Kuressaare, Kohila, Kuressaare, Kohila ja Filter temposari

jooksutrenn

Võidujooksu koroonajärgse võistlushooaja avamisele võitsid saarlased, kes korraldasid kohe esimesel lubatud päeval Sarma seeriajooksu esimese etapi. Hiljem selgus, et Kuressaare ja Kohila distantsid olid kahel esimesel etapil samad ja saarlane Jaan Õun jooksis mõlemal nädalal omad ajad 2 päeva võrra varem ära kui teised Täppsportlased Kohilas

Kuressaares oli distantsiks 2000 m. Veidi omalaadse formaadiga võistlusel osales ka Täppsportlane Jaan Õun, kes saavutas sellel võistlusel neljanda koha ja kirjutas sellest nii:

“Avasin võistlushooaja. Sarma seeriajooksu 2000m.

Põnevus oli sees: mismoodi nüüd võistlemine välja näeb? Selgus et täitsa huvitavalt – starditi 8 kaupa jooksus, 4 paarina. Iga paar startis eelmisest 5 sekundit hiljem. Mind pandi esimese jooksu neljandasse paari. Võib-olla olin vastutustundetu aga jooksin liiga kiiresti oma asetuse kohta. Möödusin kohe alguses oma paarilisest ja võistluse käigus veel 3 eelpool startijast – mõlemast 3. paari jooksjast (5 sek vahet) ja ühest 2. paari jooksjast (10 sek vahet). Teine 2. paari jooksja hakkas eelviimasel ringil ka selg ees vastu tulema aga kunagise mitmevõistleja lõpp oli terav, nagu ma varemgi olen kogenud. Raigo Saar oli finišis minust natuke üle 10 sekundi varem ja seega oli tema täna kolmas. Võidu jagasid enda kohta rahulikus tempos jooksnud Kalev Õisnurm ja Mairo Mändla, võiduaeg oli 6:33. Minu resultaat 6:50 oli küll pisut kehvem kui eelmisel aastal Kohilas aga hooaja avastardiks käib küll. Kuressaare staadionil on alati ka finišisirgel vastutuul, seekord oli see isegi natuke nõrgem kui tavaliselt.
Kolmandas jooksus oli lõbus jälgida viimase paari – Tõnu Vaher – Villu Veel konkurentsi. Esimestel ringidel lükkas Tõnu Villut pisut tagant, kui ta järgi jõudis, lõpuringidel jäi Tõnu siiski pisut maha.

Järgmisel esmaspäeval on tunnijooks. Ei kujuta ette kuidas selle start on korraldatud. Ilmselt korraga.”

Jooksu võitis muide M50 klassi võistleja Kalev Õisnurm 6.33,7-ga ja kerkis kaheks päevaks Eesti hooaja edetabeli juhiks 2000 m distantsil.

18.05.2020. Sarma seeriajooks – 2000 m

4. Jaan Õun – 6.50,7 – M – 3. koht

——

Kaks päeva hiljem startisid 18 Täppsportlast Kohila seeriajooksul, kus oli samuti kavas 2000 m. Muide Täppsportlased moodustasid täpselt veerandi kõigist osalejatest. Nimelt startis 72 jooksjat. Ilm oli aga kõike muud kui soodne jooksmiseks. Oli suhteliselt jahe ja erakordselt tugev tuul, mis puhus lõpusirgel vastu. Kuna tegu oli esimese stardiga ja ilm oli ka igati vastu, oli paljude jooks veel üsna rabe. Keegi meist polnud ju veel ühtegi treeningut staadionil teinud. Käsil oli alles mäkkejooksude periood. Kui tavaliselt ei jõuta hooaja algust kuidagi ära oodata, siis seekord algas hooaeg ootamatult.

Toimus 5 jooksu ja esimeses neist Täppportlasi ei startinud. Kõik esimesed jooksid Nike imetossudega ja tundub tõesti nii, et jooksevad tossud mitte mees, sest kuidas muidu nad kõik sinna ette said.

.

Teises jooksus oli aga seevastu startimas 4 Täppsportlast – Tarvi Tameri, Heiki Pruul Lauri, Ulm ja Danel Taur. Jooks algas nii nagu oleks tegu tiitlivõistluste eeljooksuga, kus keegi vedama minna ei taha ja kõik olid tihedas grupis. Esimese ringi lõpus haaras ohjad siiski Tarvi Tameri ja vedas jooksjate rivi algusest lõpuni – esimesed ringid 1.17 peale, järgnevad juba 1.16 peale ja viimase 1.10-ga. Kuigi konkurendid püsisid pea lõpuni järel, tegi Tarvi El Gerrouj´d ja jäigi ette. Kuigi 300 m enne lõppu paistis, et kiirete spurdivõimetega Heikil tundub jooksu võit käes olevat, tabas teda “haamer” just otsustaval hetkel ja palju ei puudunud, et külg külje kõrval spurtinud Lauri ja Danel oleksid ta kätte saanud. Kõik 3 mahtusid lõpuks 1,5 sekundi sisse.

Kolmas jooks oli naiste jooks. Täppsportlasi startis siin 5 – Liis-Grete Arro, Liliana Torn, Bret Schär, Karina Jaunmuktane ja Mirjam Piik. Õhus oli mitmeid küsimusi. Kuidas peab vastu paranemise märke andnud Liis-Grete kand ja milline on Liisu jooksuvorm 30-35 km-se nädalamahu pealt? Tavaliselt on Lilianal selleks ajaks oma kümmekond starti selja taga aga nüüd tuleb alles esimene ja kohe staadionil ning kuidas pikamaajooksja keskmaa vorm on? Kuidas läheb elu esimest staadionijooksu tegeval Bretil? Kuidas peab vastu enda jaoks veidi liiga pikal distantsil startiv ja viimasel ajal vähem harjutanud Karina ning kuidas peab vastu hellaks muutunud põlv? Kuidas läheb Mirjamil, kelle jaoks 2000 m kipub samuti veidi pikk distants olevat? Arvestades ilma, läks tegelikult päris hästi. Liis-Grete hoidis nii kaua kui jaksas Maria Veskla selja taga aga üldtreenitus ei lubanud päris lõpuni vastu pidada. Alla 7 minuti jookseb Liisu igast asendist ka keskpärase vormi pealt. Liliana vedas pikka aega jälitajate gruppi aga viimasel ringil tuli 2 kiiremat konkurenti eest ära lasta ja tundus, et seda viimast veel käiku ei olnud. Aga muidu oli väga hea jooks. Ka teised treenerid kiitsid Lilianat. Noortel on mida õppida. Bret oli veidi alalhoidlik ja lasi Liliana grupiga umbes 10-15 meetrise vahe sisse ja vedas ise järgmist gruppi ja tegi isegi nii tugeva lõpu ning keegi mööda ei läinud. Tugeva tuulega olnuks mõistlikum ise tuules püsida ja lõpus üritada veel käiku vahetada. Ehk oleks veel mõnest konkurendist mööda saanud. Karina jooksis väga kergelt ja ilmselt jäi vähemalt 10-15 sekundit sisse, sest viimase 300 m-ga möödus ta kahest konkurendist, kellest üks oli enne seda veel oma 50 m ees. Mirjamil läks nii nagu 2000 m tavaliselt läheb. Täitsa korralik jooks oli aga kui 300 m enne lõppu olid Karina ja üks noorjooksja vahetult Mirjami ees, siis Karina meeletu spurdi taustal võis jooks kehvem näida kui tegelikult oli.

Neljas jooks oli jälle meeste jooks. Kohilas pannakse jooksude koosseisud kokku nii, et võistlejad ise prognoosivad enda arvatava lõpuaja ja siis suhteliselt sarnaste aegadega jooksjad jooksevadki koos. Ilmselt oli see ka põhjuseks miks Karl Peeter Valk sattus enda jaoks veidi nõrka jooksu. Täppsportlasi oli selleski jooksus 5 – lisaks Karl Peetrile veel Oliver Kulbas, Kristjan Ööpik, Eero Mõttus ja Mihhail Korasteljov. Karl Peeter vedas terve jooksu. Korraks Oliver jõudis selja taha aga lõpus jäi siiski veidi maha ning nii esimese ja teisena nad lõpetasidki. Omavahel heitlesid Eero ja Kristjan. Kui enamus distantsist oli Kristjan ees, siis viimastel ringidel pääses Eero Kristjanist mööda. Mihhail tegi aga veidi tagapool väga korraliku jooksu.

Toimus veel viieski jooks, kus startis 4 Täppsportlast – Andres Sang, Olev Mitt, Madis Valk, ja Raul Mändla. Kuna Andres oli viimasel ajal vähe jooksnud, alahindas ta enda vormi ja tegelikult olnuks paras joosta eelmises jooksus aga õnneks oli siingi üks kolm pead lühem noorjooksja, kes lõpuks jooksu võitiski Andrese ees ja aitas tempot hoida. Olev alles kogub vormi peale põlveoperatsiooni ja tippvormist on asi kaugel aga võistlusvorm oli olemas. Väga põnev taktikaline heitlus käis Rauli, Madise ja kahe noorjooksja vahel. Kogu jooksu vedas gruppi Raul, Madis ja noored püsisid tuules. Viimasel ringil meie veteranid noortele vastu ei saanud aga omavahelise heitluse võitis lõpuruudustikus Madis.

20.05.2020. Kohila seeriajooks – 2000 m

Liis-Grete Arro – 6.53,39 – N20-29 – 1. koht

Liliana Torn – 7.13,39 – N50-59 – 1. koht

Bret Schär – 7.18,59 – N30-39 – 3. koht

Karina Jaunmuktane – 7.39,35 – N30-39 – 4. koht

Mirjam Piik – 7.46,20 – N 40-49 – 1. koht

Tarvi Tameri – 6.19,30 – M30-39 – 4. koht

Heiki Pruul – 6.29,26 – M40-49 – 1. koht

Lauri Ulm – 6.30,44 – M30-39 – 5. koht

Danel Taur – 6.30,67 M40-49 – 2. koht

Karl Peeter Valk – 6.44,96 – M20-29 – 8. koht

Oliver Kulbas – 6.45,99 – M30-39 – 6. koht

Eero Mõttus – 6.56,29 – M40-49 – 5. koht

Kristjan Ööpik – 6.57,86 – M30-39 – 8. koht

Andres Sang – 7.32,25 – M40-49 – 11. koht

Mihhail Korasteljov – 7.49,60 – M40-49 – 12. koht

Olev Mitt – 7.54,29 – M50-59 – 3. koht

Madis Valk – 8.24,88 – M50-59 – 5. koht

Raul Mändla – 8.25,04 – M40-49 – 13. koht

——

Nädala pärast tuli mõlemas sarjas jätk mõlemale võistlusele, ikka Kuressaares enne ja Kohilas kahe päeva pärast. Ka sel korral olid distantsid mõlemas sarjas samad – 3000 m.

Saarlane Jaan Õun alustas sel korral üsna tugevas tempos aga viimased 3 ringi tulid väga raskelt ja tempo langes tavapärasele tasemele. Kuna koosseis oli sel korral veidi esinduslikum, tuli leppida üldarvestuse kuuenda kohaga aga tasemelt oli jooks võrdväärne 2000 m jooksuga. Meeste põhilkassis sai Jaan kolmanda koha.

Jaan kirjutas ka mõne lause selle jooksu kohta: “Tegin 3000m ka enne teisi ära, tänane Sarma jooks andis tulemuseks 10:49. Nii et kes tahab minust kiirem olla peab Kohilas sellest nobedam olema. Ise päris rahule ei jäänud, tahtsin 10-15 sek kiiremini, aga ringid 5-7 näitasid et kiirusvastupidavus vajab veel tublisti arendamist. Enne jaanipäeva lubati tunnijooks ka korradada – kes soovib sellel haruldasel distantsil võistelda, on Saaremaale oodatud. Kuupäev ei ole veel avalikustatud, aga ilmselt toimub ta nagu teisedki seeriajooksud esmaspäeval.”

25.05.2020. Sarma seeriajooks – 3000 m

6. Jaan Õun – 10.49,6 – M – 3. koht

——

Kohila seeriajooksul oli sel korral kohal täpselt 15 Täppsportlast. Jooksjate üldarv oli aga taas 72. Lisaks toimus veel lisaalana 400 m jooks kolme osalejaga, kus siinkirjutaja oli karm kurvikohtunik. Kuna kõik 400 m jooksjad püsisid omal rajal, ei tulnudki kedagi maha võtta ja kõik said tulemuse kirja.

Neli eelmisel etapil startinud Täppsportlast sel korral ei osalenud aga stardis oli ka üks uus noormees – Viljar Hiienõmm, kes võistles 50 kuni 59 aastaste noormeeste klassis. Viljar tahtis küll end naiste jooksu sebida aga kohtunikel oli millegi pärast teine arvamus.

Sel korral lubati Täppsportlasi ka tugevamasse jooksu ja peab mainima, et ega nad statisti ossa ei jäänud. Üksikud liidrid, eesotsas Mark Abneri ja Juri Kovaljoviga, jooksid eest ära aga ülejäänud grupp oli üsna koos peaaegu lõpuni ning nende seas olid ka Tarvi Tameri ja Lauri Ulm. Tarvi jooksis lõpuks jooksjaterivi esimesse poolde ja väga napilt jäi isiklikust rekordist puudu. Ka Lauri tõmbas lõpusirgel paarile konkurendile koti pähe ja esimest korda alla 10 minuti oligi tõsiasi ja seda suure varuga. Ega see teab mis üllatus nüüd ei olnud aga vähemalt uus barjäär sai alistatud.

Ka teises jooksus oli stardis Täppsportlasi – Danel Taur, Karl Peeter Valk ja Oliver Kulbas. Üks neist sekkus lõpuks ka kõige kõrgemasse mängu. Kui distantsi alguses püsis Danel jooksjaterivi keskel, veidi eespool Oliveri ja rahulikult alustanud Karl Peetrit, siis tasapisi tõusis ta ettepoole. Kuigi umbes kolme ringi järel oli Danel umbes kuuendal-seitsmendal kohal ja liidergrupist oma 30 m maas julgesin talle hõista, et see jooks on sinu, võta rahulikult grupp kinni ja lõpus teed kõigile ära. Nii ka läks. Lõpusirgel alistus viimane konkurent ja ka aja suutis Danel täpselt 10 minuti alla sättida. Kui norida millegi kallal, siis ühe sajandiku võrra veel täpsemalt oleks saanud joosta. Karl Peeter möödus omakorda Oliverist ja veel mõnest jooksjat ja järjekordne isiklik rekord oli tõsiasi.

Kolmas oli naiste jooks. Täppsportlasi oli sel korral startimas veidi hõredamalt, vaid 3 aga joosti tugevalt. Meie omadest startisid Liliana Torn, Bret Schär ja Mirjam Piik. Eesti jooksuspordi ajalugu tegi Liliana Torn, kes ka sel korral vedas päris mitmest jooksjat koosnevat gruppi aga sel korral suutis  neil ka eest ära joosta ning lõpus noored mööda ei pääsenud. Jooksuspordi ajalugu oli aga see, et N50 klassis polnud seni ükski naisjooksja alla 11 minuti jooksnud, isegi mitte alla 11:30 polnud seni joostud. Jooksu võitnud Laura Maasikule ei saanud keegi vastu ja üsna kindlalt oli teine Maria Veskla aga kolmandana lõpetanud Anete Randmale lähenes Liliana lõpus jõudsalt. Veidi jäi puudu. Omakorda veidi jäi Lilianast puudu Bret Schäril, kellel jäi väga napilt alistamata 11 minuti piir ja seda elu teisel staadionivõistlusel. Sel korral oli jooks juba julgem ja lõpusirgel möödus Bret veel kahest konkurendist. Võib-olla natuke varem oleks tulnud tempot tõsta. Väga tubli jooks Bretilt. Mirjam Piik läks starti mõttega üritada 12 minuti piiri alistada aga teine kilomeeter vajus liialt ära ning distantsi lõpus keskendus Mirjam N40 klassi võitmisele. Lõpusirgel pani Mirjam Ritve Reinuäe vastu asjad paika.

Järgmises jooksus võis üheks favoriidiks pidada Kristjan Ööpikut. Ka Viljar Hiienõmm, Andres Sang ja Mihhail Korasteljov olid samas jooksus. Päris jooksu võiduni Kristajan veel ei küündinud aga ega palju puudu jäänud. Kindlalt sai alistatud 11 minuti piir. Mitu korda vahetasid kohti Andres Sang ja Viljar Hiienõmm. Lõpuks libises Andres kindlalt eest ära. 12 minutit alistus aga mõlemale väga kindlalt ja sellest sai lõpus tugeva spurdiga jagu ka Mihhail Korasteljov.

Jäi veel viies jooks. Stardis olid ka Olev Mitt, Raul Mändla ja Madis Valk. Olev loodetud 12 minuti piiri sel korral alistada ei suutnud aga igati normaalne jooks oli seegi. Raul, Madis ja üks noorjooksja jooksid taas kolmekesi koos. Jälle vedas gruppi Raul ja seda kuni viimase ringini. Siis läks noorjooksja eest aga Madis sel korral Rauli üllatada ei suutnud ja Raulile tuli napilt alla vanduda.

27.05.2020. – Kohila seeriajooks – 3000 m.

Liliana Torn – 10.59,08 – N50-59 – 1. koht
Bret Schär – 11.01,37 – N30-39 – 2. koht
Mirjam Piik – 12.11,76 – N40-49 – 1. koht
Tarvi Tameri – 9.37,27 – M30-39 – 1. koht
Lauri Ulm – 9.49,32 – M30-39 – 4. koht
Danel Taur – 9.59,98 – M40-49 – 1. koht
Karl Peeter Valk – 10.24,31 – M20-29 – 6. koht
Oliver Kulbas – 10.35,49 – M30-39 – 6. koht
Kristjan Ööpik – 10.52,84 – M30-39 – 9. koht
Andres Sang – 11.34,47 – M40-49 – 9. koht
Viljar Hiienõmm – 11.46,32 – M50-59 – 6. koht
Mihhail Korasteljov – 11.57,90 – M40-49 – 11. koht
Olev Mitt – 12.10,11 – M50-59 – 7. koht
Raul Mändla – 12.56,98 – M 40-49 – 12. koht
Madis Valk – 12.57,21 – M50-59 – 9. koht
——
Maikuu viimasel päeval avati ka Filter tempojooksude sari. Kui eelmistel aastatel on kõik etapid olnud ~ 5 km pikkused, siis sel aastal alustatakse 3 km-st ja igal etapil lisandub 1 km ja nii kuni 7 km-ni välja. Korraliku jooksu tegi Tarvi Tameri, kellel jäid vaid mõned sekundid Janar Juhkovist puudu. Bert Tippi oli ülekaalukas võitja.
31.05.2020. – Filter tempojooks ~ 3 km
3. Tarvi Tameri – 9.44,5 – M35 – 1. koht
——
Järgmisel kolmapäeval jätkame Kohilas 1500 m jooksuga. Saarlased jätavad paraku selle esmaspäeva vahele.
Jooksulusti kõigile ja olge terved!