtub keskmaa distantsidel enamasti. Kolmandana tuli üsna värske väljanägemisega Heiki Pruul. 1-2 sekundit jäi kindlasti liiga aeglase esimese ringi taha, sest ega viimaselgi ringil tempo eriti ei langenud – 32,0 käsiajavõtuga. Järgmistel kordadel on mida parandada.
04.01.2019. Tśika mälestusvõistlused – 600 m
23. Kain Väljaots – 1.34,32
26. Heiki Pruul – 1.36,10
——
Järgmisel päeval joosti üsna talvistes oludes. Tallinnas polnud küll erilist talve tunnet aga Lääne-Virumaal oli korralik lumi maas. Kes talvejooksuks sobilikke tosse kaasa ei võitnud, võis arvestada väikes või suurema ajakaoga. Nii juhtus ka Marika Roopärgiga, kellel olid kaasas vaid sileda tallaga maantejooksu tossud. Joosti Vinnist Rakverre.
Täppsortlasi läks starti 3. Eks igaühel olid omad plaanid. Liliana Torn tahtis kindlasti jätkata traditsiooni ja ka sel aastal seeriajooks ära võita. Marika Roopärgil sattus olema maratonivaba nädalavahetus ja üks veidi tervam distants ei tee ju paha. Karl Peeter Valk polnud seni 10 km alla 40 minuti jooksnud ja ilmselt see plaan mõlkus meeles.
Kohale jõudes selgus, et naiste konkurents oli väga hõre ja Liliana otsustas seda võistlust veidi kergemal võtta. Koos Karl Peetri ja veel mõne teisega joosti algul kilomeetreid umbes 4 minuti tempos või napilt peale. Distantsi teisel poolel Karl Peeter lisas tempot, Liliana aga lasi kergelt edasi. Karl Peetri tulemus tuligi alla 40 minuti ja seda vaatmata libedusele. Soodsates oludes oleks aeg ilmselt tulnud 38-39 minuti vahele. Eks sellist taset näitasid tegelikult ka viimased trennid. Marika jooks kujunes libedate tossude tõttu rohkem läbimiseks aga esimese etapi tulemus on vähemalt kirjas