Täppsportlastele veteranide EM-lt kaks kulda ja kaks hõbedat ning teisigi tublisid tulemusi

jooksuvõistlused

Eelmisest postitusest jäi märkamata Rain Mölderkivi 10 km tulemus Tallinna maratoni üritusel. Oli täitsa normaalne jooks kui arvestada üsna hiljutist treeningutega alustamist ja väikesi tagasilööke sellel teel.

09.09.2023. Tallinna maraton 10 km
416. Rain Mölderkivi – 48:58 (M40 – 48. koht)
——
Enne Veteranide EM-i tegi Danel Taur veel Kaitseliidu koosseisus kaasa Laidoneri teatejooksus. Valikusse langes viimane etapp, mis oli kindlasti pikem kui 750 m ja kindlasti ka üle 800 meetri. Lisaks langes sellele etapile ka 2 väikest tõusunukki. Igal juhul sai Danel hea lahtijooksu enne olulisemaid starte. Ja kui veel tulemusi võrrelda, siis oli Daneli etapiaeg täpselt sama mis Eesti noorte paremikku kuuluval Richard Kaup Lapõninil. Juba see näitab, et pidi olema hea jooks.

21.09.2023. J. Laidoneri Olümpiateatejooks 8* ~ 750 m
1. Kaitseliit Lääne Mkr (8. etapp – Danel Taur) – 16:40 (etapp 2.23)
——
Veteranide EM-l on sel aastal esindatud 3 Täppsportlast – Liliana Torn, Mirjam Piik ja Danel Taur. Otsa tegi lahti Liliana, kelle esimeseks distantsiks oli 10000 m staadionil. Kuna staadionijooks on Lilianal suhteliselt nõrgem külg, oli värskete jalgadega selle alaga hea alustada. Ilm oli kõike muud kui meeldiv. Sooja oli ligi 30 kraadi ja kõige hullem asi oli meeletu tuul. Lagedal staadionil oli iga tuuleiil kohe tunda. N45 ja N50 naised pandi koos jooksma. Nii kui pauk käis läks N45 klassi tugevaim jooksja juhtima ja Liliana võttis tema tempo vastu. Kõik teised jäid kohe maha. Esimene ring oli 1.26-ga, mis tundus liiga kiire. Ka teine ring oli veidi kiire aga peale seda tempo ühtlustus ja mõnda aega joosti 1.35-1.36 kanti ringiaegu. Raskete olude tõttu siiski tempo hakkas veel langema ja kõige aeglasem ring oli 1.41. Liliana jäi küll paaril korral natuke maha aga püüdis konkurendi uuesti kinni. Kuna distantsi teises pooles ringiajad langesid, hakkas liidritele jõudsalt lähenema üks hispaanlanna, kes oli N50 klassis teisel kohal. Paaril korral jõudis ta umbes 10 meetri kaugusele aga kätte ei saanud. Kui algas viimane ring, pani liider kiirust juurde. Liliana lisas ka tempot aga väike vahe siiski tekkis. Samas hispaanlanna kiirust enam lisada ei suutnud ja nii tuli Liliana enam kui kuue sekundilise eduga võitjaks. N45 klassi jooksja jäi siiski ette aga see polnud enam oluline. Õnnitlused Lilianale! Täppsportlane on Euroopa meister!

Liliana – Euroopa meister!

Samal päeval pidi 1500 m eeljooksus startima ka Mirjam Piik aga kuna 10 jooksjat võttis end maha, otsustati korraldada järgmisel päeval kohe finaal. Lõpuks ometi sai Mirjam joosta konkurentsitihedas jooksus. Kahju ainult, et viimane ettevalmistus jäi lihasprobleemide tõttu natuke poolikuks. Jooks oli tihe ja hooaja tugeva keskmise taseme jooksis Mirjam välja. 2-3 kohta vast jäi kripeldama, sest mitu jooksjat jäi päris napilt ette. Isiklikust rekordist jäi puudu natuke üle 5 sekundi, mis pole üldsegi paha tulemus.

Päev edasi oli stardis jällegi Liliana Torn, kes sel korral startis 8 km murdmaajooksus. Ilmselt oli distants siiski natuke lühem. Sel korral alustas Liliana pigem liiga rahulikult aga võib-olla oli tegu lihtsalt väsimusega, sest vaid 2 päeva tagasi oli läbitud kurnav aga kuldne 10000 m jooks. Igal juhul läks N50 klassi liider kohe eest ära ja kontakti temaga ei õnnestunudki saada. Ilmselt oli tegu siiski väga tugeva jooksjaga, sest lõpuks oli vahe ligi poolteist minutit. Kuna kõik vanuseklassid jooksid koos, oli algul ilmselt ka raske aru saada mitmes keegi omas klassis on. Tasapisi kerkis Liliana siiski ettepoole ja kui kõik klassid, alates N35-st kokku lüüa, oli ta kaheksas. N50 -s oli aga kindla teine. Kolmandaga oli vahe umbes sama suur kui esimesega. Kõikide vanuseklasside peale kokku oli Liliana kaheksas. Pole paha – kaks medalit on käes. Nüüd ootab veel 10 km maanteejooks.

Liliana hõbemedaliga

25.-ndal tuli Mirjamil ootamatult plaani võtta 4*100 m teatejooks. Kuigi 3 osalejat olid N45 võistlejad ja 1 N40 klassi jooksja, tuli just selle ühe tõttu osaleda N40 klassis. Minu meelest pandi ka vahetuste osas natuke valesti paika. Esimest vahetust peab kindlasti jooksma sprinter, kes on starte harjutanud ja sprindis palju võistelnud. Kindlasti on sprineril ka kiirenduse osa parem. Lisaks sellele ei ole mõistlik panna pikakasvulist keskmaajooksjat kurvi jooksma, kellel sirgel jooksmine on kindlasti tugevam pool, vähemalt sprindikiirusel. Aga joostud saadi ja kahe sprinteri ja kahe keskmaajooksja koostöö andis kuuenda koha ning mis seal ikka rohkemat tahta. Vahed eelnevatega olid üsna selged. Vähemalt sai üks teravam jooks tehtud enne 800 m starte.

Samal päeval startis Danel 400 m eeljooksus. Edasi pääses igast jooksust 2 paremat + veel 6 paremat aega ülejäänute hulgast. Danel startis kohe esimeses jooksus. Daneli jooks oli väga kontrollitud ja juba enne lõpukurvi oli asi üsna selge. Korraliku varuga õnnestus jooksust ajaga 54,59 teisena edasi pääseda. Hiljem selgus, et ülejäänud jooksudes joosti veel suurema varuga, sest Daneli jooksu 2 paremat aega olidki kõigi jooksude peale 2 parimat.

26. september oli Daneli jaoks töine päev. Ennelõunal ja tuli joosta poolfinaal ja viie tunni pärast finaal. Danel startis teises poolfinaalis. Edasi pääsesid poolfinaalide 2 paremat + 4 jooksjat aegadega. Esimese poolfinaali järel võis arvata, et alla 54 tuleb kindlasti joosta. Danel alustas tavapäraselt aeglaselt, võib-olla veidi liiga aeglaselt, sest poolele maal oli ta vaata et viimane. Tagakurvis oli tugev vastutuul ja seal alustas Danel tõusu. 800 m vastupidavus tuli maksuvusele. Lõpusirgele tuli Danel neljandana ja viimasel 100 meetril möödus veel ühest konkurendist. Kohaga edasi ei pääsenud aga aeg 53,50 viis seitsmendana finaali.


Peale jooksu Danel helistas mulle ja siis mainisin, et finaal saab sprinteritele piin olema ning rekordeid siin ei joosta. Ise mõtlesin, et kui Danel ise poolfinaali aega korrata suudab, võiks juba väga rahul olla. Medalilootust ei olnud, sest kolme jooksja parimad tulemused olid alla 50 sekundi aga mõnda jooksjat edestada oli küll lootust. Ja eks finaalis oligi väsimust tunda. Üks jooksja ei suutnud isegi starti tulla. Esikolmik oli küll omaette klassist aga jäi ümmarguselt 2 sekundit aeglasemaks kui rekordid oleks lubanud. Kõik kolm jooksid 51 ja 52 sekundi vahele. Danel oli teinud poolfinaaliga võrreldes väikesed korrektiivid. Enam ta ei alustanud nii aeglaselt ja ei jäänud algul teistest maha. Neljandale kohale käis võrdne heitlus. Lõpusirgele tuldi välja suhteliselt korraga aga siis juhtus see, mis tavaliselt juhtub – Danel säilitas kiirust paremini kui konkurendid ja ning neljas koht oligi tõsiasi. Ja mis veel, tulemus 53,08 oli uus isiklik rekord ja teistkordne M45 klassi Eesti rekordi parandus. Äge mees on see meie Danel!

Danel 400 meetri jooksu stardis
28.-nda hommikul, peale ühte puhkepäeva oli Danel stardis 800 m eeljooksus. Peab mainima, et vahepealne puhkepäev ei möödunud probleemideta. Ilmselt oli 400 m poolfinaali ja finaali jooksmine ühel päeval organismile üsna kurnavalt mõjunud ja haiglase tunde tekitanud. Eeljooksuks õnnestus siiski piisavalt kosuda ja pehmete jalgadega joostes oli ka saatus armuline. Daneli eeljooks osutus neljast jooksust kõige aeglasemaks ja terve distantsi liidri taga sörkinud Danel ei pidanud ka lõpus kiirendama, sest kolmas mees oli juba selgelt maas. Nii õnnestus väga väikese jõukuluga finaali pääseda. Loodetavasti õnnestub öö jooksul ära kosuda ja finaalis taset näidata. Põhjust on, sest täna ükski alla kahe minuti ajaga jooksja starti ei tulnud ja Danelil on üks parimaid isiklikke rekordeid, vähemalt nende hulgas kes starti tulid. Aga kui ei stardi, siis medalit ka ei saa. Loodame parimat

Mirjami eeljooks oli hiljem ja Mirjam startis teises eeljooksus. Kuna esimese eeljooksu ajad olid teada, võis natuke aega rihtida. Ega väga lihtne ei olnud, sest jooskus tuli kuues koht. Kuna finaali pääses mõlemast jooksust 2 paremat kohaga ja veel 8 jooksjat ajaga, selgus aegade kokku löömisel et Mirjam sai edasi üheteistkümnenda ajaga. Seega homme saame kaasa elada meie mõlema 800 m jooksja finaalile. Okas päkka!

10 km maanteejooksus tegi Liliana Torn kolmanda ja viimase stardi sellel EM-l. Oli väga palav ilm ning rada oli kitsas ja kurviderohke. Kuna kõikide vanuseklasside naised ja mehed startisid koos, oli algul tegu rajale ära mahtumisega. Liliana üritas küll aga toosama hispaanlanna, kes staadioni 10000 m-s teiseks jäi surus kõva tempo peale ja kuskil distantsi keskel tuli maha jääda. Kuumus tegi oma töö. Eks lõunamaa tüdrukutel oli kindlasti lihtsam. Lõpuks oli vahe üsna selge. 36 sekundiga tuli alla vanduda. Kolmandat jooksjat edestas Liliana omakorda kümne sekundiga. Kokkuvõttes pole 1 kuld ja 2 hõbedat üldsegi paha tulemus.

smart

Liliana EM-l võidetud medalitega

29. september oli meie jooksjatele viimaseks päevaks. Kõigepealt startis Danel M45 klassi 800 m finaalis. Natuke tekitas küsimärke Daneli tervis ja väga varajane stardi aeg, kl 9:20 aga üldiselt oli Tallinnas tulemusi oodates kuidagi väga kindel tunne. Ja siis see algas. Liidrid panid korraliku tempo peale. Danel püsis esimese ringi järel kuuendal kohal. Ring tuli liidril 57 sekundiga. Danelil kulus 400 m läbimiseks natuke kauem aega – üle 59 sekundi. Ta hoidis kohta väga eeskujulikult ning ei lasknud end karpi joosta. Peale 500 m-t, vastassirgel möödus Danel kahest konkurendist ja tõusis neljandaks. Vahe esikolmikuga võis olla ca 3-4 meetrit aga vahe enam ei suurenenud. Esikolmikus käis kõva heitlus ja 2 jooksjat panid vahepeal õlad kokku ning neil tekkis hetkeline rütmi kaotus. Vahe hakkas oluliselt vähenma. Ka esimene jooksja hakkas peale seda taha vaatama, mis tähendas, et ta on küpse. Ja nii ta läks, Danel tuli lõpusirgel tagant välja ja möödus kõigist kolmest konkurendist ning võitis EM tiitli endale. Ja sellega kaasnes ka uus isiklik rekord, mis läks vaid 7 sajandikku üle kahe minuti. Väga hea jooks Danelilt!


Viimase meie jooksjana startis Mirjam Piik naiste N45 klassi 800 m finaalis. Ka siin pandi kohe kõva tempo peale ja Mirjamil jäi üle ainult vastu pidada. Tavaliselt on Mirjam paremaid tulemusi saavutanud tagant tulles. Seekord läks Mirjam veidi kiirema alguse teed. Esimene ring oli 1.12 ja Mirjam oli sel hetkel kaheksas. Sinnani tundus ka kõik hästi minevat. Peale 500 m läbimista hakkas aga raskeks minema. 600 m peal oli Mirjam 2 konkurenti mööda lasknud aga püsis veel kindlalt kümnendana ning väike vahe oli kahe tagumise konkurendiga sees. Ka aeg oli tulemas parem kui kunagi varem. Kahjuks päris lõpuni ei õnnestunud ära kesta ja mõlemad konkurendid läksid lõpus mööda. Lõpus kangestumise arvelt tuli ka aeg ~ 2 sekundit kehvem kui eeljooksus. Aga kui ei ürita, ei saa ka teada kas oleks vastu pidanud. 2 finaalikohta EM-l on kõigele vaatamata suurepärane tulemus.

22.09.-01.10.2023. Euroopa veteranide kergejõustiku meistrivõistlused
22.09. N50 10000 m finaal
1. Liliana Torn – 40:34,35

23.09.2023. N45 1500 m finaal
13.Mirjam Piik – 5.21,99

24.09.2023. N50 murdmaajooks ~ 8 km
2. Liliana Torn – 27:25 (N – 8. koht)

25.09.2023. N40 4*100 m teatejooks
6. Eesti (Mirjam Piik, Erge Viiklaid, Kätlin Jakk, Klarika Eksi) – 57,01

25.09.2023. M45 400 m eeljooks
2. Danel Taur – 54,59

26.09.2023. M45 400 m poolfinaal
3. Danel Taur – 53,50

26.09.2023. M45 400 m finaal
4. Danel Taur – 53,08


28.09.2023. M45 800 m eeljooks
2. Danel Taur – 2.09,12

28.09.2023. N45 800 m eeljooks
6. Mirjam Piik – 2.33,60

28.09.2023. W50 10 km maanteejooks
2. Liliana Torn – 39:30 (N – 11. koht)

29.09.2023. M45 800 m finaal
1. Danel Taur – 2.00,07

29.09.2023. N45 800 m finaal
12. Mirjam Piik – 2.35,41
——
Saaremaa pööripäeva jooksul startis Jaan Õun. Algkiirenduse järel oli Jaan kaheksas. Võrreldes konkurentidega Jaani koht hiljem eriti ei muutunudki. Vaid Innar Sepp läks mööda Ringiajad küll olid kergelt langevas joones aga nii oli see ka konkurentidel. Ja üheksandana Jaan finiśisse ka tuli.

23.09.2023. Sarma pööripäevajooks 5 km
9. Jaan Õun – 19:00
——
Sarma seeriajooks lõpetati 800 m jooksuga. Täppsportlane Jaan Õun oli ka stardis. Kahjuks pidi ta startima nõrgemas jooksus ja konkurentidega koos joosta ei saanud. Eks selle hooaja varasemad lühemad jooksud olid suhteliselt keskpärased olnud ja ilmselt seetõttu nii ka jooksud koostati. Sel korral jooksis aga Jaan oluliselt kiiremini kui varasemalt ning kahe jooksu peale saadud viies koht polnud üldsegi paha. Ka oli 2.27,4 Jaani viimaste aastate parim 800 m tulemus.

24.09.2023. Sarma seeriajooks 800 m
5. Jaan Õun – 2.27,4
——
Paide – Türi rahvajooksul esindas Täppsportlasi Marek Luts. Täpsusega läks Marekil hästi, sest 5 sekundit alla tunni õnnetus joosta aga kas ta ise jooksuga rahul oli, selles julgeks natuke kahelda.

24.09.2023. Paide – Türi rahvajooks ~ 13,6 km
72. Marek Luts – 59:55
——
Berliini maratonil panid jala joonele kolm Täppsportlast – Kristjan Ööpik, Mihhail Korasteljov ja Erki Maidre. Mindi Eliud Kipchoget alistama. Ilm oli ilus ja rada kiire ning mida veel tahta. Meie jooksjatel olid omad eesmärgid. Kui Kristjan maratoni mõtetega lagedale tuli, oli väike unistus üritada 3 tunni piir alistada. Kuna esines väikesi tagasilööke, sai võetud miinimum eesmärgiks 3:15 või natuke parem. Mihhaili unistus oli kiirel rajal joosta alla 3:30-e aga mitmed haigestumised sundisid ta sellest mõttest loobuma. Viimane tagasilöök tuli veel võistluseelsel päeval Berliinis, kus Mihhail jäi uuesti kergelt haigeks. Erkil oli üldse elu esimene maraton. Ise mõtlesin, et alla nelja tunni oleks väga hea tulemus. Ta ise unistas kindlasti rohkemast aga väga vähese treeningu pealt palju paremat aega loota oli raske. Kuna Mihhail võistluseelsel päeval helistas ja ütles, te ta on haige ja ilmselt ei stardi, siis ma algul tema jooksu ei jälginud.

Kristjani algtempo pakkus parimal hetkel (10 km peal) lõpuaega 3:03. Ka hiljem läks väga hästi kuni 25 km-ni. Siis tempo natuke langes aga endiselt oli pakkumine mitu minutit alla 3:10. Peale 30.-ndat km-t algasid kriitilised kilomeetrid, 30-st 40-ni oli keskmine tempo napilt 5 minuti peale ja siis oli selge, et 3:10 ei alistu. Viimased 2,2 km olid jälle napilt alla 5 minuti tempos ja lõpuks tuligi piirduda 3:14-ga, mis on tegelikult üsna normaalne tulemus. Lihased ei kestnud lõpuni algul valitud tempot.

Kuskil 25 km peal tekkis korraks mõte, et vaataks kas Mihhail ikka kindlasti ei stardia aga ta sunnik jooksis ja algul ka üsna korralikus tempos. Sel hetkel oli prognoos veel selgelt alla 3:40. Lõpus tempo natuke langes aga suurt kukkumist ei olnud. Mihhail ise oli sellega väga rahul.

Erki ilmselt alustas enda kohta veidi liiga kiirelt. Ma isegi kartsin suuremat ära kukkumist aga vaid üks lõik läkski üle 6 minuti tempos ja viimane 2,2 km-t olid Erkil jälle üsna kiired. 4 tundi alistus väga kindlalt.

24.09.2023. Berliini maraton
4879. Kristjan Ööpik – 3:14:04
11188. Mihhail Korasteljov – 3:42:59
13709. Erki Maidre – 3:53:20

Pildil Erki Mihhail ja Kristjan
——
Taas on treppidel müttama hakanud Lauri Ulm. Firmaspordi spartakiaadil saavutas Lauri viienda koha. Trepijooksu suurkujud polnud enam üldsegi kaugel.

28.09.2023. Firmaspordi sügisspartakiaad – trepijooks
5. Lauri Ulm – 1.28,00
——
Lisaks veteranide EM-le toimub ka teisi võistlusi. Ühel sellisel osales Kaia Lepik, kes tuli ülekaalukaks võitjaks Palivere suusaraja jooksul. Järgmist naisjooksjat edestas Kaia natuke vähem kui 8 minutiga. 6 kiiremat meesjooksjat siiski suutsid Kaiat edestada.

30.09.2023. Palivere suusaraja jooks ~ 10 km
naised:
1. Kaia Lepik – 43:06,5 (üldkoht – 7.)
——
Kuna lugu ootab avaldamist ja Albu sügisjooksul võeti aega käsitsi, tuleb jutt ilma täpsete tulemusteta. Nii palju siiski õnnestus infot saada, et jooksu võitis Tarvi Tameri ja parim naine oli päev varem EM-lt naasnud Liliana Torn, kes oli üldarvestuses seitsmes. Kolmas naine oli Marge Nõmm. Jooksis ka Rauno Tiits. Kui tulemused millalgi ilmuvad, siis avaldame need.

01.10. Albu sügisjooks ~ 11,5 km
1. Tarvi Tameri

naised:
1. Liliana Torn
3. Marge Nõmm
——
Ilusat sügise algust ja jätkuvat jooksulusti kõigile!