Hooaja lõpp läheneb

jooksuvõistlused

Kui Saaremaa 3-päeva jooks tehtud saab, võib öelda, et hooaeg on põhimõtteliselt läbi. Novembri esimesest täisnädalast alustavad Täppsportlased uut ettevalmistusperioodi.

Mõned varasemad tulemused on jäänud kahe silma vahele. Anija valla rahvajooksul näitas suurepärast taset Marge Nõmm, kes lõpetas naistest teisena. Margest kiiremaid mehigi oli vaid kümme.

30.09.2023.Anija valla rahvajooks ~ 7,2 km
naised:
2. Marge Nõmm – 32:56 (üldkoht – 12.)
——
Ka Pärnu Kadrijooksul oli Marge Nõmm stardis. Finiśiprotokollis on distantsiks küll märgitud 1 km aga vaatamata raja suurele raskusastmele on tegu ilmselt paarsada meetrit pikema distantsiga. Kui isegi Eesti noorte paremikku kuuluvad Viola Hambidge ja Naomi Toomenurm jooksevad selgelt üle nelja minuti, peab rada olema pikem. Margel polnud sel korral parimat minekut NV teises vanuseklassis tuli alla vanduda Anu Taveterile. Mis muud kui järgmisel korral tuleb jälle vastane seljatada.

08.10.2023. Pärnu Kadrijooks ~ 1,2 km
48. Marge Nõmm – 5.28,0 (NV II – 2. koht)
——
Veidi üllatusliku lükke tegi Vilve Pilv, kes startis Eesti maastiku maratoni 24,5 km distantsil. Kas see just treenitusele kasuks tuli, jääb asjaosaliose enda otsustada. Väga raskel rajal mahtus Vilve igal juhul ilusti esimese saja sekka.

08.10.2023. Eesti maastiku maraton 24,5 km
89. Vilve Pilv – 3:11:52
——
Soomemaa pinnal pani jala joonele Robert Tiismus. Nimelt joosti Vantaas kohalikku maratoni. Tegu on päris kiire maratoniga ja osalejate keskmine tase ka päris kõrge. Oli päris soodne ilm maratoni jooksmiseks. Sooja võis olla kümne kraadi ringis, distantsi keskel natuke tibutas aga lõpuks tervitas võistlejaid päike. Õnneks liiga kuumaks ei läinud. Robert jooksis kergelt mõmusa tundega algusest lõpuni ja vältis maksimaalset pingutust. Mõnusa tundega õnnestus tulla algusest lõpuni.

14.10.2023. Vantaa maraton
362. Robert Tiismus – 3:57:43 (M55 – 8. koht)
Esikaanel Roebert Vanaa maratonil
——
Eesti murdmaajooksu karikavõistlustel olid naiste 6 km distantsil stardis Liliana Torn ja Kaia Lepik. Kuna eelnevatel päevadel ja võistluspäeva hommikul oli tugevalt sadanud, oli rada üsna märg ja libe. Naiste võistluse hetkeks jäi vähemalt vihm üle. Noorte vanuseklassides esines mitmeid kukkumisi ja isegi katkestamisi kukkumiste tagajärjel. Naistel läks paremini. Enne starti võis oletada, et Helen Bell ja Pille Hinn lähevad kohe eest aga järgmiste kohtade eest võitlejateks oleks pakkunud ka Lilianat ja Kaiat. Eks ta nii ka läks. Helen ja Pille läksid oma teed aga sama kindlalt läks kolmanda koha järele Liliana, kes iga ringiga järjest suurendas edumaad järgmiste jooksjate ees. Kaia algus oli aeglane. Esimese ringi lõpuks oli Kaia viies Marit Hiiemäe järel. Teisel 2 km ringil küll vahe natuke vähenes aga kolmanda ringi lõpu jooksis Marit väga kiirelt ja Kaial tuligi viienda kohaga leppida. Ilmselt oleks Kaiale sobinud rohkem meeste 10 lm distants. Siis oleks kindlasti neljas koht ära tulnud. Ringide lõikes jooksis Liliana igal ringil kolmanda ringiaja. Kaia näitas esimesel ja kolmandal ringil viiendat aega ning teisel ringil neljandat.

Meie jooksjate ringiajad:
Liliana – 7:30 + 7:45 + 7:53
Kaia – 7:48 + 8:06 + 8:09

14.10.2023. Eesti murdmaajooksu KV
naised 6 km
3. Liliana Torn – 23:08
5. Kaia Lepik – 24:03
——
Saaremaa 3-päeva jooksul osales Täppsportlasi või meie treeninguid külastavaid inimisi üsna mitmeid. Kui seni oli ilm püsinud soe, siis selleks võistluseks tegi ilm kannapöörde. Läks külmaks ja tuuliseks. Eriti hull oli joosta teisel päeval, kus distantsi teine pool tuli läbi tugevas vastutuules. Tuulekülm tekitas päris talvise tunde.

Täppsportlastest oli kõige edukam Danel Taur. Euroopa meistril ei sobi teistele kaotada, isegi keskeltläbi kakskümmend korda pikematel distantsidel kui 800 m. Esimesel päeval tegi Danel tõsise jooksu ja 10 km tulemus oli ootuspärane. Teisel ja kolmandal päeval jättis Danel mõned minutid varuks ja jooksis lõpuni hea tundega. Kui enne võistlust võis oodata, et 2 viimast päeva kujunevad Daneli puhul vaid läbimiseks, siis päris nii ei olnud. Tõsine andmine oli teisel päeval tugeva vastutuulega võideldes ning ka kolmandal päeval õnnestus Danelil tugeva lõpuga mööduda Tameri Teamist, kellest kirjutan hiljem. Kusjuures selle spurdiga pääses ta otsa Kain Väljaotsa selja taha. Kokkuvõtteks võiks öelda, et 400 m ja 800 m mehe aeroobne baas on kõvasti parem kui eelmisel aastal. See lihtsalt peab andma ka põhidistantsidel oluliselt parema tulemuse kui seni.

Kain Väljaots oli Kahel esimesel päeval paremuselt teine Täppsportlane. Viimasel päeval oli ta isegi Danelist ees ja osutus meie esinumbriks. Esimene päev oli Kaini poolt ilmselt väikese varuga joostud, sest 2 päeva ootas veel ees. Teisel päeval tabas Kaini ka väike nõrkuse hetk, sest tuul lihtsalt tappis ja Kain jäi korraks seisma ja ootas järgmise grupi järele ning jooksis nõrgeme grupiga koos edasi. Viimane päev oli Kainil jälle tugev. Nagu juba sai mainitud, õnnetus isegi Danelit edestada. Tõsi küll, Daneli spurt jäi ilmselt veidi hiljaks.

Meie kolmandaks numbriks oli Tarvi Tameri. Nimetame Tarvit siiski Tameri Teamiks, sest ta jooksis 2 esimest päeva kahe lapse käruga. Kolmandal päeval tegi Tarvi natuke sohki ja jooksis vaid ühe lapsega. Tõele au andes tuleb tunnistada, et ega ta poleks raja kitsamatest kohtades kahe lapse käruga ilmselt läbi mahtunud. Tarvi jooksis tõusvas rütmis. Esimene päev oli kõige rahulikum. Teisel päeval oli Tarvi juba 50 kohta eespool. Kolmandal päeval oli muidugi lihtsam, sest käru oli kitsam ja kergem, sest vaid noorem laps oli kärus. Koht paranes veel kahekümne võrra. Ühtlasi õnnestus ka viimase päeva arvelt mööduda seni eespool olnud Jaan Õunast.

Paremuselt järgmine Täppsportlane oli Jaan Õun, kelle võistluseelne vorm tundus olevat viimase perioodi parim. Võistlustel aga nii edukalt ei läinud. Kui ise arvasin, et Jaan jookseb 10 km alla 38 minuti, isegi veidi varuga joostes, siis tegelikult läks üle 39 minuti. Ilmselt sai võistlueelsetel nädalatel natuke liiga tehtud. Teine päev oli Jaanil ilmselt suhteliselt kõige parem. Rasked olud sobivad Jaanile kui kiired jooksud. Kolmas päev enam nii hästi ei õnnestunud. Kui enne viimast päeva saatsin võistlejatele ergutuskirja, et tugevad jooksjad jooksevad viimasel päeval parema aja kui teisel, sest distants on oluliselt lühem, siis Jaan oli üks neist, kellel kolmandal päeval kulus distantsi läbimiseks rohkem aega kui teisel. Väike vabandus on küll olemas, sest Jaan hõõrus teisel päeval ühe jala kanna nii katki, et kiirete tossudega ei saanud enam joosta ja jalga tuli panna tavalised kalossid. Eks sinna võis see minna ja Tarvi pääses ka kokkuvõttes mööda.

Kristjan Ööpik oli mõned nädalad varem läbinud uue isikliku rekordiga Berliini maratoni ja vorm hakkas juba taastuma aga vahetult enne 3-päeva jooksu tuli kerge haigus kallale. Tippvormis ja kurnatud organismile mõjus see laastavalt. Kristjan jooksis kõik päevad paraja varuga aga sellises rütmis, et tulemus ikka alla kolme tunni tuleks. Alla kolme tunni tuli aga üldsegi mitte nii lihtsalt kui oleks võinud tulla. Esimesel päeval Oli varu ilmselt kõige suurem. Õnnestus ka kolmandal päeval kiirem aeg joosta kui teisel. Selles osas oli kõik igati hea. Aga üldine seisund polnud kõige parem ja seetõttu kujunes võistlus mõõdukas tempos läbimiseks.

Marek Tõnismäe eesmärk oli joosta sellise tundega, et ka viimasel päeval oleks hea olla. See õnnestus igati, eriti esimesel päeval, kus varu võis olla oma 5 minutit. Teisel päeval oli Marek üks vähestest, kes vastutuule otsal tempot ei alandanud vaid jooksis endises tempos edasi ja isegi tõstis veidi kiirust. Ka viimasel päeval oli Mareki aeg 4 minutit parem kui teisel päeval, mis näitab, et tunne pidi hea olema. Ülesanne sai edukalt täidetud.

Ka Mihhail Korasteljov oli eelnevalt Berliinis võistelnud. Erinevalt Kristjanist jooksis tema Berliinis poolhaigena ja väga palju trenni peale seda enam ei teinud. Seepärast polnud Mihhaili puhul ootused väga kõrged. Kuna ta oli registreeritud ja viimastel aastatel on ta alati startinud, tuli ka sel korral minna. Võistlus möödus nii nagu Mihhaili puhul tavaliselt. Distantside algused on tal alati veidi kiiremad kui teine pool. Nii ka sel korral. Koha mõttes jooksis Mihhail väga stabiilselt. 10-s km-s oli ta 369. ja kahel viimasel päeval 368. Viimase päeva tulemus oli Mihhailil siiski veidi kehvem kui teisel päeval. Ilmselt tegi väsimus ka konkurentidele liiga. Vähese ettevalmistuse pealt tuli täitsa OK tulemus.

Kui Täppsportlastega liitudes oli Raul Mändla üks paremaid sprintereid, siis nüüs on temast saanud igiliikur. Paneb oma tempo peale ja liigub lõpuni. Kui esimesel päeval jäi Raul 500 hulgast välja, siis kahel pikemal jooksul õnnestus see piir väga kindlalt alistada. Võib-olla päris väsimatu Raul siiski pole, sest viimase päeva aeg oli temalgi napilt kehvem kui teisel päeval. Aga kokku tuli üks täitsa korralik maraton.

Stardis oli ka Täppsportlaste naiste kolmik. Enne starti võis arvata, et parimaks osutub Mirjam Piik ja tugevat konkurentsi suudab talle pakkuda Terje Tilk. Mirjami puhul tegi vaid ettevaatlikuks mõni nädal enne veteranide EM-i üle elatud vigastuspaus, mis jättis just aeroobsesse poolde suure augu. Kui keskmaas see nii palju ei mõjuta, siis pikkadel distantsidel on mõju kindlasti suurem. Mirjami esimene päev oli täitsa normaalne. Teisel päeval oli algus ka päris kiire aga vastutuule osal tuli järsku 30 sekundit km kohta juurde ja tempot enam üles ei saanudki. Kolmandal päeval oli küll ilm ilus aga seal sai ilmselt lihtsalt energia otsa ja lõpuosa kulges samuti vaevaliselt. Vaatamata paremale ilmale oli Mirjami kolmanda päeva tulemus üle minuti kehvem kui teisel päeval. Aga parima Täppsportlasena Mirjam siiski lõpetas.

Terje Tilk käis veel 3 päeva enne Saaremaa jooksu algust ühistrennis ja siis ütlesin talle, et sel aastal on aastal suur śanss Mirjamist jagu saada. Vist polnud piisavalt enesekindlust või lihtsalt polnud esimestel päevadel nii head kiirust aga esimese päevaga tuli juba üle kahe minuti kaotust. Teine päeva oli oluliselt parem ja kaotus Mirjamile alla pooleteise minuti. Kolmandal päeval õnnestu Mirjamit ligi kahe minutiga edestada aga sellest jäi siiski väheseks. Vahe oli siiski selge. Kokkuvõttes tegi teje igati eduka võistluse ja tema viimane päeva oli üle kahe minuti kiirem kui teine päev, mis näitab tugeva jooksja taset.

Kadri Jägel hakkas hooaja suhteliselt hilises faasis mahtu koguma. Eks midagi õnnestus koguda ja suur osa jäi kindlasti kogumata. Ülesanne sai kindlasti täidetud. 10 km tuli alla 50 minuti ja mõlemad pikemad distantsid õnnestus alla 1:30 läbida. Kusjuures Kadri viimane päev oli parem kui teine. Taseme näitaja on segi, sest ega ta esimestel päevadel päris sörki ka ei lasknud. Igati tubli tulemus Kadrilt!

20.10.2022. Saaremaa 3-päeva jooks 10 km

47. Danel Taur – 36:43 (M45 – 7.)
99. Kain Väljaots – 39:06 (M45 – 14.)
120. Jaan Õun – 39:47
145. Kristjan Ööpik – 40:31
179. Tarvi Tameri – 41:31
363. Marek Tõnismäe – 46:06 (M45 – 47.)
369. Mihhail Korasteljov – 46:11 (M50 – 35.)
503. Raul Mändla – 49:12 (M50 – 46.)

naised:
70. Mirjam Piik – 45:55 (N45 – 9., üldkoht 357.)
125. Terje Tilk – 48:57 (N45 – 21., üldkoht 486.)
137. Kadri Jägel – 49:29 (N40 – 32., üldkoht – 516.)

21.10.2023. Saaremaa 3-päeva jooks 16,195 km

92. Danel Taur – 1:06:11 (M45 – 11.)
100. Kain Väljaots – 1:06:26 (M45 – 14.)
117. Jaan Õun – 1:07:51
127. Tarvi Tameri – 1:08:15
147. Kristjan Ööpik – 1:09:17
298. Marek Tõnismäe – 1:16:32 (M45 – 39.)
368. Mihhail Korasteljov – 1:20:09 (M50 – 34.)
441. Raul Mändla – 1:23:30 (M50 – 41.)

naised:
101. Mirjam Piik – 1:22:31 (N45 – 15., üldkoht – 421.)
109. Terje Tilk – 1:24:14 (N45 – 17., üldkoht – 448.)
165. Kadri Jägel – 1:29:07 (N40 – 38., üldkoht – 562.)

22.10.2023. Saaremaa 3-päeva jooks 16 km
87. Kain Väljaots – 1:04:30 (M45 – 10.)
88. Danel Taur – 1:04:32 (M45 – 11.)
99. Tarvi Tameri – 1:05:11
147. Jaan Õun – 1:08:05
155. Kristjan Ööpik – 1:08:27
216. Marek Tõnismäe – 1:12:34 (M45 – 31.)
391. Mihhail Korasteljov – 1:20:27 (M50 – 35.)
457. Raul Mändla – 1:23:37 (M50 – 39.)

naised:
104. Terje Tilk – 1:21:59 (N45 – 16., üldkoht – 425.)
118. Mirjam Piik – 1:23:45 (N45 – 19., üldkoht – 460.)
175. Kadri Jägel – 1:28:39 (N40 – 39., üldkoht – 563)

Saaremaa 3-päeva jooks 42,195 km kokku
78. Danel Taur – 2:47:24 (M45 – 10.)
93. Kain Väljaots – 2:50:02 (M45 – 12.)
121. Tarvi Tameri – 2:54:56
128. Jaan Õun – 2:55:41
147. Kristjan Ööpik – 2:58:14
281. Marek Tõnismäe – 3:15:11 (M45 – 38.)
368. Mihhail Korasteljov – 3:26:46 (M50 – 33.)
466. Raul Mändla – 3:36:18 (M50 – 38.)

naised:
94. Mirjam Piik – 3:32:10 (N45 – 13., üldkoht – 408.)
105. Terje Tilk – 3:35:09 (N45 – 16., üldkoht 433.)
156. Kadri Jägel – 3:47:14 (N40 – 35., üldkoht – 534.)
——
Jooksmiseni külma ilma ilma jooksudel!