Great Wall Marathon

jooksutrennid Tallinnas

Täppsportlane Heiki kirjutab, ühest väga omalaadsest kogemusest.
heiki_pruul_hiina_muuri_maratonilHeiki Hiina müüri maratoni finišis. Korraldajate foto.

Jooks, mis on ära märgitud erinevates nimekirjades kui üks kümnest maratonist, mida tasub proovida. Jooks, mis kuulub kümne kummaliseima maratoni hulka maailmas. Jooks, mis on kahel korral märgitud kui üks raskemaid maratone maailmas. See on Hiina müüri maraton, mille puhul erinevad ülevaated ütlevad, et korralikult treenitud ning maratoniks valmis olevad sportlased läbivad distantsi umbes 5-6 tunniga või lihtsalt 50% aeglasemalt kui tavapärase maratoni puhul.

16. mail 2015 aastal toimus järjekorras juba 15 korda Great Wall Marathon, mille võitjaks osutus hiinlane Shen Jason ajaga 3:41:39. Kokku alustas maratoni distantsi 858 jooksjat, neist aja said kirja 740 jooksjat. Endal õnnestus selles virr-varris saada 57-s koht ajaga 4:42:02.

Kui Tallinna Teletornis ootab ees 870 trepiastet, siis mainitud jooksul on trepi astmeid kokku enam kui 5100 ning lisaks ülesse minemisele tuleb neist ka alla tulla. Kokku tõusumeetreid umbes 1200, kusjuures pooled trepiastmed tuli võtta pärast 34 km läbimist.

Et jooks paremini meelde jääks olid korraldajad lisaks tellinud 30 kraadise soojuse ning päikese paiste. Kuigi joogipunkte oli koguni 28!, tekkis siiski sellisel rajal ja tingimustel janu. Lisaks raja raskusele ja temperatuuri tuli arvestada ka toitumisega. Et endale mitte liiga teha liigse vee tarbimisega ning mitte ära unustada toitumist. Tavapäraselt pärast 7 km jooksmist tundub geeli võtmine liialt varajane. Kui aga selleks ajaks on stardist kulunud enam kui 50 minutit ning enamus sellest ajast oled liikunud üles mäge, siis ei tundugi geeli tarvitamine enam väga kummaline.

Rada algas umbes 5 km mäkke jooksuga, millele järgnes järskude treppide osa müüril. Seejärel viis tee külade vahele, kus asfalt vaheldus kruusaga. Umbes 16ndast km’st hakkas rada uuesti üles minema ning kusagil pool maratoni täitumisel läks tee väga järsuks. Mõni kilomeeter hiljem tuli sama järsult laskuma hakata ning kusagil 34nda km’i paiku viis tee uuesti müürile. Sel korral tuli müür ületada vastupidises suunas, mis muuhulgas tähendas ka, et viimased 5 km’i on alla mäge jooksmine.

Kindlasti soovitan seda võistlust neile, kelle jaoks 42,195 kilomeetrit on sõltumata linnast ühesugune. Sellel võistlusel ei ole see kindlasti sama!

Lõppu veel üks viide välisele kommentaarile:
I used to smoke a pack and a half of cigarettes every day – and giving them up has always been my “hardest thing I have ever done in my life”.
Well the Great Wall of China Marathon is my new “hardest thing I have ever done”. Would I do it again? No way Jose.
(http://blog.washingtonbrown.com.au/the-great-wall-marathon-blog/)