Kõva panemine jätkub

jooksutrenn

Suve teine pool jätkub endiselt tiheda võistlemise tähe all. Nädal algas kolmapäevase Kohila seeriajooksu etapiga. Joosti miili ja ametlikud vaheajad võeti ka 1500 m koha peal. 72 osaleja osavõtul toimus 7 jooksu ja Täppsportlasi oli kohal kaheksa. See on küll veidi vähem kui tavaliselt aga tase oli sellele vaatamata hea. Meeste kahes tugevamas jooksus Täppsportlasi ei olnud. Kõige kõvemas jooksus oli lausa jänes palgatud Sten Ütsmütsi näol. Viimaste aastate parim aeg ka joosti ja jooksjaks oli loomulikult Tiidrek Nurme. Teised hakkasid juba teisel ringil maha jääma ja jänes väsis ka üsna ruttu. Tiidrekul tuli üle poole maa üksi joosta aga hakkama ta sai. 4.05,62 pole juba aastaid keegi jooksnud.

Kolmas jooks oli naiste eliidi jooks. Täppsportlastest oli stardis Bret Schär. Koosseis oli tugev ja jagamisel olid ka üleriikliku seeriajooksu punktid. Kas sellest tingituna või mingil muul põhjusel, keegi eriti kõva tempot ei arendanud. Bretile sellised jooksud istuvad. Juba esimesel staadionijooksude hooajal on ta päris head taktikalist vaistu näidanud. Paar viimast jooksjat jäid grupist maha aga viimase ringi alguseks olid kõik favoriidid ja natuke vähem favoriidid koos. Bret oli kuskil 7.-8. koha kandis. Esikolmik (Nevolihhin, Zaitseva, Stepanova) pääses lõpuks mõne sekundi jagu eest ära aga Bret tõusis pidevalt ettepoole. Veel 1500 m vahaja punktis oli ta kuues aga lõpusirgel õnnestus mööduda veel Jekaterina Mirotvortsevast ja Anete Randmast ning neljas koht oligi käes. Koha mõttes oli see antud hetkel kindlasti maksimaalne sooritus.
Meeste, niinimetatud harrastajate, tugevamas jooksus startisid Tarvi Tameri, Danel Taur ja Kristjan Ööpik. Tarvi ja Danel olid algusest peale liidrite hulgas. Peagi jäi tempo Tarvi jaoks nõrgaks ja ta läks jooksu vedama ja lõpuks võitis tõusva kiirusega joostes suure ülekaaluga. Daneli jooks näis raskepärasena ja suve parimatest hetkedest oli tase natuke tagasi läinud aga mitte palju. Suhteliselt normaalne aeg andis M40 klassis esikoha. See selgus veidi hiljem. Kristjan Ööpikul olid veel Tipust TOP-ni joostud kilomeetrid jalgades. Ka tema andis suvise 1500 m jooksuga mõned sekundid ära.
Peale seda startisid ülejäänud naised koos noortega. Koosseise vaadates pidasin jooksu favoriitideks Liliana Torni ja Karina Jaunmuktanet. Üks Sparta tüdruk oli siiski suve jooksul kõvasti arenenud ja segas veidi kaarte. Jooks algas Karina juhtimisel aga esimese ringi lõpus läks ette Liliana. Karina ja Sparta jooksja püsisid pundis. Teise ringi lõpus rebis ette Sparta jooksja ja eest ta läks. Liliana jooksis ühtlaselt lõpuni välja ja oli lõpuks kindlalt teine. Karinal läks kolmandal ringil väga raseks ja viimase ringi algul langes ta hetkeks isegi kuuendaks. Lõpp oli aga tavapäraselt tugev ja kolmas koht õnnestus tagasi võidelda. Aeroobse baasi arendamisega tuleb talvel kõvasti vaeva näha.
Viimases meeste jooksus jooksid Viljar Hiienõmm ja Madis Valk. Viljar jooksis endale omaselt alguse kiirelt, keskel andis natuke järele ja lõpus spurtis nii mõnestki konkurendist mööda. Madis jooksis 1500 m võistlusega võrreldes oluliselt kiiremini. Ka 1500 m vaheaeg oli parem kui puhtas 1500 m-s ja isiklik rekord paranes mõlemal alal.

19.08.2020. Kohila seeriajooks – miil (1500 m)

Naised:

Bret Schär – 5.12,50 – N30 – 2. koht (4.53,13)
Liliana Torn – 5.38,65 – N50 – 1. koht (5.16,64)
Karina Jaunmuktane – 5.42,27 – N30 – 4. koht (5.23,89)
Mehed:
Tarvi Tameri – 4.45,22 – M30 – 5 koht (4.28,17)
Danel Taur – 5.01,13 – M40 – 1. koht (4.42,72)
Kristjan Ööpik – 5.18,26 – M30 – 9. koht (4.59,34)
Viljar Hiienõmm – 5.57,02 – M50 – 3. koht (5.35,06)
Madis Valk – 6.22,15 – M50 – 6. koht (5.58,68)
——
Samal ajal Kohila seeriajooksuga joosti Tartus KEVEK jooksusarja järjekordset etappi. Startdis olid kaks Täppsportlast – Mirjam Piik ja Kain Väljaots. Mirjamil on Kohilas maksimumpunktid käes ja poole hooaja peal avastas ta, et ka KEVEK seerial oleks võimalik kolmandaks tõusta ja nii otsustas ta Kohila etapi ohverdada Tartu kasuks. Viimasel ajal on Mirjamil hakanud rekordid kukkuma ja alati on ta keskmaa distantsi ette sprinti jooksnud. Nii tegi ta ka sel korral. 100 m kulges praktiliselt sama ajaga nagu eelmisel korral aga 1500 m-ks oli lahti joostud. 100 m-s tuli NV kolmas koht. 1500 m päris värskelt joostud isiklikuni ei õnnetunud küündida aga elu paremuselt teine 1500 m resultaat tuli sellele vaatamata. Eks konkurents oli ka sel korral veidi lahjem. Võib öelda, et läks hästi. Paar nädalat tagasi oleks sellise tulemuse järel võinud lakke hüpata, nüüd nimetas Mirjam seda Harju keskmiseks. Koos arenguga kasvavad ka soovid.
Kain läks starti sooviga hooaja tippmarki parandada ja eelkõige paremat jooksutunnetust kätte saada. Kaini hooaeg algas sel aastal tavalisest palju hiljem ja just pikematel keskmaa distantsidel pole veel korralikku jooksu õnnestunud teha. Hooaja tippmark paranes küll sekundi jagu aga ega see vist päris loodetud tulemus ei olnud. Aga areng toimus ja siit saab vaid edasi minna.
19.08.2020. KEVEK seeriajooks
NV 100 m
3. Mirjam Piik – 15,46
NV 1500 m
1. Mirjam Piik – 5.19,72
MV 1500 m
6. Kain Väljaots – 4.41,41
——
Veteranide MV-tel hüpetes jalale liiga teinud Marge Nõmm otsustas ikkagi Uhlast Rotikülla joosta. Registreeritud ju oli ja ega raha saa lasta raisku minna. Vaatamata jala hoidmisele õnnestus Margel kõik 45-aastased ja vanemad veteranid seljatada ja üleüldse oli Marge neljas naine. Vorm on alles ja jääb üle vaid jalg terveks ravida. Küll siis jälle tiitlid tulevad.
20.08.2020. Uhla – Rotiküla rahvajooks ~ 10,8 km
36. Marge Nõmm – 50:42 (NV45 – 1. ja N 4. koht)
——
Pärnu õhtumiitingu raames joosti ka seeriajooksu viimane etapp – 800 m. Naistest startisid Bret Schär ja Karina Jaunmuktane. Karina tuli lihtsalt aega jooksma. Hea õnnestumise korral võis loota ka alla 2.20 aega aga isiklikku rekordit oli kindlasti oodata. Bret oli enne seeriajooksu viimast etappi teisel kohal aga 800 m pole tal seni eriti õnnestunud ja konkurendid hingasid kuklasse ja võis karta, et nii mõnigi kiirem jooksja möödub. Ajalist eesmärki ei seadnud aga suhteliselt Karina läheduses oleks olnud hea lõpetada ja lootus oli, et äkki õnnestub ka mõni lisapunkt seeriajooksu arvestuses juurde saada. Naiste eliidis startis lausa 14 jooksjat, mis tekitas väikest hirmu, et kas liiga palju neid korraga rajal ei ole. Jooks oli kiire. Kohal oli pikakõrvaline “jänes” (400 m jooksja Dane Must), kes algul veidi liiga kiirelt alustas ja konkurentidel eest ära kippus jooksma. Õnneks tekkisid kohe vahed ja jooksjad hajusid rajale laiali ning trügimist ei olnudki. Esimese ringi lõpuks oli selge, et võidu nimel heitlevad Helin Meier ja Kelly Nevolihhin. Katrin Zaitseva ja Katrina Stepanova liikusid juba veidi raskemalt. Täppsportlased liikusid samuti heas tempos. Karina oli 1.08-ga esimese ringi lõpuks kaheksas ja Bret 1.09-ga kümnes (koos jänesega koht tagapool). Jooksu võitja selgus lõpusirgel, kus Kelly võttis oma järjekordse esikoha Eestimaa pinnal. Täppsportlaste kohad säilisid lõpuni. Karina hoidis kiiret tempot ilusti lõpuni välja. Kahjuks läks lõpuaeg napilt üle 2.20. Bretil läks lõpus raskeks ja Karinaga tuli päris suur vahe. Õnneks keegi mööda ka ei läinud. Kahjuks aga kümnenda koha eest lisapunkte juurde ei saanud ja seeriajooksu kokkuvõttes tuli leppida kuuenda kohaga. Veidi üllatav aga Breti selle aasta kiireim 800 m sai joostud hoopis Olav Karikose mälestusvõistlustel 1000 m sees, kus jooksu algusosa 800 m oli napilt alla 2.25. Bretil on sellega staadionijooksude hooaeg läbi. Läks üle ootuste hästi ja kõik sai läbi proovitud. Järgmiseks hooajaks on palju õpetlikku kaasa võtta.
Stardis oli ka üks Täppsportlasest meesjooksja – Kain Väljaots. Koos kõige tugevamatega alla 1.50 ei lubatud joosta aga teises jooksus oli Kain igati pildil ja ka sellel alal paranes hooaja tippmärk. Kainil on seevastu veel palju 800 m jookse ees. Küll see 2.10 ka sel aastal alistub.
22.08.2020. Pärnu õhtumiiting ja üleriigiline staadionisari – 800 m
Naised:
8. Karina Jaunmuktane – 2.20,18
10. Bret Schär – 2.25.,45
Mehed:
23. Kain Väljaots – 2.11,50
——
Mõned Täppsportlased käisid moodsa nimega võistlustel – omavalitsuste suvemängudel. Miks just selline nimetus peab olema, ei oska öelda. Palju suupärasemalt kõlaks ikkagi vana hea “Valdade mängud”. Tühja sest nimest, ega nimi meest ei riku või naist. Täppsportlasi startis päris mitu – Mirjam Piik, Olga Andrejeva, Heiki Pruul ja Oliver Kulbas.
Ka sel korral võttis Mirjam ette korraliku programmi – 100 m, 1500 m, 400 m ja oda. Alustuseks 100 m ja tulemuseks oli hooaja kiireim 100 m ning seda üsna suure ajalise parandusega. Noorveteranide (N35) hulgas sai Mirjam 100 m-s viienda koha. Samal päeval tuli veel joosta 1500 m ja seda samuti noorveteranide hulgas. Stardis oli teinegi Täppsportlane, veidi ootamatult sel aastal noorveteraniks saanud Olga Andrejeva. Olga vedaski jooksu 3 ringi aga kuulsused olid kannul – Brit Rammul, Kristi Rosenberg (endine lapstäht – 4.43 jooksja) ja laskesuusa äss Eveli Saue. Olga tempo tundus Mirjamile kiire ja ta ei läinud liidritega kaasa. Olgal oli see esimene keskmaa start peale pikka vigastuspausi ja ilmselt seetõttu polnud veel parimat kiiruslikku vormi õnnestunud saavutada. Brit ja Kristi möödusid aga Eveli jäi selja taha. Mirjam lähenes lõpus küll Evelile väga olulisel määral aga liiga palju palju oli algul ära antud ja tulemuseks oli viies koht. Olga tuli muide  lühiraja orienteerumises suvemängude võitjaks. Kui jooksus ei võida, siis orienteerumises ikka.
Teisel päeval oli Mirjamil kavas 400 m. Vorm on viimasel ajal hea olnud ja Mirjam on vägagi ebaloogilisi tulemusi jooksnud. Enne keskmaa distantsi sprindis (100-400 m) võistlemine on toonud mitu uut isiklikku rekordit või vähemalt hooaja tippmargid. Nüüd jäi siis üle vaadata kuidas eelmisel päeval 1500 m jooksmine mõjub pikale sprindile ehk 400 m-le. Hästi mõjus. Mirjam jooksis uue isikliku rekordi, uude sekundisse ja oli sel alal lausa neljas. 1500 m paremikust õnnestus Eveli Saue kindlalt selja taha jätta. Pärast lennutas Mirjam ka veel piiki (oda) ja sai sel alal kümnenda koha.
Meeste 1500 m-s startis Oliver Kulbas. Ta ise arvas selle jooksu kohta, et seda ei kannata jooksmiseks nimetada. Hooaja tippmark jäi rohkem kui 10 sekundi kaugusele ja koht oli kah kümnes. No pole viga, keegi peab ju kümnes ka olema.
Heiki jooksis meessoost noorveteranide hulgas 800 m. Meeste puhul on noorveteranide vanuse alampiir 40 aastat. Täielik diskrimineerimine. Tegelikult oli see Heiki jaoks üsna sobilik piir. Kohal oli mitmeid tugevaid jooksjaid – Indreks Tobreluts, Priit Lehismets, Prrit Simson ja nii mõnigi teine, kellega on seni üsnagi fifty/sixty olnud. Lehismetsa oli veel laupäeva hommikul näha “Kalevi” staadionil “Kalev Cramo” korvpalluritele üldkehalise trenni andmas. Ilmselt andis Heiki natuke kergelt Tobrelutsule ja Lehismetsale alla. Tobreluts pani gaasi põhja ja koos Lehismetsaga joosti esimene ring 58 sekundiga. Heiki passis neljandana Priit Simsoni selja taga. Liidrid olid aga läinud. Tagantjärele tarkusena võinuks lõpus ära vajunud Lehismetsa 2.06 ka Heikile jõukohane olla aga olude sunnil tuli võidelda kolmanda koha eest. Joosta oli kerge, sest Priit Simsoni tempo oli mõnus. Tagasirgel oli vastutuul aga tugeva mehe selja taga polnud ka kuues sada kuigi raske. Simson kiirendas 200 m enne lõppu. Heiki läks kergelt kaasa. Lõpusirgel lisas Heiki veel ühe käigu juurde ja kolmas koht oli üsna kindel. Karikosee 1000 m kaotuse eest sai tasutud. Heiki vorm on kindlasti palju parem kui joostud 2.10 näitas. Mõned 800 m jooksud on veel ees. Ehk seal õnnestub midagi suurepärast korda saata.
22.08.-23.08.2020. Omavalitsuste suvemängud
NV35
100 m
5. Mirjam Piik – 15,01
1500 m
3. Olga Andrejeva – 5.20,96
5. Mirjam Piik – 5.24,44
400 m
4. Mirjam Piik – 1.06,68
oda
10. Mirjam Piik – 21.20
MV40
800 m
3. Heiki Pruul – 2.10,84
Mehed
1500 m
10. Oliver Kulbas – 4.56,12
——
Augustikuu eelviimasel pühapäeval joosti Kohila rahvajooksu. Ka sel korral oli kavas kaks distantsi – 10,7 km ja 5,6 km. Täppsportlasi oli stardis 5. Üks jooksis pikka distantsi ja 4 lühemat.
Lühemat rada (1 ring) otsustasid joosta Liliana Torn, Kristjan Ööpik, Priit Parts ja Raul Mändla. Enne jooksu oli õhus tavapärane küsimus, kas Liliana on taas parim Täppsportlane ja teeb kõigile meestele ära. Kristjan ja Priit tundusid üsnagi võrdväärsete konkurentidena. Staadionilt mindigi ära nii, et Liliana oli ees ja Kristjan tihkelt kannul. Priit tuli väikese vahega. Juba mõneasaja meetriga oli Lilianal suur vahe järgmise naisjooksjaga. Veerand tunnikest ootamist ja pilgud olid suunatud kaugusesse, kus võis jooksjaid oodata. Pika raja jooksja Ilja Nikolajev tuli ja läks juba teisele ringile aga lühikese raja jooksjaid polnud isegi eemalt näha. Lõpuks Rapla posid tulid aga Ilja oli oma 800 m eest ära jooksnud ja seda vaatamata sellele, et tal tuleb peaaegu poole pikem distants joosta. Esimesed Täppsportlased tulid väikeste vahedega järjestikku – kuuendana, seitsmendana ja kaheksandana. Veidi üllatuslikult oli kõige ees Kristjan, siis Liliana ja siis Priit. Kristjani samm oli kerge ja nüüd oli näha, et ta oli Tipust TOP-ni jooksust ära kosunud või olid need uued New Balance võistlustossud, mis lausa viskasid finiśi suunas. Igal juhul sel korral meeste au päästeti. Liliana oli parim naisjooksja ja loomulikult parim ka omas klassis. Priit pani kinni M40 klassi. Mõni minut hiljem saabunud Raul oli M40 klassis neljas.
Pikale rajale otsustas minna Piret Koha, kellel jäi Ülemistel jooksmata ja ta otsustas selle Kohilas tasa teha. Kerge jooksuga tuli Piretile üldarvestuses 19. koht. Vähemalt kõrvalt vaadates tundus jooks kerge. N40 klassis oli Piret neljas. Kah tubli tüdruk!
23.08.2020. Kohila rahvajooks
10,7 km
19. Piret Koha – 59:41 – N40 – 4. koht
5,6 km
6. Kristjan Ööpik – 21:02
7. (N – 1.) Liliana Torn – 21:18 (N50 – 1. koht)
8. Priit Parts – 21:25 – (M40 – 1. koht)
19. Raul Mändla – 25:23 (M40 – 4. koht)
——
Jooksmiseni Kohila seerial! Sel kolmapäeval ootab 10000 m.