Sügise esimeste nädalate võistlustest, Liliana Eesti kolmas krossijooksja

jooksutrennid Tallinnas

Sügis algas väga intensiivse võistlemisega, võib-olla ehk üle ootuste intensiivsega. Aga nüüd kõigest lähemalt.
——
Igal aastal on Rauno Tiits käinud ümber Porkuni järve jooksmas. Nii juhtus ka sel aastal ja õigesti tegi. Lääne-Virumaa staarperekonna jooksjad Taavi ja Kaarel Kilki lõpetasid küll kahe esimesena aga järgmisest jooksjast sai Rauno 5 sekundiga jagu. Selle tulemusena õnnestus Raunol poodiumile tõusta. Hooaja lõpp on üsna edukaks osutunud.

25.09.2021. Porkuni järve jooks ~ 6,2 km
3. Rauno Tiits – 22:08
——
Maardus joosti igaaastane sügiskross. Mehed ja naiste põhiklass jooksis 5 km, enamus ülejäänud naisi 3 km ja päris noored jooksid 1 km. N45 klassi naised jooksid 3 km ja nende hulgas ka Marge Nõmm. Margest kiiremini suutis joosta vaid poiste esikolmik. Seega oli Marge kõige kiirem naine ja ühtlasi ka N45 klassi võitja. Pole paha – esikohti muud kui kukub.

25.09.2021. Maardu sügisjooks
~ 3 km naised
1. Marge Nõmm – 13:22 – N45 – 1. koht
——
Viimastel aastatel rohkem triatlonile pühendunud Mehis Mäe käis juba mitmendat aastat Saaremaa duatlonil. Kohal olid mitmed triatleedid vabariigi paremikust aga oli ka tugevaid harrastajaid. Mehisel läks päris hästi. 5 km jooksu järel oli ta 24. kohal. Veidi uimaselt läks esimene vahetusala, kus Mehis sai kirja 69. aja. Rattas on Mehis veidi nõrgem kui jooksus (see võib ka tehnika taha jääda) ja sai 20,9 km rattasõidus 38. koha. Mõned kohad tuli seega ära anda. Teine vahetusala läks edukalt. Siin võeti Mehisele 29. vaheaeg. Viimasel 2,5 km jooksu etapil oli Mehis lausa 20.-s. Kokku tegi see ilusa ümmarguse aja 1:07:00 ja 26. koha. Ka kolmekordsed atleedid on meil tugevad.

25.09.2021. Saaremaa duatlon ~ 5 km + 20,9 km + 2,5 km
26. Mehis Mäe – 1:07:00
——
Palivere raskel suusarajal toimus suusatajate jooks. Joosti 2 ringi, mis kokku tegi ligikaudu 9,7 km. Täppsportlasi esindas Läänemaa staar Kaia Lepik, kes üritas jätkata selle hooaja sajaprotsendilist edu ehk võita kõik jooksud kuhu starti ilmub. Tegu oli Kaia neljanda stardiga sel aastal. Kuigi trenni on tavalisest rohkem kui poole vähem tehtud, eriti viimasel ajal, õnnestus kõik suurepäraselt. Üks väike apsakas juhtus küll sisse aga see ei saanud määravaks, sest Kaia edu oli järgmiste naiste ees üle kilomeetri. Nimelt tekkis teisel ringil Kaial korra tunne, et siin kohas ta esimesel ringil küll ei olnud ja jooksis umbes sada meetrit vales suunas ja siis sada meetrit tagasi aga nähes järgnevaid konkurente tulemas, sai Kaia julgelt jooksu jätkata. Lõpus tegi Kaia enda kohta mitte väga iseloomuliku lõpuspurdi ja möödus veel vahetult enne finiśit ühest meesjooksjast. Sel aastal on neljast neli! Äkki tuleb veel midagi?

26.09.2021. Palivere suusaraja jooks ~ 9,7 km
1. Kaia Lepik – 44:33,2 – (üldkoht 8.)
——
Nädala kõige suursugusem jooksuvõistlus toimus Järvamaal. Tegelikult joosti Paidest Türile. Kes nii palju pingutada ei tahtnud sai Türi tänavatel 5 km joosta. Finiś oli mõlemal puhul Türi staadionil. 5 km start oli varem. Keskmaajooksja Heiki Pruul startiski 5 km distantsil. Sügisel on keskmaajooksjatel hea võimalus hooaega lühemate rahvajooksudega pikendada ja vaimu värskendada. Sel korral õnnestus Heikil mitte liiga kiirelt alustada ja jooks kontrolli alla saada. Distantsil hüüti Heikile, et ta on kaheteistkümnes. Peale seda möödus Heiki paarist jooksjast ja oli tõusnud kümnendaks. Staadionil märkas ta ühte noorjooksjat veel enda ees. See aga kuulis kui Heiki marulist lõpuspurti alustas ja pääses napilt enne Heikit üle lõpujoone. Aga esikümne koht on ikkagi esikümne koht.

Natuke hiljem alustati jooksu Paidest Türile. Koroona piirangute tõttu oli start staadionil ja korraldajate väitel pidi distants 100 m lühem olema ehk siis 13,5 km. Kas ta tegelikult ka oli, ei teagi. Kõigi jooksjate kellad näitasid natuke üle 13,6 km. Ju ta siis umbes sama pikkusega oli mis tavaliselt. Aga see pole ka väga oluline nii pika distantsi puhul. Peamine, et joosta saab. Täppsportlaste esindajateks oli tugev nelik – Liliana Torn, Tarvi Tameri, Kristjan Ööpik ja Marek Tõnismäe. Ilm oli ilus ja tuul ka mitte eriti vastu nagu tavaliselt ning kõik teed kiireks jooksuks olid avatud. Tarvi pole ilmselt veel maratonist päris kosunud ja lisaks kõigele pidi terve distantsi üksi jooksma. Nagu hiljem rääkisime, oli tunne algusest peale raske olnud ja tulemus vähemalt minut kehvem kui loota võis. Lõpu eel tuli ka veel naiste võitja Jekaterina Patjuk mööda lasta. Neljandana lõpetanud Aaro Tiiksaart oli Tarvi varasemalt tavaliselt võitnud. Nüüd oli aga vahe veidi üle minuti Aaro kasuks. Esikolmik – Kivistik, Hussar, Mukunga – oli kaugel ees. Mis teha, ju siis pidi nii minema. Nüüd tuleb kergelt treenida ja ehk 3-päeva jooksuks õnnestub kosuda. Kristjan oli sõpradega kavala taktika paika pannud. Mindi 52 minutit alistama ja plaan oli kordamööda vedada. Paraku sõbrad ei vedanud välja. Aga õnneks oli sellise kiirusega jooksjaid veel ja päris üksi ei pidanud Kristjan jooksma. Kui enamus distantsist oli joostud, tundis Kristjan, et keegi jookseb tema selja taga ja kuidagi väga tuttavas rütmis. Pilk selja taha näitas, et nii oligi, Liliana oli Kristjani selja taga. Nii nad siis koos jooksid. Kristjani lõpp oli veidi teravam aga Liliana oli kohe järgmine. Mõlemad parandasid Paide – Türi jooksu tippmarki ligi kolme minuti jagu ja aeg tuli mõlemal alla 52 minuti. Liliana oli neljas naine Eesti tippnaiste järel ja N50 ülekaalukas võitja. Marek tegi oma jooksu. Eks tema praeguse seisundi jaoks oli distants vist veidi pikk aga tegelikult oli tulemus igati hea. Vorm paraneb.

26.09.2021. Paide – Türi rahvajooks
5 km
10. Heiki Pruul – 18:44

13,6 km naised:
4. Liliana Torn – 51:50,0 – N50 – 1. koht (üldkoht – 14.)

13,6 km mehed:
6. Tarvi Tameri – 47:33,0
13. Kristjan Ööpik – 51:41,4
48. Marek Tõnismäe – 56:57,1 – M40 – 8. koht
——
Berliinis käis jooksmas Ivo Hindreus. Ega tegelikult Ivo veel maratoniks päris valmis polnud aga registreeritud oli ja iga korralik Eesti mees peab vähemalt ühe maratoni jooksma. Stardinumber oli korralik – viiekümne kolme tuhande peale. Üle stardijoone saamine võttis ka omajagu aega, ca poolteist tundi. Algus oli Ivol päris kiire, ilmselt liigagi kiire. Esimesed 15 km möödusid ligikaudu 5:30 tempos. Siis toimus järsk kukkumine. Kuni poole maani oli tempo veel veidi alla 6:30-ne aga edasi läks raskeks. Aga mis teha, kohale oli mindud ja lõpuni tuli kulgeda. Tempo kõikus 8 min/km ümber aga läbi see distants lõpuks sai. Elu teine maraton sai läbitud.

26.09.2021. Berliini maraton
13393. Ivo Hindreus – 4:51:18
——
Stamina korraldas Kadriorus spordinädala raames 5 km jooksu, mis algas ja lõppes Kadrioru staadionil. Pea kogu Kadriorule tehti ring peale. Oli tõuse ja laskumisi ning mitmeid kurvitamisi Kadrioru väikestel kruusateedel. Ja jooksjaid oli omajagu. Täppsportlastest tegi kaasa Oliver Kulbas, kelle eesmärgiks oli teha üks korralik tempojooks 4 minuti tempos. Enam-vähem õnnestus, tuli 3:58-ga ja selline tempo tõi üldarvestuses kuuenda koha.

29.09. Spordinädala jooks ~ 5 km
6. Oliver Kulbas – 19:50
——
Järvamaa järvejooksude sari jätkus Eistvere järve jooksuga. Joosti 2 tiiru ümber järva plaanitud 3 tiiru asemel. Kohal polnud Aaro Tiiksaart ja seetõttu otsustas Kristjan Ööpik järgmisi võistlusi silmas pidades veidi jõudu kokku hoida ja leppis Vadim Gritśenkoga kokku, et joostakse 4 minti tempos ja lõpetatakse koos. Kohtunikud aga ei tahtnud seda tunnistada ja fikseerisid ikkagi ühe kümnendikulise paremuse Vadimi kasuks. Nii sai Kristjan kirja järjekordse teise koha.

30.09.2021. Eistvere järve jooks ~ 3,8-3,9 km
2. Kristjan Ööpik – 15.16,4
——
Tartu linnamaraton jäi Täppsportlaste osavõtu poolest üsna hõredaks. Ainus esindaja oli Marek Tõnismäe, kes jooksis poolmaratoni. Rajale läks Marek koos sõprade – Asko Kuusalu ja Andres Lainestega. Päris lõpuni nende tempos vastu pidada ei õnnestunud, sest sõbrad jooksid distantsi teise poole kiiremini kui esimese. Marekil õnnestus küll teise poolega 3 kohta tõusta kuigi tempo natuke langes, eriti pikal tõusul. Samas teine pool on ka veidi raskem. Marek ise väga rahul polnud, sest 1:30 jäi sel aastal alistamata aga ega midagi halba ka polnud. Igati OK tulemus.

02.10.2021. Tartu linnamaraton
poolmaraton
123. Marek Tõnismäe – 1:31:44 – M45 – 6. koht
——
Mihhail Korasteljov otsustas viimasel hetkel siiski Helsinkis maratoni joosta. Tervis oli nüüd vahepealsest haigusest taastunud ja vorm oli ka ülesmäge läinud. Kas ka piisavalt mahtu all on, pidi näitama maraton. Internetist jälgides oli esimene 10 km paljulubav – 47:47. See oli väga palju kiirem isikliku rekordi graafikust. Kas mitte liiga kiire? Eks järgnevad kilomeetrid pidid näitama. Ka 20 km järel oli Mihhail endiselt rekordi graafikus aga veidi murelikuks tegi tempo langus üle 3 minuti kilomeetri kohta. Teine 10 km tuli 50:50-ga. Järgmist 10 km vaheaega tuligi veidi kauem oodata kui oleks tahtnud. Kolmas 10 km tuli 57:06-ga ja see näitas, et isiklikust rekordist tuleb suu puhtaks pühkida. Pealegi maraton alles algab peale 30.-ndat kilomeetrit. Neljas 10 km oligi rohkem kulgemine. 10 km vaheaeg läks üle tunni – 1:02:37. Viimane 2,195 km veidi küll kiirenes (13:13) aga see oli rohkem finiśieelne kokku võtmine. Lõpuaeg tuli praegust seisu arvestades selline “Harju keskmine”. Ilmselt veidi rahulikuma algtempo korral oleks võinud aeg vähemalt 5 minutit parem olla. Aga mis tehtud, see tehtud. Vähemalt maraton sai ka sel hooajal läbitud.

02.10.2021. Helsinki maraton
732. Mihhail Korasteljov – 3:51:32 – M50 – 61. koht
——
Albu sügisjooksul osales Rauno Tiits. Umbes 8 km püsis ta liidriga koos. Peale seda tuli väike vahe sisse, sest jalad muutusid mägisel maastikul väga raskeks. Aga teine koht on ka hea koht. Pole midagi öelda. Lisaks tuli veel mäetipu vallutamise eest kolmas koht ja seega õnnestus Raunol kaks korda poodiumile tõusta. Edukas reis oli. Võistluste protokoll paraku puudub ja tulemus on ligikaudne.

03.10.2021. Albu sügisjooks ~ 11,5 km
2. Rauno Tiits ~ 46:50

tipu vallutamine
3. Rauno Tiits
——
Margus Pirksaare auhinnavõistlustel, mis läksid Järvamaa järvejooksude sarja arvestusse, käis sel korral päris suur seltskond Täppsportlasi – Mirjam Piik esindas naiste poolt ning meestest jooksid Tarvi Tameri, Kristjan Ööpik ja Viljar Hiienõmm. Kui tavaliselt on selles sarjas naiste tase suhteliselt keskpärane olnud, siis nüüd oli päris tugev seltskond kokku tulnud. Mirjamil pole maastikujooks just kõige tugevam külg ja see oli temal ka alles teine võistlus Kuusalus joostud 1000 m järel. Naised jooksid neli 1,2 km pikkust ringi. Mirjami esimene kilomeeter oli päris kiire aga sealt edasi tempo langes. n Tulemuseks oli naistest seitsmes ja N35 klassis viies koht.

Meestel tuli 1 ring rohkem joosta ehk 6 km. Kristjan Ööpiku kirjelduse jäegi kulges võistlus umbes ni: “M. Pirksaare jooks kujunes Olavi Alles, Tarvi Tameri, Aaro Tiiksaare ja Johannes Lauri dikteerimise all. Peale neid tuli tükk tühja maad ja siis alles uhkes üksinduses täppjooksja Kristjan Ööpik keda jällitasid 80-100 meetrise vahega ülejäänud näljased. Joosta tuli 5 ringi ja ringi pikkus erinevate allikate kohaselt ca 1,2 km. Plaanisin hoida tempot alla 3:40 min/km, kuid eriti tugev tuul ja üksi rassides ei see plaan ei õnnestunud. Ühel sirgel kannatas joosta ca 3:32 ja teisel (vastu tuule osas) jällegi ca 3:45. Kokkuvõttes tuli keskmine aeg 3:42 ja lõppaeg 21:29. Ning M35 vanuseklassis sain Tarvi järel teise koha.
Korralduse poolest oli paras komejant, kuna algselt jäeti Tarvi aeg üldse fikseerimata ja poodiumile tal ka asja polnud.. 😊. Peale väiksest klaarimist saime asjad selgeks ja õigluse jalule…Oli tore.”

Kuna ametlikus protokollis on meeste ajad valed, ei hakanud neid siia üles panema. Kõigele vaatamata olid Täppsportlased tublid.

06.10.2021. M. Pirksaare auhinnavõistlus ümber Türi tehisjärve
naised 4,8 km
7. Mirjam Piik – 22:32 – N35 – 5. koht

mehed 6 km
2. Tarvi Tameri – M35 – 1. koht
5. Kristjan Ööpik – M35 – 3. koht
9. Viljar Hiienõmm – M45 – 2. koht
——
Kuigi algselt oli plaan Eesti murdmaajooksu KV-le saata 4 naisjooksjat, kahenes võistlejate arv erinevatel põhjustel lõpuks üheni ja see üks oli, nagu tavaliselt, Liliana Torn. Eelregistreerimise põhjal tundus Liliana isegi üks favoriite olevat aga viimasel hetkel lisandus laskesuusataja Tuuli Tomingas, kelle jooksu võimekus, eriti maastkul, on teada tuntud. Võis arvata, et Lilianal tuleb teise koha nimel heidelda Birgit Pihelgaga. Birgiti alistamiseks tulnuks aga distantsil eest ära saada, sest lõpus on Birgit teravam. Joosti kolm 2 km pikkust ringi. Eks üldjoontes jooks kulgeski prognoositaval kujul.. Tuuli läks kohe eest, Birgit ja Liliana heitlesid ülejäänud poodiumi kohtade pärast. Suhteliselt lähedal püsis algul ka Jana Treier. Kordamööda vedades läbisid Liliana ja Birgit 5,5 km aga eest ära saada ei õnnestunud kummalgi. Läks nii nagu sel puhul arvata võis – 500 m enne lõppu jooksis Birgit mõnikümmend meetrit eest ära ja teine koht kuulus temale ning Lilianale kolmas. Viimase ringiga kadusid tagant kõik ülejäänud ohustajad. Lilana ringiajad ka siia lõppu – 7:36 + 8:02 + 7:55. Nüüd on siis ka tiitlivõistluste poodiumikoht saavutatud. Edukas hooaeg oli sel aastal, mis pole veel päris lõppenud.

09.10.2021. Eesti KV murdmaajooksus – Jõulumäe
naised 6 km
3. Liliana Torn – 23:23
——
Nagu eelmistel aastatel valis kavalpea Mehis Mäe ka sel aastal sellise distantsi kus võitmine väga raske ei tohiks olla. Nii ka läks. 16 km sai läbitud ja auhind kotti pistetud.

09.10.2021. Vändra maraton ~ 16 km
1. Mehis Mäe – 1:01:35,7
—–
Rahvusvahelise stardi tegi viimased 5 nädalat Portugalis resideerunud Hugo Toll. Nimelt korraldati Quarteira ümbruses üks korralik jooksuvõistlus nimega Meia Maratona do Algarve. Joosti nii poolmaratoni kui ka 10,65 km pikkust distantsi. Hugo jooksis lühemat. Oli tõuse ja laskumisi ja oli ka pikk lõik ookeani ääres. Esimesed 2 km jooksis Hugu keskmaamehe tempos. Alates kolmandast kilomeetrist lisas ta igal kilomeetril ligi minuti otsa ja jooks jätkus pikamaamehe tempos. Kõik see tõi Hugole kindla esisaja koha tugevas rahvusvahelises seltskonnas. Spordi- ja puhkelaager sai edukalt lõpetatud.

10.10.2021. Meia Maratona do Algarve ~ 10,65 km
95. Hugo Toll – 1:03:12 – M45 – 15. koht
——
Pühapäeval peeti mitmeid jooksuvõistlusi ka Eestimaa pinnal. Toimus Võsu sügisjooks, kuhu oli tulnud peale juba ei tea mitmendat haiguspausi vormi kontrollima Täppsportlane Olga Andrejeva. Läks nii nagu minema pidi. Naistest lõpetas Olga teisena Lily Laige järel. Vahe oli veidi alla minuti. Esimeseks jooksuks kõlbas küll.

10.10.2021. Võsu sügisjooks ~ 9,2 km
naised:
2. Olga Andrejeva – 36:04 (üldkoht – 11.)
——
Aegviidu metsade vahel läbiti järjekordne maastiku maraton. Võimalus oli ka joosta 24,5 km ehk natuke üle poolmaratoni. Rauno tiits seda võimalust ka kasutas ja väga edukalt. Endisest esitrepijooksjast on saanud esiülipikamaajooksja. Võit tuli napilt aga kindlalt, set nii pika distantsi kohta on 16 sekundit üsna napp edu aga ikkagi palju rohkem kui rinnavõit. Seega oli võit ka kindel.

10.10.2021. Eesti maastiku maraton ~ 24,5 km
1. Rauno Tiits – 1:58:57
——
Samal päeval kui Rauno maastiku maratonis võidutses käisTäppsportlaste tubli kolmik käis Kehtnat vallutamas. Nimelt startis keskpäeval renoveeritud Kehtna staadionilt Kehtna 2. sügisjooks, millel oli pikkust ~ 5,1 km või napilt peale. Täppsportlasi esindasid Liliana Torn, Ramune Susloviene ja Marek Tõnismäe. Igaühel olid omad eesmärgid ja püüti alistada omi konkurente. Marek jooksis vaid esimese ringi Liliana jooksu aga ta oligi võtnud eesmärgiks Liliana selja taga püsida nii kaua kui jaksu on. Jaksu oli pool maad. Siis hakkas Liliana eest ära liikuma, õigemini Marek maha jääma. Meeste esikolmik (Hõlpus, Kuleśov, Markus) oli juba eest läinud. Ramune jooksis esimese poole väga ühtlaselt ja oli poolele maal kolmas naine. Teiselt ringilt tuligi Liliana kolme tugevama mehe järel neljandana ja ülekaaluka naiste võitjana. Marek saabus kolmveerand minutit hiljem. Naiste teise koha heitlus päädis aga staadionil. Suure ergutuskisa saatel õnnestus Ramunel staadiovaalil esmakordselt jagu saada Ritve Reinumäest ja tuua Täppsportlastele naiste kaksikvõit. Tubli tegu!

10.10.2021. Kehtna sügisjooks ~ 5,1 km
5. Marek Tõnismäe – 19:47,35

naised:
1. Liliana Torn – 19:00,36 (üldkoht – 4.)
2. Ramune Susloviene – 21:34,25 (üldkoht – 9.)

Liliana ja Ramune Kehtna sügisjooksul

——
Nüüd hakkab see hooaeg otsa saama. Nädala lõpus toimub Saaremaal jooksueliidi tippsündmus – Saaremaa 3-päeva jooks. Siis on veel mõned väikesed jooksud ja ongi varsti käes aeg uueks aastaks vormi koguma hakata. Enamus jooksjaid on praegu puhkereźiimil.

Jooksmiseni!